Život nekončí přechodem
Přechod je doba doznívání pohlavní zralosti. Končí poslední menstruací, které se říká menopauza. Vaječníky pomalu zastavují procesy zrání a postupně zakrní do velikosti hrášku. Tvorba estrogenu a progesteronu je stále slabší. V této fázi, mezi čtyřicátým pátým a padesátým pátým rokem života, je krvácení nepravidelné, slabší nebo kratší.
Rytmy se posunují
Následkem hormonálních změn se mohou dostavovat tak zvané návaly. Projevují se jako náhlý pocit horka, často provázený silným pocením a rudými skvrnami na kůži. Pak zase přichází zimnice. V průměru je třeba počítat se čtyřmi až pěti návaly denně. Dochází i k pocitům úzkosti, bušení srdce, závratím a k otokům kloubů. Přesto není možné považovat přechod za nemoc.
Psychické potíže
Tělesné změny jsou často provázeny psychickými potížemi. Mnoho žen trpí nespavostí, pocity slabosti, bolestmi hlavy, smutkem a podrážděností. Přechod je obdobím zvýšeného stresu, v jakém by nebylo snadné zachovat stabilitu a vyrovnanost ani tehdy, kdyby tělesných změn nebylo. Ve středním věku totiž bilancuje každý: děti odcházejí z domu, tělesný vzhled se mění…
Je nutná lékařská pomoc?
Ženy v tomto období jsou většinou protivné samy sobě i svému okolí. Kromě různých tělesných potíží je provázejí stavy deprese či podrážděnosti. Nelze se proto divit, že vědci vyvíjejí stále nové preparáty, jež by měly přispět k zmírnění či definitivnímu odstranění nepříjemných průvodních jevů menopauzy.
Většina žen se v tomto životním úseku dovede obejít bez léků. Pro některé jsou však především návaly skutečnou zátěží. V tomto případě je velmi úspěšná akupunktura. Předpisuje se estrogen nebo kombinace estrogenů a gestagenů.
Jen zřídka je dobré užívat léky déle než rok. Vedlejší účinky a riziko při užívání hormonálních preparátů jsou totiž na pováženou. Psychofarmaka a antidepresiva by měla být vyhrazena jen pro těžké psychické choroby.
Estrogen může pomoci při depresích
V poslední době se názor lékařů na využití hormonu estrogenu v menopauze stále mění, ale jedna studie ze Spojených států rozhodně mluví v jeho prospěch. Podle vûdců z Harvardské univerzity v Bostonu totiž krátkodobá léčba estrogenem může pomoci v některých případech pacientkám trpícím depresemi.
Tamní lékaři, kteří využili k léčbě hormonální náplasti, ovšem na druhou stranu také potvrdili, že léčba tímto ženským hormonem je účinná jen u některých žen, a proto ji nelze prozatím všeobecně doporučit.
Lékaři z Harvardu upřesnili, že efektivnější byla léčba u těch žen, které trpěly silnûjšími depresemi. Léčba hormonálními náplastmi také podle výpovědí pacientek nepomohla zmírnit návaly horka během dne a noční pocení.
Připravujte se
Lékařská pomoc je nutná až tehdy, když potíže stále více otravují život a celkový stav je citelně narušen. Na přechod je proto dobré se připravit – jak tělesně, tak duševně.
Sportujte a jezte zdravě!
Sport a pohyb udržují tělesnou svěžest, vyvážená strava reguluje tělesnou váhu.
Nekuřte!
Kouření zvyšuje u žen riziko, že se u nich projeví defekty vaječníků a také dříve, než je obvyklé, i menopauza.
Nepijte alkohol!
Ženám před menopauzou alkohol škodí i v malém množství, protože může vyvolat rakovinu prsu. A to i v dávkách kolem dvou deci vína nebo půl litru piva denně. Riziko s dávkou roste. Ženy by se měly alkoholu vyhnout, a to v každém věku. Mají menší játra, která jsou v reprodukčním věku navíc zaměstnána metabolismem hormonů; vliv alkoholu je pak mnohem silnější, rychleji propuká závislost a dříve vznikají zdravotní škody.