Ohlednutí zpět v čase aneb z našeho archivu.
Autor: Krásná
Dýňová polévka podávaná v dýni
Říká se, že jednou, když Julia Child připravovala tento recept pro hosty na večeři, převařila dýni a celý její spodek vypadl na podlahu na cestě ke stolu.
Tantrický sex
O tantrickém sexu se vykládá kdeco. Někdo tvrdí, že po osvojení této techniky se už nechce nikdy vrátit k „obyčejnému“ sexu. Jiní zase, že se zasvěcení dokážou milovat spoustu hodin bez přerušení. Ve skutečnosti je tantra kultem extáze a během tantrického sexu jde především o naplnění zásadního důvodu lidské existence, tedy o rozšiřování našeho vědomí.
Fazole
Fazole, latinsky Phaseolus; fazolí je asi 50 druhů. Nejvíce se pěstuje fazol obecný Phaseolus vulgaris.
Arnika horská
Arnika horská, latinsky Arnica montana; lidově: arnyka, anjelský trank, bylina pádů, harnyka, chlupáček, kamzíkové koření, konilék, kořen kamzíkový, květ matonice, prha, prhovice, prhovina, smetanice, smetaník, šlakové koření, vomanovej šafrán, závraťový kořen aj.
Jiří Orten: Poslední muž, který věřil slovu poezie
Jiří Orten (vlastním jménem Jiří Ohrenstein) se narodil 30. srpna 1919 v Kutné Hoře jako druhý syn manželů Eduarda a Berty Ohrensteinových (a jako Panna, dodáváme my).
Břečťan popínavý
BŘEČŤAN POPÍNAVÝ, latinsky Hedera helix (z řeckého hedra = sedátko – břečťan přisedá na podklad, helissó = vinout se)
Jalovec obecný
Jalovec obecný, latinsky Juniperus communis (Juniperus = lat. jalovec, communis = obecný, běžný); lidově: boleraz, bor, borovec, borovička, borovka, divočinky, chvojka, chvojice, jadlovec, jahůdky jalovcové, jalovčí, jalovčinky (plody), jalovinky aj.
Anýz, bedrník
Anýz, bedrník anýz – latinsky Pimpinella anisum; lidově: anýzový bedrníček, anýzový bedrník,
anýž, bedrmér, bedrníček, bedrnice, bedřinec, bederníček, bedrník hanýsek aj.
Ondřej Neff - O Vladimíru Neffovi
Otec známého milovníka sci-fi, politického komentátora a zakladatele internetových novin Neviditelný pes Ondřeje Neffa se jmenoval Vladimír, narodil se ve znamení Blíženců 13. června 1909 (zemřel 2. 7. 1983)
Proč máme jíst - brambory
Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina. Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin. Proč je ale dobré je jíst?
Tajemství dlouhověkosti (2. díl)
Švédky jsou známé krasavice s hladkou pletí a mladým vzhledem. Vděčí za to dennímu užívání šípkového čaje, šípkové polévky, šípkového pyré a syrovátky.
Divizna velkokvětá (2. díl)
Používá se při dýchacích potížích, při katarech horních cest dýchacích (zvláště chronických), zahlenění (rozpouští hlen), chrapotu, migréně, bolesti uší, svědění konečníku, hemeroidech. Také k ošetfiení vředů, spálenin. K odbarvení vlasů a změkčení pokožky. Je součástí čajů, hotových přípravků, homeopatik, olejů a tinktur.
Proč máme jíst... cibuli a česnek
Proč máme jíst cibuli a česnek?
Proč máme jíst... papriky a rajčata
Papriky a rajská jablíčka jsou pro naše tělo výborným zdrojem vitaminů a minerálů.
Mosaika
Věděli jste, že v trojlístku lučního jetele je celkem asi devět milionů buněk, v nichž jest na 60 milionů zelených chlorofylových zrníček?
Tajemství dlouhověkosti (1. díl)
V biblické zahradě Eden rostl strom života, jehož jablka dávala lidem nesmrtelnost. Léčitelé doby kamenné používali kromě vyhánění zlého ducha i bylinky proti stárnutí. V Orientu byly magické omlazovací účinky připisovány ženšenu.
Proč máme jíst... zeleninu
Zelí, špenát, hrách, okurky, hlávkový salát, kapustu kadeřavou....
Proč máme jíst... ovoce
Ananas, banány, meruňky, mandarinky, jablka, broskve...
Ivan Wernisch - Vichrné podvlékačky
Wernischův svět byl od počátku zvláštní silnou přítomností fantazie a komiky a básník ho již nikdy neopustil: ani v překladech z němčiny, ani ve své vlastní tvorbě. V roce 2018 získal Cenu Franze Kafky. Podle mezinárodní poroty se básník svým dílem řadí mezi mimořádné osobnosti světové literatury.
Jaroslava Moserová vzpomíná na Jiřího Šlitra
Asi jeho hlavní vlohou byla mimořádná vnímavost, cit a schopnost vjem vtělit do výtvarného nebo hudebního projevu.
O původu vína – fakta a legendy
„Svobodě připil bych tou vaší šťávou zdejší, to vaše víno jen být něco pitelnější,“ žehrá na kvalitu vína z okolí Lipska Mefistofeles v Goethově Faustovi, když popíjí ve slavném Auerbachově sklepě.
Gérard Philipe
Již od dětství měl časté zdravotní problémy, během roku 1950 se léčil ze zánětu plic. Vyvrcholení situace nastalo začátkem listopadu 1959, kdy nastoupil do nemocnice a během operace 9. listopadu lékaři zjistili, že se jedná o rakovinu jater.
Pivoňka - Paeonia
Pivoňka Paeonia, velmi oblíbená květina soupeří koncem jara a začátkem léta s růží o titul „královna zahrady“, má obrovské, často však jemně působící květy v oslnivě bílých, pastelových barvách i v sytých, tmavých odstínech, přitahuje nás romantickým kouzlem.
Střelec je rozený idealista (3. díl)
Co Střelec potřebuje a co také nade vše oceňuje, to je přítel, který se s ním dokáže dělit o jeho sny a který mu stojí po boku, i když je životem z těchto snů hrubě vytržen.
Aromaterapie je věčná!
Již v dávné minulosti byly aromatické byliny využívány k ovlivnění lidské psychiky, ať již v náboženském nebo lékařském ohledu. Krása a zdraví byly vždy nerozlučně spojeny s kulturou všech historických národů stejně tak jako masáže, rostlinné oleje a aromatické byliny se zdravím a krásou.
Střelec je rozený idealista (2. díl)
Dvojí podstata kentaura Cheiróna, zvířecí i lidská zároveň, zapříčiňuje i dvojí možný charakter lidí, kteří mají znamení Střelce v horoskopu tak či onak zdůrazněné.
Domácí francouzský sýr
Země vyhlášená pro své kvalitní a jedinečné sýry, i tak by se dala popsat Francie, země vínu zaslíbená. Sýry se ve Francii podávají nejčastěji s bílou bagetkou a kvalitním, nejlépe francouzským vínem. Stejně jako vína, i mnohé sýry jsou chráněny známkou kvality AOC, kdy nejstarším zatříděným je sýr Roquefort (1925). V mnohé literatuře pak najdeme číselný údaj 350 – 400 druhů sýra.
Střelec je rozený idealista (1. díl)
Morálka nebyla přinesena na zem v podobě tabulí ze Sinaje a vnucena lidu; morálka je funkcí lidské duše, která je stará jako lidstvo. C. G. Jung