Givenchy
Francouzský návrhář a aristokrat Hubert de Givenchy založil svůj dnes již ikonický módní dům roku 1952. Jeho múzami byly především Jacqueline Kennedy a Audrey Hepburn, pro kterou navrhl všechny šaty do kultovního filmu Snídaně u Tiffanyho, a dal tak zcela nový pojem výrazu „malé černé šaty“. Pro herečku také speciálně vytvořil vůni, jež odstartovala rozšíření této značky i o parfémy a kosmetiku.
Francouzský návrhář a aristokrat Hubert de Givenchy založil svůj dnes již ikonický módní dům roku 1952. Jeho múzami byly především Jacqueline Kennedy a Audrey Hepburn, pro kterou navrhl všechny šaty do kultovního filmu Snídaně u Tiffanyho, a dal tak zcela nový pojem výrazu „malé černé šaty“. Pro herečku také speciálně vytvořil vůni, jež odstartovala rozšíření této značky i o parfémy a kosmetiku.
Začátky
Mladší syn Luciena Taffiena, markýze de Givenchy, a jeho ženy Sissi se narodil v únoru roku 1927 v Beauvais v severní Francii. Rodina Taffien měla kořeny v Benátkách a patřila ke šlechtickému rodu od roku 1713 – byla tak součástí vlivných a vážených rodů v okolí. Měla také zkušenost v oblasti umění: prapradědeček navrhl interiér Pařížské opery. Mezi dalšími předky byli dvorní architekti, návrháři gobelínů, sochaři i malíři. Když byly Hubertovi tři roky, jeho otec zemřel a chlapec byl tak spolu se svým bratrem vychován pouze matkou a babičkou. Ty jej jako desetiletého vzaly na Světovou výstavu umění a módy v Paříži a jemu už tehdy bylo jasné, kterým směrem se vydá. Později začal studovat umění a svůj první návrh šatů vytvořil pro Jacquesa Fathe, tehdejšího předního návrháře. Hubert dostal tuto šanci díky přátelskému vztahu jeho matky s Fathem. Toho však to, co bral nejprve jako zdvořilost, naprosto uchvátilo a ihned rozpoznal výjimečný talent. Roku 1952 si Givenchy otevřel svůj první butik a jeho jméno se začalo spojovat s inovací a avantgardou a v kontrastu s klasicky konzervativním Christianem Diorem to způsobilo v Paříži rozruch. Ve svých pětadvaceti letech se stal jedním z nejmladších návrhářů s vlastní značkou, a i když z finančních důvodů byly jeho modely spíše z levnějších materiálů a látek, byly excelentně propracované, každý lem byl řešen s vtipem a při pohybu látky bylo vidět, že střih je detailně promyšlen.
Múza Audrey
S Audrey Hepburn se Givenchy seznámil rok po otevření svého prvního butiku. Natáčela tehdy film Sabrina a od té chvíle pro ni vytvářel téměř všechny kostýmy pro další její filmy. Když se v jeho černých šatech a klobouku objevila v již zmiňovaném filmu Snídaně u Tiffanyho, bylo celému světu jasné, že se zrodil nový adept na krále módy, a z Givenchyho se rychle stal světový pojem. Audrey miloval a oblékal ji i v soukromém životě, exkluzivně pro ni navrhoval noční prádlo a vytvořil pro ni parfém. Syn Audrey Hepburn Sean Ferrer později uvedl: „Maminka vždycky říkala, že kdyby nebyl Hubert gay, určitě by o něj bojovala s jinými ženami jako lvice.“ Mezi jeho další věrné zákaznice patřily Grace Kelly, Jackie Kennedy, Gloria a Dolores Guinnessovy a mnoho členů evropských královský dvorů. Pánská kolekce na sebe nenechala dlouho čekat a modely značky Givenchy se začaly importovat do celého světa. V té době se Givenchy setkal se svým životním idolem Cristóbalem Balenciagou, čehož si až do své smrti nesmírně cenil.
Givenchy dnes
V roce 1981 se módní dům rozdělil na dvě odvětví. Jedno koupila firma Veuve Clicquot, známá především výrobou luxusního pravého šampaňského, a druhou polovinu odkoupila firma Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH). Ta později odkoupila i značku Givenchy pro parfémy a kosmetiku. Hubert Givenchy odešel do profesního důchodu v roce 1995. Za svého nástupce a hlavního návrháře si vybral Dominiqua Siropa. Ten ale nevyhovoval řediteli LVMH, a proto na jeho místo dosadil Johna Galliana. Ten však v čele Givenchy stál poměrně krátce a žezlo na pět let převzal Alexander McQueen. Po jeho odchodu usedl do čela Julien McDonald, ale když se hlavním návrhářem v roce 2005 stal tichý a podivínský Riccard Tisci, jehož jméno vám zřejmě na rozdíl od ostatních zmiňovaných mnoho neřekne, dostal se módní dům Givenchy znovu do popředí a proslavil se zejména svým futuristickým pohledem na dnešní svět a módu jako takovou. Tisci byl vždy fascinován gotikou a někteří mu zprvu vyčítali, že jeho návrhy jsou až příliš tmavé, ponuré. Jeho minimalismus v kombinaci s výraznými prvky však připoutal pozornost a jen díky němu se znovu dostaly do módy lodičky s platformou, výrazné šperky a dramatické střihy.
Dnes je značka Givenchy třetí přední společností vlastněnou LVMH a po značkách Dior a Louis Vuitton má největší roční obrat, průměrně 176 milionů dolarů.
Archiv, časopis Krásná 2010