Co jíst, aby nám vegetariánství prospělo
Vegetariánství je sice především životní a filozofický postoj, určovaný láskou ke všemu živému a umocňovaný odporem k zabíjení a týrání zvířat – my se ale dnes v našem seriálu o hubnutí budeme zabývat jeho velice příjemným vedlejším účinkem v podobě těla štíhlého jako proutek.
Znáte obézního vegetariána? Skoro si to ani neumíme představit, že! Strava bez masa, a tudíž i bez živočišných tuků, je bezpečnou a zdravou cestou k úžasným lepým formám bez nežádoucích výrazných křivek!
Co jíst, aby nám vegetariánství prospělo
Kromě nezanedbatelných pozitivních účinků může mít tato strava i negativní vliv na naše tělo, pokud není pestrá, různorodá a neobsahuje všechny důležité komponenty. I vegetarián, pokud má zálibu třeba v sladkých moučnících plných tuku, byť jen rostlinného, vyrobených z bílé mouky a rafinovaného cukru, pokud jí málo zeleniny nebo vůbec žádnou a pokud nemá rád luštěniny, může trpět závažnými chorobami. Při tomto stylu výživy je třeba velice dbát na denní přísun bílkovin, důležitých pro tkáně celého těla, které jsou v luštěninách (sója, hrách, čočka, fazole, cizrna), případně mléku, výrobcích z něj a vejcích.
Nesmíme zanedbávat ani uhlovodany, nejlépe v celozrnné formě: tmavé pečivo, rýži Natural, ovesné i jiné vločky, celozrnnou mouku, jáhly, kroupy, krupky atd. Již zmíněný vitamin B12, o kterém odpůrci vegetariánství tvrdí, že je výhradně v mase, lze úspěšně dodat fermentovanými výrobky, jako je kvalitní sójová omáčka, Pangamin či sušené droždí a také přírodně kvašená zelenina, nesmíme na ně však zapomínat. V krajním případě si lze vypomoci tabletami B komplexu. Pokud se vyhýbáme mléku, je třeba tělu dodávat vápník mořskými řasami (které obsahují mnohonásobné množství vápníku ve snadno vstřebatelné formě –i mnoho dalších veledůležitých prvků, například jod, nutný pro správnou funkci štítné žlázy), brukvovitými zeleninami, případně rozemletými vaječnými skořápkami. Jinak bychom mohli trpět rachitidou či osteoporózou.
Nedostatek železa by mohl způsobit anémii či poruchy menstruace, proto jíme zelenou zeleninu, fazole, hrách, obilniny, pšeničné otruby, sušené meruňky, rozinky, již zmiňovaný Pangamin a pivovarské droždí. Také se doporučuje denně konzumovat lžičku kokosu. Nedostatek vitaminu D, který je hlavně v rybím tuku, lze tělu dodat také opalováním nebo medikamenty. Chybějící zinek obsahují v hojné míře dýňová semínka. Nenasycené mastné kyseliny typu omega 3 a 6 jsou kromě ryb i ve lněném a sezamovém semínku. Budeme-li dbát o stálý přísun všech důležitých součástí vegetariánské stravy, nemusíme se bát jejich deficitu, natož komplikací s ním spojených. A můžeme využívat všech blahodárných účinků s vegetariánstvím spojených.
Archiv, časopis Krásná 2010