Úvod Magazín Lenka Fukalová

Autor: Lenka Fukalová

Královna Dagmar, krásná Češka na dánském trůně

Neznámý dánský autor se ve své veršované legendě pokusil zachytit nezměrný smutek, který zasáhl snad všechny poddané dánského krále Valdemara II. Vítězného, když 24. května roku 1213 (v některých pramenech se udává 1212) zemřela jeho manželka, dcera českého krále Přemysla Otakara I. a Adléty Míšeňské.

Velké lásky vznešené Kleopatry

O Kleopatře VII. (69–30 př. n. l.), poslední egyptské královně z dynastie Ptolemaiovců, se traduje, že dva nejmocnější muže Římské říše a vlastně celého tehdejšího světa – Caesara a Marka Antonia – okouzlila svou nevšední krásou. Podle vědců z univerzity v britském Newcastlu byla prý naopak „dost ošklivá“. Ať už to byla vyhlášená krasavice, nebo žena nepříliš atraktivní, jisté je, že své ženské zbraně dokázala využívat stoprocentně a že to byla dokonalá diplomatka.

Nosil je i císař Nero? – Historie brýlí

Sluneční brýle chrání i zdobí. Někdo je používá jako nezbytnou, téměř zdravotní pomůcku, pro jiného jsou atraktivním doladěním image. Tento módní doplněk a zároveň ochrana před stále nebezpečnějším slunečním zářením má, jako ostatně vše, co stvořil člověk, svou historii.

Hledači Kamene mudrců

Zlato vyrobené z bezcenných surovin, elixír života či kámen mudrců – to byly vždy hlavní cíle snažení všech mágů a alchymistů. Pokoušeli se je získat všemi možnými a častěji nemožnými prostředky.

Lesní škola: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Vzdělávání a výchova dětí patří mezi nejnáročnější a zároveň nejdůležitější lidské činnosti. To, jaká je úroveň školství, jak se daří děti a mladé lidi vychovávat, na jaké úrovni jsou jejich znalosti, schopnost a chuť přijímat nové poznatky, se stává zrcadlem společnosti.

Aby se děti radovaly z úspěchu - Ladislava Kachlíková

Individuální přístup k dětem je zajištěn právě díky možnosti sestavit různé druhy plánů, pro každého takový, jaký mu nejvíce vyhovuje. V daltonském bloku mám také více času na žáky vyžadující speciální přístup, protože ostatní si pracují na svém plánu. Žáci přinášejí postupně úkoly, které splnili, a společně je zhodnotíme. Nejde o to, že učitel označí chybu, pouze naznačí a žák už by ji měl hledat sám.

Eleonora Akvitánská, žena dvou králů

Byla úžasná. Krásná, ale ctnostná, jemná, a přesto silná, chytrá, avšak skromná. Takovými vlastnostmi se může pochlubit jen málo žen… Ve veškerém svém snažení byla neúnavná, zkrátka budila velký obdiv… Mnoho lidí už ví, co dnes vím i já a o čem dříve nikdo neměl tušení. V době, kdy žila ve svazku s prvním manželem, byla tato královna v Jeruzalémě. Lépe bude se o této záležitosti nešířit, a tak už si dám ústa na zámek…“ Takto mnohoznačně se o Eleonoře Akvitánské (1122–1204), jedné z nejmocnějších žen středověké Evropy, vyjádřil její současník kronikář Richard z Devizes.

Daltonský plán: Uč se moudrým býti. Ale jinak...

Daltonský plán není systém, metoda ani učivo. Prakticky řečeno, je to způsob reorganizace vzdělávání, která slaďuje dvě aktivity – učení a učení se. Za předpokladu inteligentního použití vytváří podmínky, které umožňují učiteli učit a žákovi učit se.

Helen Parkhurst