Katharine Hepburn
Narodila se 12. května v roce 1907. Celá léta však tvrdila, že se narodila v listopadu v den narozenin svého milovaného bratra, který zemřel – snad nešťastnou náhodou – ve čtrnácti letech. Ona to dotáhla do devadesáti šesti, letos by od jejího narození uplynulo 101 let. A zní to úplně neuvěřitelně, protože první dáma filmu, The Great Kate (Skvělá Katka) – jak byla zhusta nazývána –, je tu přece s námi pořád.
Kurážná dcerka lékaře a sufražetky si získala herecké jméno ve 30. letech na Broadwayi – a od té doby oslnivě zářila v proměnlivém čase, známe ji jakou oduševnělou dívenku z Morning Glory nebo Little Women z roku 1935, silnou svébytnou ženu v Africké královně z roku 1951 i křehkou, důstojnou a dojemnou manželku Henryho Fondy z filmu Na zlatém jezeře (1981) – a vždycky byla svá a jedinečná. Poslední televizní film natočila v roce 1994. Žádná herečka nesklidila tolik oficiálního uznání jako ona, byla držitelkou čtyř Oscarů, nominována byla dvanáctkrát, nikdy se však nezúčastnila ceremonie s tím spojené. Nazývali ji nejlepší klasickou herečkou 20. století a první dámou v žebříčku 50 největších filmových legend.
Byla chytrá, zrzavá, charakterní a tvrdohlavá, vymykala se z ranku sladkých hollywoodských krásek, odmítala se líčit, pózovat fotografům a udílet interview. Uměla tvrdě vyjednávat, vítězila i na divadelní scéně a uměla si prosadit svou. Byla taková jako její role – silná a nezávislá žena, která ví, co chce. Šest let (1928–34) byla provdána za Ludlowa Ogdena Smitha. Od roku 1940 ji vázalo silné milostné pouto k Spenceru Tracymu, které přervala až jeho smrt v roce 1967. Natočili spolu devět filmů, nikdy však svůj vztah nelegalizovali. Z ohledu k jeho rodině mu ani nešla na pohřeb.
Svého třetího Oscara získala za roli Eleonory Akvitánské ve filmu Lev v zimě (1968), kde ztělesnila svoji pokrevní příbuznou – byla přímým potomkem jednoho z nemanželských dětí krále Jana Bezzemka, syna Eleonory. Ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři (1967), který jí vynesl druhého Oscara, jí hrála dceru její neteř Katharine Houghton. Byla svědkyní na svatbě Vivien Leigh a Laurence Oliviera. Na útěku před novináři chvátala do té míry, že jí téměř uťala hlavu roztočená vrtule letadla. Měla dar vtipných a pádných poznámek, které už vešly do filmové historie. Křižovatka 2. avenue a Východní 49. ulice na Manhattanu byla po jejím skonu přejmenována na náměstí Katharine Hepburn. Nedaleko odtud prožila svá poslední léta. Což není vůbec podstatné. Katharine Hepburn bude žít, dokud budou mít lidé rádi divadlo, film a herecké umění vůbec.
Archiv, časopis Krásná, 2008