Úvod Magazín Olga Walló

Autor: Olga Walló

Zásoby na zimu

Je několik literárních textů, které mě vždy a bezpečně rozesmějí. Prim má mezi nimi Čapkův Marsyas, ta pasáž o provázanosti osobních citů s přírodními jevy. Když mi vytane na mysli Kolem pražských věží / holubi se točí / a já nesouhlasím / s profesorem Rádlem, směji se vždy nahlas, dlouho a srdečně a nemohu si pomoci.

Dies caniculares - tiše a pro sebe

Staří Římané nazývali horké červencové dny, kdy Sirius, psí hvězda, vychází ráno, dies caniculares. To jsem se dozvěděla ze slovníku až teď, celý život žiji s představou, že psí dny jsou ty hrozné rozpálené dny, kdy by z města utekl i pes, pokud by ovšem cestou žízní nepadl.

Je chřipka přepych?

Má kamarádka jí říká „rýmička“ a já dobře vím proč. Je herečka a patří tudíž do „kasty nepostradatelných“. Těch, kteří stonat prostě nesmí. Kdyby nenastoupili do práce, všechno by se zastavilo. To oni těm druhým nemohou udělat.

Instantní zpráva

Země je malá a čas pádí rychle. V zimě jsme porazili břízu. Vlastně celé březové mlází. Rostlo moc bujně, stínilo. Dřevo jsme nařezali a narovnali na hromadu, aby proschlo. Březová míza přitahovala mouchy. Motaly se jako opilé, nemohly se od té dobroty odtrhnout.

Laura Solomon: Pučí!

Vzato kolem a kolem, byla to drahá péřová deka. Byl to kus, prima I A kvalita, královna prošívaných přikrývek. Vynikala mezi nimi na prvý pohled. Byla ze všech nejnadýchanější, nejhřejivější, nejměkčí. Padesát procent prachového a padesát procent draného peří.

Polemika s přítelem

Roberto Saviano je bolestně statečný. Narodil se roku 1979 poblíž Neapole a nerezignoval. To, co píše, se nás týká. Za znalost jeho knihy vděčím jednomu postaršímu pánovi. Je vzdělaný a kultivovaný natolik, aby si pravidelně kupoval knihy, jež pokládá za zajímavé.

Hongkong, město věží a jehel - Klub Na Okraji

Zase chodím městem, cizím dalekým městem, rozpouštím se v něm jako cukr v čaji. Je to sportovní disciplína námahou srovnatelná s výstupy do vysokohorských sedel, nemnoho excentriků, kteří podnikají obojí, vám to ochotně potvrdí. Tohle je nadto strmé a hornaté město – jmenuje se Hongkong.

Elizabeth Taylor – strom až do nebe

V Londýně se roku 1932 jedné americké dvojici narodila holčička; v sedmi letech přijela s rodiči do Států. Byla náramně hezká a sršela energií. Hollywood ji objevil, ještě jí nebylo deset, a ve dvanácti už byla hvězda.

Chodím městem: Dillí - Horko

Když nás posledně vyklopili na přistávací dráhu v Dillí, byl červen a po ránu ve stínu 46 ˚C. Do začátku monzunu zbývalo jedenáct dní; celé město je odpočítávalo a čekalo na déšť.

Dobro činiti: Slepice s tetičkou

Jemná rudá linka lemuje východní obzor, růžová záře rychle sílí, bude krásný den, vstáváme se slepicemi. Vychutnejme si ten zážitek, žádné zívání! Pro slepice je to běžné, ale…

Vivian Leigh

Když je v Kalkatě příšerné horko, je v Dárdžilingu docela hezky, větřík pofukuje, mladá žena si prohlíží panorama hor. Himálaj je krásný a mladá žena na něj hledí často, záměrně a úporně. Čeká dítě a chce, aby bylo krásné. Do začátku první světové války zbývá jediný rok. Holčička se narodí 5. listopadu pod znamením Štíra a dostane jméno Vivian.

Kukátko – Se Sovětským svazem na věčné časy?

Střižna na Barrandově se stala definitivně mým druhým domovem. Všichni jsme zaměstnanci Státního filmu, my, „tvůrčí pracovníci“, máme nyní základní plat plus smlouvy na jednotlivé filmy. Už jsem poznala několik režisérů, kteří mi byli ochotni svěřit sestřih svého filmu.

Jane Russell

V USA, ve státu Minnesota, v městečku Bemidji se prvního letního dne roku 1921 narodila ve spořádané, přísně věřící rodině Russellových holčička. Chtěla být herečkou, což si holčičky zhusta přávají – ale jen tato se hned na počátku své kariéry zapsala do dějin showbyznysu coby bohyně lásky.

Kukátko – Favoritfilm

Na ten podnik nikdy nezapomenu, byla to malá laboratoř na vyvolávání a kopírování 35mm filmu. Majitel, pan Vlas, měl dříve obchod s gramofony. Zaměstnával pět laborantů a účetního, hlavní slovo však měla jeho paní Anna Vlasová, střihačka, která pracovala ještě na němém filmu s režisérem Lamačem.

Chodím městem: Dillí

Angličané se této podivné pláně, jež se táhne od řeky Jamuny k Aravallským horám a na které snad od dob, kdy lidé chodí po dvou, vznikala a zanikala města, zmocnili roku 1803 – a usoudili, že ne. Za jejich vlády se dočkala největšího rozkvětu původně japonská jinriksha, dvoukolé vozítko pro dva (útlejší) pasažéry, tažené jedním mužem.

Madonna – Lvice Lvic

Bylo jich doma hodně a všichni hráli na nějaké nástroje, ona na klavír a tančila, kde se dalo, a taky zpívala a dávala se fotografovat a psala texty a vydala první album, jmenovalo se Madonna. Ztratila příjmení a získala slávu. Obchodně nejúspěšnější zpěvačka, kterou pop zná, natočila i slušnou řádku filmů, velký ohlas měla bláznivá komedie Desperately Seeking Susan.

Veselá zpráva na neděli

Důležité věci – třeba, že Ježíšek není, děti nenosí čáp a plastový odpad patří do kontejneru na plasty, i když dědeček soudí, že PET lahvi pilinami plněné se co do výhřevnosti žádná briketa nevyrovná – si v průběhu let už nějak vyboxujeme a postupně na ně získáme vlastní názor, zbytek v nás však uvázne v podobě naprosto nedotázané. Některá fakta prostě jsou, jak jsou, bereme je tak a ani nás nenapadne vystavit je příležitosti, která by je mohla nějak zpochybnit.

Marilyn Monroe

Nejnádhernější blondýnka s nejskvostnějšími křivkami v dobách, kdy páni ještě veřejně přiznávali, že právě takové ženy je připravují o rozum. V roce 1954 vyvolala málem vzpouru v řadách americké armády, když na své druhé svatební cestě v Tokiu navštívila jednotky chystající se do korejské války.

Kukátko – Střižna

Střižny jsou svět sám pro sebe, jejich vybavení je nákladné – převíjecí stůl, synchronizační stůl, střihací stůl – počet střižen je tedy omezený. Mají své zákony – nekouří se v nich a nevaří se v nich káva – k tomu bývaly vždy prostory mimo střižnu! Káva se v nich ovšem pije. Krátký film byl jako rodina – někdy hodně veselá rodina.

Anita Ekberg

Řím je věčné město a v něm je jedna kašna, říká se jí Fontana di Trevi a je plná mincí – kdo tam hodí minci, ten se zase do Říma vrátí, nám se však věčně v mysli vrací něco docela jiného: Fontana di Trevi, to je přece Sladký život Federica Felliniho, a ta absolutní a marná kráska ve fontáně, to je Anita Ekberg!

Josef Abrhám

Zeptali jsme se a herečka Libuše Šafránková nám odpověděla: „Ano, můj manžel je Střelec! Horoskopy sice neuznává, ale myslím, že docela rád oslaví narozeniny s Krásnou paní.

Příběh jednoho svazku: Federico Fellini & Giulietta Masina

Dlouho bývalo ve zvyku končit příběhy happy endem. Na konci správné pohádky je svatba – a dál už nic. Ale skutečné příběhy svatbou nekončí, nekončí ani pohřbem. Byla jednou jedna úžasná dvojice, byla tu s námi, žila a pracovala a vydávala o tom svědectví. Sledovali jsme ji dílo od díla – a přece nám ještě tak úplně nedošlo, co ti dva vlastně byli zač.

Půvaby perského trhu

Jaký vztah máte ke smlouvání? Mám kamaráda, je to samorost. Odjakživa rád cestuje, ale nikdy nesmlouvá, ze zásady. Hádali jsme se proto. „Ona tě chce obrat, jasně, to vidí i slepý,“ říkala jsem na soutoku Amazonky s Riem Negrem, když jsem s hrůzou přihlížela, kolik po něm chce boubelatá domorodka za dvě manga. „Ale já jí to můžu dát,“ říkal on, „styděl bych se, že mám víc než ona…“ Naučila jsem se mlčet.

Katharine Hepburn

Narodila se 12. května v roce 1907. Celá léta však tvrdila, že se narodila v listopadu v den narozenin svého milovaného bratra, který zemřel – snad nešťastnou náhodou – ve čtrnácti letech. Ona to dotáhla do devadesáti šesti, letos by od jejího narození uplynulo 101 let. A zní to úplně neuvěřitelně, protože první dáma filmu, The Great Kate (Skvělá Katka) – jak byla zhusta nazývána –, je tu přece s námi pořád. 

Luchino Visconti a cesta ven do světa k sobě (2. díl)

Kdo dosáhne velikosti v očích veřejnosti, sotva oddělí osobní život od profesionálního. I svět těch velikých a nejhvězdnějších je pouze vesnice, v níž se proplétají vztahy. Důvodem, proč se o citové kotrmelce slavných vůbec zajímáme, má však být jejich dílo!

Luchino Visconti a cesta ven do světa k sobě (1. díl)

Kdo dosáhne velikosti v očích veřejnosti, sotva oddělí osobní život od profesionálního. I svět těch velikých a nejhvězdnějších je pouze vesnice, v níž se proplétají vztahy. Důvodem, proč se o citové kotrmelce slavných vůbec zajímáme, má však být jejich dílo!

Máte rádi zimu?

Moje kadeřnice Veronika rozhodně ne! V téhle roční době obvykle prohlašuje: „Zima? Tak do Vánoc, prosím, to ano, rolničky, svíčky, Vánoce bílé, ale pak by to mohlo skončit! Stačilo!“

Jayne Mansfield

Narodila se 19. dubna 1933 ve znamení Berana. Když jí bylo třináct, býval Hollywood tím pravým Hollywoodem: plavé a vnadné krásky s pletí tajuplně zářící v malounko rozpitém oparu věčného mládí - kosmetická chirurgie byla sice v plenkách, zato kameramani se vyznali v taktním používání téměř kouzelných filtrů - a maminka vzala malou Veru Jayne Palmer do Hollywoodu na výlet. Holčička ta poprosila o autoram pár slavných a prohlásila: "jednou sem přijde jiná dívka a požádá o autogram mne!"

Marilyn Monroe & Joe DiMaggio

Jeho otec Giuseppe byl sicilský rybář, zakládal si na tom a chtěl, aby v rodinném řemesle pokračovali jeho synové. Dělal pro to, co mohl, synů měl pět. Ale všechno bylo nakonec jinak.

Filmové kukátko

Střihači jsou specialisté a specialisté jsou zaujatí. Přesto je zajisté pravda, že bez ohledu na zbytek nutných přísad je to právě střih, který dělá film.

Mnoho slov o krátké cestě

Jakýmkoliv úkolům se daří lépe, poutají-li je jisté meze, limity, termíny. Těžko si představit příkladnější omezení, než jaké skýtá transoceánský let. Sedadlo v turistické třídě s taškou napranou pod sedadlo, kam se mají vejít i otékající nohy, vám dostatečně omezí prostor.

Přemýšlejme o sousedech

Základním a obtížným pravidlem poznávání je, že si vždy nalézají platnost alespoň dvě pravdy zároveň. Ta středověká ves mohla být místo strašné a drtivé, ale pro notnou část svých obyvatel znamenala prostě bezpečný domov.

Václav Cílek

Kdo že to je, ten Václav Cílek? Inu, takový geolog. V intelektuálních kruzích se o něm říká, že je blázen, a říká se to s náležitou úctou. Tak je označován ten, kdo něčím přesahuje – ať meze oboru nebo naši mozkovou kapacitu.

Znám křišťálovou studánku

Josef Václav Sládek se narodil ve Štíru roku 1845 a my od něj zaručeně známe nazpaměť dvě básničky, povinně školní: „Znám křišťálovou studánku…“ – vzpomínáte? A pak tu dětskou: „Když byl pašík malé sele, neměl v světě nepřítele...“ Není to málo?

Krása jako štít

Krása není v žádném případě štít! Je to zbraň, je to aspoň možnost zbraně. Nu, dobrá, možná, v dětství, v pubertě slouží krása jako štít tvorovi, který si ještě neví rady se sebou a se světem.