Nemoc ze dvou stran – Závrať (2. díl)
Závrať mohou způsobit i jiná celková onemocnění. Mezi taková patří cévní nemoci, a to jak vysoký krevní tlak, tak i obtíže s nízkým tlakem nebo jejich výkyvy.
Zná to téměř každý, kdo má potíže s udržením stabilních tlakových hodnot. Lidé s chorobami srdce a diabetici patří mezi ty, kteří mohou v souvislosti s těmito nemocemi trpět závratí. Poruchy vnitřního prostředí našeho organismu, nedostatek nebo naopak nadbytek draslíku a dehydratace ohrožují hlavně seniory. Příčinou nestabilní chůze a závratí u seniorů je často nedostatečný pitný režim. Nedostatek tekutin u starších lidí způsobuje dehydrataci se závratí, dezorientací nebo i poruchami v komunikaci. Se závratí spojujeme i hormonální poruchy, problémy v klimaxu, poruchy štítné žlázy. Nejen závratí se projeví oční vady, chybná korekce zhoršeného vidění, „zelený zákal“, šilhání nebo obrny okohybných svalů a výpadky zorného pole. Známe i psychogenní příčiny, jako je fobická závrať, eventuálně její přítomnost při jiných psychiatrických diagnózách.
Ze složitosti příčin závrativých stavů je jasné, že diagnostikovat příčinu není vždy jednoduché. O něco lépe jsme na tom následně s léčbou. Téměř vždy je ale pro pacienta nutné obrátit se s problémy souvisejícími se závratěmi na svého lékaře, který postupně zajistí adekvátní vyšetření a ošetření podle závažnosti stavu.
Řada lidí trpí kinetózami, nemocemi cestovatelů. Někomu se dělá špatně při dlouhé cestě autobusem, jiný nesnáší cestu letadlem, další trpí „mořskou nemocí“. Zde máme i laické možnosti nebo po dohodě se svým lékařem můžeme využít širokou paletu léků různých forem k prevenci kinetózy. Hlavní je strategie preventivního podání v dostatečném intervalu před cestou a udržování dávky během cesty. Dostupné jsou přípravky Theadryl, Nokinal nebo Travel-gum v zahraničí Scopoderm ve formě náplasti.
Ve své léčitelské praxi jsem se závratí setkal spíše v souvislosti s jinými nemocemi, např. poruchami krční páteře, roztroušenou sklerózou, endokrinními poruchami (tj. vnitřní vylučování látek důležitých pro organismus, jedná se o velice složitou soustavu navzájem funkčně propojených orgánů), s oběhovou závratí, jež postihuje lidi s nízkým krevním tlakem, kteří příliš rychle vstanou.
Rovnováhu nám pomáhají zachovat orgány vnitřního ucha. Závrať si můžeme vysvětlit na příkladu „mořské nemoci“ nebo „cestovní nemoci“, závrať se objevuje při jízdě autem, na horské dráze, na zábavních atrakcích nebo ve výtahu.
U mořské nemoci vzniká závrať tak, že se naše oči dívají na předměty na lodi, které se nepohybují, a hlásí tak centrále, že vše je v klidu, ve stejný okamžik však hlásí orgán rovnováhy z vnitřního ucha té samé centrále houpavé pohyby. Centrála tak nemůže vyhodnotit dvě protichůdná hlášení. Závrať provází pocit „na zvracení“. Pomůže, když člověk vyjde z podpalubí a očima sleduje pohyb vody a lodi. Informace zraku tak souhlasí s informacemi z vnitřního ucha a závrať a nevolnost mohou ustoupit. Ve člunu člověku se závratí pomáhá, když začne pádlovat. Mořská nemoc se neobjevuje při plavání.
U cestovní nemoci nikdy není postižen řidič auta, ale vždy spolucestující. Řidič se vždy dívá na cestu, a tak jsou jeho hlášení o pohybu centrále vždy v souladu. Spolucestující často očima sledují vnitřek vozu a smyslové orgány hlásí nesrovnalosti. Jednoduché řešení spočívá v tom, že se díváme dopředu a nebo zavřeme oči, vzdáme se kontroly a necháme se unášet pohybem.
Ménierova nemoc je onemocnění, které se projevuje záchvaty závratě s nevolností, zvracením, vyrážením potu, bledostí, sluchovými šelesty a později trvalejší poruchou sluchu. Záchvaty vznikají někdy bez příčiny, jindy jsou způsobeny náhlým pohybem hlavy, kouřením, alkoholem, přepracováním. Mezidobí bez obtíží mohou být různě dlouhá. Stejně jako u roztroušené sklerózy je třeba brát závrať velmi vážně. Příčina nemoci není zcela jasná. Velmi pravděpodobně jde o problém s tlakem v systému labyrintu obloukovitých chodbiček ve vnitřním uchu.
Onemocnění vnitřního ucha mohou způsobit přechozené, nevyléčené chřipky a nachlazení, které zhoršují imunitní systém.