Úvod Magazín Na rány se „zhmotnělým kouřem” (2. díl)

Na rány se „zhmotnělým kouřem” (2. díl)

Zanícené rány po operacích, bércové vředy či proleženiny trápí celou řadu lidí. Mnozí z nich se s nimi neúspěšně potýkají už několik let a nic jim dosud nepomáhalo.

Výsledek do dvou měsíců

Sorpční obvazy byly testovány na dvou dermatologických klinikách na více než dvou tisících pacientů. Tímto prostředkem byla například vyléčena 14 let se nehojící rána (bércový vřed) do jednoho a půl měsíce. „Kdo právě neřeší problémy s dlouho ležícími pacienty, nedokáže si výhody sorpčního obvazu představit. Dalším případem byl váček na zubu, kdy sorpční obvaz hnis vytáhl. Také poranění od mořského ježka, které bylo velmi bolestivé, se přiložením obvazu do rána zhojilo. Po přiložení k ráně se po 30 minutách působení prostředek dostane do krve a ovlivňuje defekt ve vnitřním prostředí,“ vysvětluje Milada Kazdová. „Má fantastický vliv. Dokáže pomoci při hojení ran, s nimiž si lékaři dosud nevěděli rady,“ říká.

Obvazový materiál nastříhá ošetřující personál na čtverce potřebné velikosti. Pak ho navlhčí fyziologickým roztokem, borovou vodou nebo slabým roztokem kysličníku, přiloží na ránu a nechá působit. „Na to se nesmí zapomenout,“ upozorňuje Milada Kazdová. „Následně musí obvaz přilnout ke spodině defektu a upevní se longetou. Přikládá se na šest až deset hodin,“ říká. Po šesti hodinách se pacientovi většinou uleví. Dosud nehojící se rána přestane bolet a zapáchat. Pak následuje doba postupného hojení. „Je proměnlivá. U někoho to může být 24 hodin, u jiného třeba dva tři dny. Defekt postupně zmizí většinou do dvou měsíců. Výjimkou však není ani 35 dní. Přitom je třeba počítat se spotřebou deseti až patnácti kusů obvazu. Po přikládání uhlíkového obvazu byla pak rána do dvou měsíců naprosto zhojená,“ uvádí.

Výhodou je, že obvaz je k pacientovi velmi šetrný. Nelepí se na tkáň a nestrhává ji. Když je namočený, tak k ní přilne. Pokud je už suchý, tak do sebe natáhne všechny mikroorganismy, které tkáň obsahuje. Navíc se pacient může s obvazem bez obav i vysprchovat.

Důležitá je detoxikace organismu

Sorpční obvaz se dostává do těsného kontaktu s ránou, aktivně zachycuje mikroorganismy a chemické látky. Pomáhá tak při detoxikaci organismu. „Například při bércových vředech žilní stěnu člověka perforují mikroorganismy  dalšími částmi rozpadlého žilního řečiště tyto nečistoty odcházejí z lidského těla přes tkáň ven,“ říká Milada Kazdová. 

Právě pročištění rány je důležitým předpokladem léčby. To platí nejen o lokálních defektech, ale i o celém organismu. „Je totiž zanesený různými škodlivými, jedovatými látkami. Často kolem sebe můžeme slyšet větu: Jsem z toho všeho otrávený. Neuvědomujeme si, kolik pravdy je v tomto rčení. Jsme otráveni nejen ve své mysli, ale otrávený je i náš organismus,“ vysvětluje. „Zkuste si přečíst složení některých potravin – zvláště sladkostí – a dozvíte se, že jíte chemické sloučeniny různě jedovatých látek. Proto je důležité zbavit tělo těchto jedovatých látek, aby orgány mohly správně fungovat,“ poznamenává.

K pročištění organismu velkou měrou pomohou i monosacharidy. „Při návštěvě na klinice v Římě jsem měla možnost obvaz aplikovat pacientům v kómatu po autonehodách. Rány těchto lidí se neuvěřitelně rychle hojily díky infuzím, které obsahovaly glukózu. Tak jsem zase byla obohacena o další zkušenost,“ říká Milada Kazdová. Právě zdravotní prostředky na bázi monosacharidů je vhodné používat i při léčbě otevřených ran. Zvyšují totiž obranyschopnost organismu. Tento přírodní prostředek má i velmi široké uplatnění při nachlazení, snižování cholesterolu, cukrovce, střevních potížích.

Obvaz s aktivním uhlíkem se vyrábí v rozměrech desetkrát deset centimetrů. Přispívá na něj Všeobecná zdravotní pojišťovna. Lidé si ho mohou pořídit v lékárně na Újezdě u pana Pelikána. „Pak už si obvaz musí každý vyzkoušet sám,“ dodává Milada Kazdová

Pel-mel
Proměnit vodu ve víno Hippies a co bylo potom (1. díl)