Tajemství dlouhověkosti (1. díl)
V biblické zahradě Eden rostl strom života, jehož jablka dávala lidem nesmrtelnost. Léčitelé doby kamenné používali kromě vyhánění zlého ducha i bylinky proti stárnutí. V Orientu byly magické omlazovací účinky připisovány ženšenu.
Nejstarší známý lékařský dokument popisuje užívání zvířecích orgánů pro mužnost a dlouhověkost (tato myšlenka byla znovu oprášena a neúspěšně realizována koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století). Čínští lékaři 3. století používali tkáně z placenty jako omlazovací tonikum. Nesmrtelní antičtí bohové pili ambrózii a nektar, pradávní hinduisté znali zázračnou, dodnes nedefinovanou somu.
Staří Aztékové mládli pomocí octli, fermentované šťávy z agáve, dlouho předtím, než k nim v roce 1521 dopluli Španělé. Středověcí alchymisté usilovali, kromě výroby zlata, i o elixír mládí a věčného života. Pokud se jim zadařilo, úspěšně to před světem ututlali. Zázračná moc se také odjakživa přisuzovala drahým kamenům, ohni i magickým obřadům. Dlouhověkost, či dokonce nesmrtelnost, to je prostě věčný sen lidstva.
A dnes
A jak jsme na tom dnes, v rozvinuté civilizaci, která dokázala mnoho dříve nepředstavitelných a naprosto neuvěřitelných věcí? Jak se prodloužil lidský věk, jaké jsou šance nezestárnout?
Makrobiotici vědí své. Pomocí čisté a vyvážené stravy a zdravého životního stylu si nejprve pročistí organismus, pak jej regenerují a posléze omladí – a to jim může vydržet tak dlouho, dokud se nedopustí prohřešků proti striktním pravidlům. Navíc, vydrží-li sedm let s ostrou makrobiotikou, mohou se dostat do stavu „otevřeného vědomí“, kdy všechno v jejich těle od nanostruktur po makrostruktury pracuje naplno tak, jak původně mělo. V konečných dopadech jsou daleko mladší než jejich vrstevníci, jsou zdraví, silní a šťastní – a daleko déle i žijí, stále plní elánu.
Zkušenosti vědce
MUDr. Pavel Viskup, odborník na rozumnou výživu, působící v minulém století, zkoumal zvyky, životní styl a stravu stoletých nejen v naší republice, ale i na Kavkaze, Bajkalu, Balkáně a v Maroku. Napsal: „Většina stoletých lidí, které jsem vyšetřoval, byla zralá tělem i duchem. Zrání je vzestupem životních hodnot, kdežto stárnutí pokládáme za životní pokles.“ Někteří století měli dokonce třetí zuby! Jejich jakost a množství závisely na celkovém tělesném stavu a na kvalitě výživy, která měla jedno společné: prostá jídla, ve kterých nebyly žádné delikatesy a pamlsky. Převažovala čerstvá strava a hodně bylo i syrových jídel. Jak odpočívali století lidé? Z 360 zkoumaných stoletých pracovalo 75 procent osm hodin denně a hodně spalo, tj. přes osm hodin denně. Průměrně osm hodin spánku udávala většina. Málo pracovalo, tj. pod osm hodin denně, jen 6,4 procenta stoletých a méně než osm hodin spalo pouhých 3,2 procenta.
Cituji dr. Viskupa: „Kdo intenzivně pracuje, i intenzivněji odpočívá."
Když jsem studoval životosprávu stoletých lidí, našel jsem u nich posty pravidelných dnů (středa, pátek), týdnů i měsíců, jež se shodují s onou biologickou dobou postů, kdy zvířata i lidé mají slabý výběr potravy.
Století lidé jedli převážně tato jídla: fazole, hrách, čočku, chléb, zeleniny, brambory a ovoce; sporné bylo mléko. Vidíme, že jsou to hmoty zásadotvorné, až na luštěniny a chléb. Mléko měli jedni za postní, druzí za mls. Mls je všechno, co je nepostní. Docházím také k závěru, že ženy, které se dožily sta let, rodily prvně průměrně po dvacátém šestém roce. Můj průzkum ukazuje, že člověk po čtvrt století tělesně dorůstá a v dalších 25 letech se rozmnožuje. Muž ovšem zraje o něco později. Můj nejstarší stoletník, albánský pastevec Čoško, který se narodil koncem 18. století, mně velmi podrobně vyprávěl o svém rodinném životě se svými třemi ženami (byl mohamedán), s nimiž měl 33 dětí. Čoško ještě ve svých 138 letech nebyl vetchým starcem. Žil ovšem nejpřirozenějším životem, jaký jsem kdy viděl.“
Dlouhověkost a pohlavní život
146 let starý obyvatel Kavkazu odpověděl na otázku, jak se mu podařilo dožít se tak vysokého věku: „Nikdy jsem nad sebou neměl žádného nadřízeného, nikdy jsem nikomu nic nezáviděl a teď jsem znovu omládl tím, že jsem se oženil.“
Perfektní zdraví, dlouhověkost a schopnost intimního života jdou ruku v ruce. Lidská sexualita není izolovaný fenomén, ale bývá úzce spojena s celkovým zdravím člověka a to je zase závislé na vitální stravě. Pohlavní činnost je řízena žlázami s vnitřní sekrecí. Snížený výkon těchto žláz má za následek zpomalení všech vitálních životních procesů a předčasné stárnutí. Zdravá funkce těchto žláz nemá vliv jenom na stav vlastních pohlavních orgánů a sexuální libido, ale je absolutně základní podmínkou i pro celkové zdraví a pocit i vzhled mládí do vysokého věku. Jinými slovy – jste tak staří jako vaše žlázy.
Co pro to můžete udělat?
Musíte se dobře živit. Zde je několik poznatků, založených na vědeckých výzkumech – důležitý je zinek. Dnešní půda obsahuje většinou málo zinku a potravu o něj ochuzujeme ještě úpravami, jako je obrušování otrub a povrchových vrstev z obilí. Je obsažen v ústřicích, sledích, pšeničných otrubách a klíčcích, pivovarských kvasnicích, cibuli, v slunečnicových a tykvových semínkách. V zemích, kde je zvykem jíst tykvová semena, neexistují žádné problémy s reprodukčními orgán
– prospívá i přírodní vitamin E. Je důležitý pro normální produkci pohlavních hormonů, může zabránit sterilitě, potratům, symptomům přechodu. Jeho nejlepším zdrojem jsou pšeničné klíčky a olej z nich, za studena lisované oleje, ořechy a semínka, je také v zelené zelenině, žloutku, luštěninách a mléku
– další potravina prospívající žlázám je kozí mléko. Je prospěšné pro ženy i pro muže. Ještě teplé, čerstvě nadojené mléko s medem je velice účinný prostředek
– sezamová semínka mají v sobě více bílkovin než maso, a navíc daleko kvalitnějších. Je v nich lecitin, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B a vitamin E. Je to jedno z nejzázračnějších jídel v přírodě. V Orientu se z nich vyrábí chalva a tahíni. První sladké, druhé slané a obojí strašně dobré.
Taoisté znají účinný prostředek na povzbuzení ženské energie: šestatřicetkrát dlaní masírujte břicho kruhovitým pohybem kolem pupku. Dlaň plnou energie si pak položte do klína. Opakujte totéž druhou rukou v opačném směru. Jóga zase doporučuje velice stimulující trik, vhodný pro obě pohlaví, který můžeme provádět kdekoliv: střídavé uvolňování a stahování svěračů pánevního dna. Zdatný jogín tenhle zázračný a mnohoúčelový cvik udělá denně tisíckrát. My jej můžeme provádět zcela nepozorovatelně kdykoliv a kdekoliv, když na něco čekáme, když se ničím jiným nezabýváme. Říká se mu neviditelná jóga. Probudíme a posílíme tím hadí sílu kundalíní a časem se třeba naučíme řízeně ji vést pomocí pouhé myšlenky všemi sedmi čakrami, a vyléčit tím snad úplně vše, včetně choroby zvané stárnutí. To je už ale vysoká škola jógy.
Tipy dlouhověkých:
• Joan Calmentová (122 let) jezdila do svých sto let na kole. Nevečeřela, aby se druhý den cítila fit.
• Emilie Doležalová z Ochozu u Brna (110) v dětství zažila bídu. V dospělosti jedla každou středu a pátek podstatně méně než v jiné dny.
• Životním krédem Hermanna Dörmanna (111) bylo: „Sport je pro mě mord“ a také „Jedno pivko denně neuškodí“.
• Winston Churchill (91) byl velice při těle, kouřil doutníky a miloval whisky. Jeho heslem bylo: „Žádný sport!“ Prakticky každý den ale chodil na dlouhé procházky.