Ohlednutí zpět v čase aneb z našeho archivu.
Autor: Krásná
Dýňová polévka podávaná v dýni
Říká se, že jednou, když Julia Child připravovala tento recept pro hosty na večeři, převařila dýni a celý její spodek vypadl na podlahu na cestě ke stolu.
Tantrický sex
O tantrickém sexu se vykládá kdeco. Někdo tvrdí, že po osvojení této techniky se už nechce nikdy vrátit k „obyčejnému“ sexu. Jiní zase, že se zasvěcení dokážou milovat spoustu hodin bez přerušení. Ve skutečnosti je tantra kultem extáze a během tantrického sexu jde především o naplnění zásadního důvodu lidské existence, tedy o rozšiřování našeho vědomí.
Fazole
Fazole, latinsky Phaseolus; fazolí je asi 50 druhů. Nejvíce se pěstuje fazol obecný Phaseolus vulgaris.
Arnika horská
Arnika horská, latinsky Arnica montana; lidově: arnyka, anjelský trank, bylina pádů, harnyka, chlupáček, kamzíkové koření, konilék, kořen kamzíkový, květ matonice, prha, prhovice, prhovina, smetanice, smetaník, šlakové koření, vomanovej šafrán, závraťový kořen aj.
Jiří Orten: Poslední muž, který věřil slovu poezie
Jiří Orten (vlastním jménem Jiří Ohrenstein) se narodil 30. srpna 1919 v Kutné Hoře jako druhý syn manželů Eduarda a Berty Ohrensteinových (a jako Panna, dodáváme my).
Břečťan popínavý
BŘEČŤAN POPÍNAVÝ, latinsky Hedera helix (z řeckého hedra = sedátko – břečťan přisedá na podklad, helissó = vinout se)
Jalovec obecný
Jalovec obecný, latinsky Juniperus communis (Juniperus = lat. jalovec, communis = obecný, běžný); lidově: boleraz, bor, borovec, borovička, borovka, divočinky, chvojka, chvojice, jadlovec, jahůdky jalovcové, jalovčí, jalovčinky (plody), jalovinky aj.
Anýz, bedrník
Anýz, bedrník anýz – latinsky Pimpinella anisum; lidově: anýzový bedrníček, anýzový bedrník,
anýž, bedrmér, bedrníček, bedrnice, bedřinec, bederníček, bedrník hanýsek aj.
Ondřej Neff - O Vladimíru Neffovi
Otec známého milovníka sci-fi, politického komentátora a zakladatele internetových novin Neviditelný pes Ondřeje Neffa se jmenoval Vladimír, narodil se ve znamení Blíženců 13. června 1909 (zemřel 2. 7. 1983)
Proč máme jíst - brambory
Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina. Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin. Proč je ale dobré je jíst?
Tajemství dlouhověkosti (2. díl)
Švédky jsou známé krasavice s hladkou pletí a mladým vzhledem. Vděčí za to dennímu užívání šípkového čaje, šípkové polévky, šípkového pyré a syrovátky.
Divizna velkokvětá (2. díl)
Používá se při dýchacích potížích, při katarech horních cest dýchacích (zvláště chronických), zahlenění (rozpouští hlen), chrapotu, migréně, bolesti uší, svědění konečníku, hemeroidech. Také k ošetfiení vředů, spálenin. K odbarvení vlasů a změkčení pokožky. Je součástí čajů, hotových přípravků, homeopatik, olejů a tinktur.
Proč máme jíst... cibuli a česnek
Proč máme jíst cibuli a česnek?
Proč máme jíst... papriky a rajčata
Papriky a rajská jablíčka jsou pro naše tělo výborným zdrojem vitaminů a minerálů.
Mosaika
Věděli jste, že v trojlístku lučního jetele je celkem asi devět milionů buněk, v nichž jest na 60 milionů zelených chlorofylových zrníček?
Tajemství dlouhověkosti (1. díl)
V biblické zahradě Eden rostl strom života, jehož jablka dávala lidem nesmrtelnost. Léčitelé doby kamenné používali kromě vyhánění zlého ducha i bylinky proti stárnutí. V Orientu byly magické omlazovací účinky připisovány ženšenu.
Proč máme jíst... zeleninu
Zelí, špenát, hrách, okurky, hlávkový salát, kapustu kadeřavou....
Proč máme jíst... ovoce
Ananas, banány, meruňky, mandarinky, jablka, broskve...