Láska prochází žaludkem
V dnešním shonu se většina z nás stravuje v restauracích nebo konzumuje rychlá jídla, polotovary či to, „co dům dal“. Příprava jídla pro někoho, koho milujeme, však může být až jakýmsi rituálem lásky. Ne nadarmo považovaly naše babičky vaření spíše za silnou ženskou zbraň než za dřinu u plotny. A ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem.
Téměř v každé pohádce nebo velkém románu se vyskytují otrávená jablka, kouzelné lektvary a čarovné nápoje. Ubrousek, který se sám prostírá, vždy servíruje to, co hrdlo ráčí, a pečení holuby létají přímo do úst. Krásné šaty se skrývají v oříšcích, sůl je nad zlato, chaloupky jsou z perníku a ten, kdo si u plného stolu sám dopřává jitrniček a s chudými se nerozdělí, bude po zásluze potrestán. Lidé odjakživa toužili po kouzlech, spravedlnosti a šťastných koncích a jídlo s tím šlo vždy ruku v ruce. I dnes můžete často zaslechnout, jak někdo o výborném jídle pronese, že to byla pohádka. Dobré jídlo a pití má také většina z nás spojené s příjemným zážitkem, výjimečnou událostí nebo svátkem. Na schůzku vás muž, kterému se líbíte, většinou pozve na dobrou večeři a snídaně do postele se považuje za jeden z nejlepších projevů lásky. Jídlo je spojeno s hmatem, zrakem, čichem a nakonec i chutí, je přijímáno tou nejcitlivější částí našeho těla, a sice rty. A jistojistě si zaslouží více pozornosti, než když do sebe soukáte rohlík s očima přilepenýma k obrazovce počítače. Připravte pro svého milovaného takový pokrm lásky, že už nebude chtít nikdy jinou!
Afrodiziaka v kuchyni
Ať už na zmíněné pohádky a tajuplné lektvary věříte či ne, jsou jídla a koření, která nás harmonizují, probouzejí k životu nebo nám navozují určité pocity. Afrodiziaka dostala jméno po řecké bohyni lásky, Afrodité, která se zrodila z mořské pěny. Přírodní afrodiziaka se při přípravě jídla nepodceňovala už ve starém Egyptě a v jejich sílu věřili i staří Římané. Například o tom, jak ústřice působí na mužskou potenci, jste jistě slyšeli alespoň jeden vtip či historku. Ústřice ovšem nejsou jediným pokrmem, který ve vás probudí vášeň.
Med
O medu coby afrodiziaku se zmiňoval už Ovidius ve svém díle Umění milovat. Staří Mayové prý jedli med smíchaný s ropuším jedem, aby tím zlepšili svou sexuální výkonnost. Med je také přírodním lékem, navozuje dobrou náladu a odpradávna je synonymem lásky. Často se říká, že polibek byl sladký jako med nebo milovanou osobu popisujeme jako „sladkou“. Líbánkám nebo období po svatbě se v angličtině říká „honeymoon“, což přeloženo doslova znamená medový měsíc. A medovina byla považována za nebeský nápoj bohů na hoře Olymp.
Muškátový oříšek
Muškátový oříšek původně pochází z ostrovů v oblasti Indočíny a obsahuje vzácný olej, který v lidském těle navozuje pocit vzrušení. Jeho důležitou součástí je látka zvaná myristicin, která se používá i při výrobě drogy Extáze, jež byla v sedmdesátých letech, kdy ve Spojených státech probíhala sexuální revoluce, označována za „drogu lásky“.
Skořice
Díky bibli víme, že skořice patří mezi ta úplně nejstarší koření, která se lidé naučili používat. Staré čínské přísloví dokonce říká, že skořice je dražší než zlato. Má bohaté aroma a některé indiánské kmeny používaly olej ze skořicových listů k masážím intimních částí těla, což se rychle ujalo ve všech nevěstincích v Evropě i Spojených státech. A právě skořice byla jednou z hlavních přísad snad nejznámějšího lektvaru lásky, z něhož se napili Tristan a Isolda.
Zázvor
Zázvor byl jako afrodiziakum používán v Číně již v 5. století před naším letopočtem. Obsahuje velmi vzácné přírodní uhlovodíky zingiberen a gingerol. Obě látky mají silně prokrvující účinky a to zejména na pohlavní orgány. Vyvolávají příjemný pocit tepla až lehké mravenčení, které se dá považovat za velmi vzrušující.
Koriandr
Ve starém Egyptě se koriandr těšil velké přízni. Svatební pokrmy se všechny tradičně připravovaly ochucené koriandrem. Věřilo se, že jeho krásná vůně zvyšuje plodnost mužů a ženám způsobuje euforii.
Kreativita především
Zkuste svou kuchyň na chvíli proměnit v experimentální laboratoř, kde se meze fantazii nekladou. Vybraných receptů se nemusíte držet doslova, buďte kreativní. Někteří lidé věří, že jídlo připravené s láskou a péčí je i daleko zdravější než to, u jehož přípravy myslíte na něco jiného a chcete jej mít co nejrychleji hotové. Lékaři, kteří se k této teorii přiklánějí, to vysvětlují tím, že si lépe uvědomíte, co vlastně jíte a dáváte svému tělu. Stejně tak je zdraví prospěšnější soustředěnost na jídlo a každé sousto, než když tomu, co vkládáte do úst, nevěnujete pozornost a sníte toho až dvakrát tolik. Nepodceňujte vzhled pokrmů ani prostřeného stolu. Nemusíte hned volit klasickou večeři při svíčkách, pouze tomu svému oznamte, že dnes bude během večeře vypnutá televize, a jestli čeká sekanou, bude příjemně překvapen. Použijte hezké prostírání nebo stůl ozdobte květy poházenými na ubruse či ovocem. U servírovaného jídla dbejte na estetičnost a barvy. Přidejte rozmanitou zeleninovou oblohu anebo vyzkoušejte proměnit tradiční vzhled jídla přírodním barvivem. Pokud vám to připadá romantické, snadno můžete vytvořit růžovou bramborovou kaši, rýži nebo těstoviny pomocí červené řepy, pro žlutou barvu použijte kari. Vodu přelijte z plastové lahve do džbánu a přidejte do ní kousky čerstvé máty a citron nebo limetku - hned bude vypadat lákavěji. Nakonec nezapomeňte ani na výběr příjemné hudby, která navodí tu správnou atmosféru. Večeři začněte sklenkou vína a o zajímavou konverzaci jistě nebude nouze.
Svatební salát z Jižní Ameriky
V některých státech Jižní Ameriky vhazují maminky ženicha a nevěsty do salátů, které se na svatbě podávají, špetku tymiánu, aby měli novomanželé naději, špetku levandule na prohloubení lásky a špetku měsíčku, aby si uchovali jen ty šťastné společné okamžiky a na ty špatné se rychle zapomnělo.
Nápoj lásky Tristan a Isolda
1 l kvalitního červeného vína smíchejte s 30 g mleté skořice, 30 g zázvoru, 8 g hřebíčku, 8 g vanilky a 500 g cukru krystalu. Deset dnů nechte stát v pokojové teplotě na tmavším místě a poté sceďte přes jemnou síťku nebo plátno.
Archiv, časopis Krásná 2009