Léto je tady - Kosmetika
Také už jste se nemohli dočkat, až vytáhnete ze skříně letní oblečení, budete plánovat dovolenou a vystavíte se hřejivým paprskům sluníčka? Jenže pozor na ně...
Všeobecně se ví, že když se chce člověk opalovat, měl by se namazat ochranným krémem, že slunce způsobuje pigmentové skvrny, předčasné stárnutí pleti, nebo dokonce rakovinu kůže. Ale upřímně, víte vlastně, proč je slunce tak škodlivé? Často slyším, že naše babičky se taky opalovacím krémem nemazaly, a když už, tak je lepší používat jen krém s nízkým faktorem, jinak se člověk neopálí. A proto se na těchto stránkách budu snažit už po několikáté vyvést alespoň pár lidí z omylu. Přečtěte si, jak si během léta ochránit zdraví a krásu.
Je smutným faktem, že opalovaní je rok od roku nebezpečnější. Díky neustálému zvětšování ozonové díry se oslabuje přirozený sluneční filtr naší planety, a čím dál více škodlivého slunečního záření tak dopadá na Zemi. Slunce je na druhou stranu také zdrojem života a pro nás i všechno živé na Zemi nepostradatelné. Než se ale vystavíte jeho uklidňujícím paprskům, ujistěte se, že vám neublíží.
Opálení způsobuje ultrafialové záření, které se dělí na tři druhy, a to A, B a C. Právě UVB ozonovou vrstvou proniká daleko více než před několika málo lety. Jakmile vystavíte pokožku slunci, v kožních buňkách se začne tvořit pigment melanit, který funguje jako přirozená ochrana kůže. Pokud se ale na sluníčko natáhnete na několik hodin s cílem opálit se do bronzova, je tato ochrana absolutně nedostačující. Pokud kůži nepomůžete krémem s ochranným faktorem, začne se v ní narušovat buněčná struktura, a dokonce tak dochází k trvalé změně dědičných dispozic v buněčných jádrech. Každým spálením se tak mnohonásobně zvyšuje riziko rakoviny kůže. Záření UVA ochabuje tkáňové vazivo v pleti a může za vznik většiny předčasných vrásek.
Mnoho lidí také z nevědomosti kupuje nesprávné opalovací krémy a myslí si, že jsou před sluncem chráněni, zatímco se vystavují riziku. Při nákupu opalovacího krému vždy sáhněte po co nejvyšším ochranném faktoru. Jde totiž o to, že čísla, která kosmetické firmy uvádějí na obalu, jsou výsledkem laboratorních testů, ale jiné to je, když se krémem namažete. Výrobci při testech nanášejí okolo 2 mg krému na 1 cm2 kůže. Teoreticky to znamená, že by vaše tělo bylo pokryto tak hustou vrstvou krému, že by pod ní kůže nebyla ani vidět. Jelikož ale při opalovaní krém do kůže vmasírujete, pokožce tím poskytujete daleko menší ochranu. A jak se většina lékařů shoduje, právě v tom je největší nebezpečí.
Průzkumy dokazují, že maligní nádor rakoviny kůže melanom se vyskytuje nejvíc u lidí, kteří se řídí návodem na opalovacích krémech. Proto v obchodě raději sáhněte po faktoru s co nejvyšším číslem a počítejte s tím, že budete chráněni zhruba mezi třetinou až polovinou faktoru. Jestli si vyberete opalovací mléko, gel nebo olej, už zaleží jen na vás. Opalovací oleje ale většinou obsahují nižší ochranný faktor, a proto je lepší nechat si je až na závěr dovolené. Pokud rádi plavete nebo trávíte hodně času ve vodě, nejlepší volbou budou voděodolné krémy, spálit se totiž můžete i v hloubce půl metru pod vodou. Jsou také nejekologičtější. Máte-li citlivou pleť nebo sklon ke sluneční vyrážce, možná vám budou nejvíce vyhovovat gely, které jsou o trochu šetrnější. Ať už je ale konzistence vašeho přípravku jakákoliv, nezapomeňte ho znovu nanášet každou hodinu a po každém koupaní.
Mezi 11.30 až 15. hodinou je slunce nejsilnější a může být opravdu nebezpečné, zvlášť pokud jste na dovolené v jiných zeměpisných šířkách, než na jaké jste zvyklí. Proto si v tuto hodinu raději zalezte s knížkou nebo časopisem pod slunečník, avšak ani tam se nezapomeňte natřít, protože i ve stínu se můžete opálit, zejména pokud fouká vítr.
Máte-li dlouhé nebo zesvětlené vlasy, rozhodně byste na ně neměli zapomínat. I ony se mohou spálit a koupaní v chlorované či slané vodě jim také zrovna neprospívá. Pro delší vlasy jsou asi nejpraktičtější vodičky či oleje ve spreji, které se velmi snadno nanesou. Na kratší sestřih zvolte gel, který poskytne nejen ochranu, ale také pěkně udrží účes. Vyplatí se koupit si i speciální šampon a kondicionér s obsahem UVA, UVB či SPF. Tyto přípravky jsou dnes k sehnaní v každé drogerii, často jsou označeny obrázkem slunce nebo jsou v oranžových lahvičkách.
Posledním bodem v péči o opálenou pleť je krém po opalovaní. Nepoužijete-li ho, opálení vám zřejmě dlouho nevydrží a dehydratovaná kůže se může začít loupat. Při opalovaní ztrácí pokožka většinu tekutin a přirozeného ochranného mazu a právě přípravky určené pro kůži po slunění jí dodají tu správnou hydrataci a regeneraci, obsahují až sedmkrát vyšší obsah tuku a oleje než normální tělové mléko.
Spálíte-li se, sprchujte se jen vlažnou vodou a mléko po opalování naneste ve větší vrstvě, jako pleťovou masku. Je-li pokožka hodně spálená, výborné jsou studené obklady s podmáslím či tučným jogurtem. Začala-li se kůže loupat, neměla by být vystavena dalšímu slunci až do úplného zahojení. V příštích dnech se na pláži raději zakryjte oděvem.