Úvod Magazín Evžen Kůs

Autor: Evžen Kůs

Překvapivé objevy

Obezita vzniká ukládáním nadbytečného tuku, bytněním tukové tkáně v těle. Příčina je velmi prostá a vychází ze základních fyzikálních zákonů. Organismus každého živého tvora musí celý život řešit energetickou bilanci – optimální poměr mezi přijatou energií a vydanou energií odpovídající aktuálnímu stavu organismu a okolního prostředí. Je to jakási obdoba účetní osnovy „má dáti–dal“.

Jaro - Těžká rána zimních spáčů

Jaro je považováno za nejkrásnější roční období roku. V té době se k nám vrací světlo a teplo, probouzí se vše živé, aby předalo štafetu dalším pokolením, a naplnilo tak smysl své existence na této planetě.

Teplo – budík života (Planeta v pohybu)

Teplotní podmínky v přírodě rozhodují o osudu rostlin a živočichů. Série studených nebo naopak teplých let se může odrazit na rozšíření a početnosti populací méně přizpůsobivých druhů. Studené a deštivé roky zvyšují ztráty u mláďat, oslabují tělesnou kondici a imunitu dospělců.

Čtvero ročních období v říši zvířat - Jaro

aro je považováno za nejkrásnější roční období roku. V té době se k nám vrací světlo a teplo, probouzí se vše živé, aby předalo štafetu dalším pokolením, a naplnilo tak smysl své existence na této planetě. Krajina se oděje do pestrobarevného šatu zeleně a barev květů. Země, voda i vzduch se zaplní mláďaty všech možných tvorů.

Zvířata a lidé na cestách

K životu každé zoologické zahrady neodmyslitelně patří transporty zvířat. Takřka denně se nějaké zvíře někam stěhuje, ať už je to v rámci zahrady, nebo mimo její brány – což někdy bývá stovky a tisíce kilometrů daleko.

Obávaní poslové pravěku - Štíři (2. díl)

Je zajímavé, že jedovatost různých druhů štírů souvisí s tím, v jakém prostředí žijí. Druhy obývající termitiště, ztrouchnivělé kmeny nebo hrabanku loví malé bezobratlé živočichy a na ty jim stačí poměrně silná klepeta. Jedový aparát i bodec mívají zakrnělé, protože je nepotřebují.

Obávaní poslové pravěku - Štíři (1. díl)

Štíři dokázali přežít nesčetné evoluční zvraty a katastrofy a v takřka nezměněné podobě se dožili dnešních dnů. Pokusy dokázaly, že to jsou velmi pozoruhodní živočichové, dokážou například bez úhony snést poměrně vysoké dávky radioaktivního ozáření.

Mohla zvířata předvídat tsunami?

Vždy, když některou část světa postihne ničivá katastrofa - zemětřesení, sopečné erupce, záplavy nebo rozsáhlé požáry -, objeví se zprávy o zvláštním chování zvířat, které pohromě předcházelo. Psi, koně i jiní tvorové bývají neklidní, nervózně pobíhají sem a tam, případně se snaží dostat na volné prostranství nebo vyvýšená místa. Výjimkou nebyla ani nedávná obrovská katastrofa, která postihla jižní a jihovýchodní Asii.

Zákon zachování rodu a dámská volenka

Sobectví, egoismus - touha jedince vlastnit co nejvíce hmotných i nehmotných statků jen pro sebe a nemuset s nikým dělit - je považována z hlediska morálky za jednu z největších lidských nectností. Jak se to se sobectvím v říši zvířat? Existují i tady bezohlední jedinci, kteří se chovají tak, že všechno kolem patří jedině jim a slouží jejich potřebám. Nezdědili jsme v tomto směru něco po našich živočišných předcích?

Tygrům zvoní hrana - Jak dál?

To, čím je lev pro evropské a africké kultury, je pro národy Asie tygr. Kníže džungle a car tajgy – to jsou nejčastěji užívané tituly pro největší kočkovitou šelmu světa.

Tygrům zvoní hrana

To, čím je lev pro evropské a africké kultury, je pro národy Asie tygr. Kníže džungle a car tajgy – to jsou nejčastěji užívané tituly pro největší kočkovitou šelmu světa.

Jaro - Neluxujme přírodu, žijme v ní!

Jaro je považováno za nejkrásnější roční období roku. V té době se k nám vrací světlo a teplo, probouzí se vše živé, aby předalo štafetu dalším pokolením, a naplnilo tak smysl své existence na této planetě. Krajina se oděje do pestrobarevného šatu zeleně a barev květů.

Jaro - Dejme jaru šanci

Jaro je považováno za nejkrásnější roční období roku. V té době se k nám vrací světlo a teplo, probouzí se vše živé, aby předalo štafetu dalším pokolením, a naplnilo tak smysl své existence na této planetě. Krajina se oděje do pestrobarevného šatu zeleně a barev květů. Země, voda i vzduch se zaplní mláďaty všech možných tvorů. Obraz obrozené a omlazené přírody je výlučným fenoménem mírného pásma severní nebo v opačné podobě jižní polokoule. Tropická pásma mají svá období dešťů a sucha, na rovníku panují stálé a neměnné podmínky – délka dne a noci se tu po celý rok nemění. Rozdílný roční rytmus jednotlivých klimatických pásem na naší planetě se odráží i na druhové pestrosti a způsobu života rostlin a živočichů.

Zvíře k nevíře - Žirafa

Jen málo zvířat je tak podivuhodnou směsicí bizarnosti a půvabu zároveň jako žirafa. Neuvěřitelně dlouhý krk a nohy, zvláštní síťované zbarvení, ladná chůze, ale hlavně tmavé oči s dlouhým řasami, které by jí mohly závidět modelky i filmové hvězdy, to vše činí z žirafy fascinujícího tvora.

Nech toho!

Mezi nejinteligentnější ptáky patří příslušníci čeledi havranovitých – havrani, krkavci, kavky, vrány, straky, sojky a další. Dožívají se poměrně vysokého věku a někteří jsou schopni velmi rychle se naučit napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidského hlasu. Mohou tedy podobně jako papoušci nebo třeba loskutáci „mluvit“.

Čtvero ročních období v říši zvířat: Podzimní úleva

Slábnoucí síla hřejivých slunečních paprsků, slunce zvolna klesající na obzoru níž a níž, krátící se den a chladné noci – to vše jsou neklamné příznaky odcházejícího léta. Zrychlený tep horkých letních dní a nocí se viditelně zpomaluje. Přírodou začíná prostupovat klid a zvláštní melancholie. Utichá ranní zpěv ptáků, sluneční svit dostává žlutavý nádech a v krajině začínají zářit jasně červené plody jeřabin a šípků. Nastává čas poklidu a oddechu a zároveň čas příprav na blížící se zimní období.

Čtvero ročních období v říši zvířat: Podzim

Slábnoucí síla hřejivých slunečních paprsků, slunce zvolna klesající na obzoru níž a níž, krátící se den a chladné noci – to vše jsou neklamné příznaky odcházejícího léta. Zrychlený tep horkých letních dní a nocí se viditelně zpomaluje. Přírodou začíná prostupovat klid a zvláštní melancholie. Utichá ranní zpěv ptáků, sluneční svit dostává žlutavý nádech a v krajině začínají zářit jasně červené plody jeřabin a šípků. Nastává čas poklidu a oddechu a zároveň čas příprav na blížící se zimní období.

Jak se tuků zbavit?

Přebytečného tuku se tělo může zbavit v zásadě jen jedním způsobem. Lipidy, což jsou různé typy tuků a látek tukům příbuzných, uložené uvnitř tukové buňky, se (pokud k tomu dostanou příslušný pokyn z centra) musí molekulu po molekule prodrat přes buněčnou stěnu do krevního oběhu.

Pokušení smyslů

Problematický boj s obezitou souvisí ještě s jedním fenoménem. U vyšších obratlovců je příjem potravy spojen většinou s příjemnými pocity. Žádný jiný tvor neprožívá přijímání potravy s takovým požitkem až rafinovaností jako lidé.

Rizika hladovek

Hladovka nebo drastická dieta, která se od hladovky příliš neliší, nejsou příliš šťastným řešením, nesou s sebou vždy velká rizika. Zpočátku jdou kila dolů, dostaví se euforie a optimismus, ale pak se pokles váhy začne zpomalovat a začne jít do tuhého.

Teplo – budík života

Pocit tepla a tepelné pohody patří k nejpříjemnějším smyslovým prožitkům. V zimě, kdy nám venku zalézá za nehty, tváře bičuje mrazivý vítr a oči zalepují sněhové vločky, bývá návrat do krásně vytopené místnosti víc než slastný.

Sobecké geny a arogance síly

Sobectví, egoismus - touha jedince vlastnit co nejvíce hmotných i nehmotných statků jen pro sebe a nemuset s nikým dělit -, je považována z hlediska morálky za jednu z největších lidských nectností. Jak se to se sobectvím v říši zvířat?

Jsme jedné krve, ty i já…

Zvířata jsou na světě dříve než my, ale nakonec to byl člověk, kdo díky inteligenci a neuvěřitelné přizpůsobivosti dokázal opanovat téměř celou planetu, a dnes dokonce nakukuje do vesmíru. Z pohledu evoluce to všechno zvládl v neuvěřitelně krátkém čase. Jiná zvířata potřebovala dlouhé miliony let na to, co primát, který sám sebe nazval člověkem moudrým, dokázal za pár desítek tisíc let.

Jsou zvířata sobecká?

Sobectví, egoismus - touha jedince vlastnit co nejvíce hmotných i nehmotných statků jen pro sebe a nemuset s nikým dělit, je považována z hlediska morálky za jednu z největších lidských nectností. Jak se to se sobectvím v říši zvířat?

Zoologie v říši bájí a legend - Harpyje, Chiméry

Žádný jiný tvor na této planetě není obdařen takovým darem fantazie a představivosti jako člověk. Realitu kolem sebe nejen citlivě vnímá, ale dokáže ji i dál rozvíjet a přetvářet. Vznikají tak fenomény, které existují jen v představách a mysli člověka, jsou výplodem lidského ducha.

Zoologie v říši bájí a legend - Starověké pověry

Žádný jiný tvor na této planetě není obdařen takovým darem fantazie a představivosti jako člověk. Realitu kolem sebe nejen citlivě vnímá, ale dokáže ji i dál rozvíjet a přetvářet. Vznikají tak fenomény, které existují jen v představách a mysli člověka, jsou výplodem lidského ducha. Typickým příkladem jsou bájná zvířata, která nikdo nikdy neviděl, a přesto se stala součástí mýtů a legend různých civilizací a posléze kulturním dědictvím celého lidstva.

Váhy – princip světa a vesmíru? (1. díl)

Pokud by na světě nastala absolutní rovnováha, vše by se zastavilo a zhroutilo. Vychýlení z rovnovážného stavu následované návratem k rovnovážnému stavu nebo vytvořením úplně nové rovnováhy je podstatou fungování nejen fyzikálních systémů, ale i živých organismů.

Devastace není legrace

Když jsem před několika měsíci komentoval spory kolem šumavských lesů, měl jsem pocit, že téma je vyčerpané a nic zásadně nového nelze očekávat. Zřejmě jsem se mýlil. Po zimním klidu zbraní, kdy se řešily soudní záležitosti spojené s incidenty během blokády, znovu roste napětí. V podstatě se čeká jen na to, kdy vyletí první letošní generace lýkožrouta, tedy kůrovce.

Smrt krásných stromů

Stromy jsou němí svědci historie lidského rodu. Jejich dřevo udržovalo životodárný oheň v pravěkých jeskyních, posloužilo k výrobě prvních zbraní a nástrojů a po věky provázelo člověka od početí až do hrobu – dům, postel, kolébka, stůl a nakonec rakev.

V říši zvířecích smyslů

Zrak, sluch, čich, hmat a chuť – to je pět základních smyslů, kterými příroda živé tvory obdařila. Často se ale mluví i o šestém smyslu, který chápeme jako jakousi tajemnou schopnost předvídat hrozící nebezpečí. Obecně se má za to, že oním tajemným smyslem jsou obdařena hlavně zvířata. Jím se vysvětluje zvláštní chování savců a ptáků těsně před zemětřesením nebo při nedávné katastrofě v oblasti Indického oceánu.

Zoologická odpovědna

Zoologická zahrada není jen místem, kam se lidé chodí potěšit zvířaty, ale i institucí na niž se denně obracejí lidé s nejrůznějšími dotazy týkajícími se zvířat. Chtějí poradit, jak by měli správně chovat to které zvíře, jiné zase zajímá, jaké velikosti a váhy mohou některá dorůst, kde žijí nebo jak se poznají různé druhy. Volají i zoufalí překladatelé, kteří nemohou najít správný český název, protože i ty nejlepší slovníky včetně výkladových jsou na tom se zoologickým názvoslovím velmi špatně.