Zuzana Fialová

Autor: Zuzana Fialová

Jitka Míková - Antarktida mě vzala za srdce

Jitka Míková - Antarktida mě vzala za srdce

Vždy jsem směřovala na přírodovědeckou fakultu, doma jsem si místo pohádek četla knížky od Jacquesa Cousteaua nebo Thora Heyerdahla, říká Jitka Míková, která nakonec vystudovala geologii se specializací na geochemii na pražské Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, pracuje na České geologické službě a byla jedním ze 14 účastníků letošní vědecké expedice na ostrov Jamese Rosse v Antarktidě, kde od roku 2006 stojí česká polární stanice Masarykovy univerzity v Brně.

Vladimír Socha: Zajímá mě objevování cizích světů

Vladimír Socha: Zajímá mě objevování cizích světů

„Člověk musí být takový obojživelník, mít více zájmů, aby o daném tématu mohl přemýšlet z více úhlů,“ míní Vladimír Socha, který je pedagogem a popularizátorem paleontologie a archeologie. Vystudoval historii a dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a v současnosti externě studuje doktorský studijní program na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Jana Šafránková: Příroda je nekonečně krásná

Jana Šafránková: Příroda je nekonečně krásná

„Můj sen, který doufám není neuskutečnitelný, je navštívit Velikonoční ostrov. Jsem tím místem fascinovaná, přečetla jsem všechny knihy Thora Heyerdahla týkající se tohoto ostrova a znám ho podle ilustračních map doslova nazpaměť,“ prozrazuje na sebe Jana Šafránková, výtvarnice, která se k nezávislé pozici zvané „volná noha“ propracovala přes několik zaměstnání, kde ovšem vždy uplatňovala své výtvarné schopnosti. Olejomalbě se věnuje intenzivněji až v posledních letech.

Monika Šramlová: Hlas má velkou sílu

Monika Šramlová: Hlas má velkou sílu

„Jsem strašně náročný student, který potřebuje partnerský přístup. Snažila jsem se proto vyvinout takový styl práce, abych uspokojila sama sebe. To nebylo snadné, proto jsem si vytvořila způsob práce pro protivnou Moniku a tím se dá uspokojit téměř každý,“ říká hlasová pedagožka Monika Šramlová, která se mimo jiné účastnila i finále soutěže SuperStar 2005. Nyní se věnuje nejen výuce zpěvu, zajímavým hudebním projektům, ale i hlasu samotnému.

Umění a tolerance jsou jedno a totéž

Umění a tolerance jsou jedno a totéž

Pokud půjdete pražskou Nerudovou ulicí směrem na Pražský hrad, možná vás zarazí nápis Muzeum Montanelli. Budete-li chtít odkrýt tajemství toho, co se skrývá za dveřmi, a vejdete dál, přivítají vás rozlehlé prostory. Možná také zjistíte, že toto muzeum navázalo na činnost stejnojmenné galerie, kterou v roce 2003 založila lékařka a podnikatelka Dadja Altenburg–Kohlová, žena, která značnou část svého života pobývala v Německu.