Zahrady a parky světových metropolí – Toronto
Toronto má svá specifika, která byste v jiných velkoměstech marně hledali. Především je to brána na sever do země lesů a jezer, samo leží u jezera Ontario, jehož břeh tvoří nedílnou součást této kanadské metropole. Klasickou botanickou zahradu byste zde nenašli, museli byste popojet pár desítek kilometrů směrem na západ do města Burlington. Na kanadské poměry je to vzdálenost zanedbatelná.
Barevný svět pod sklem
Toronto nabízí hned několik míst s vnitřními sbírkami tropických a subtropických rostlin. Nejznámější jsou proslulé Allan Gardens. Je to jeden z nejstarších torontských parků, jehož součástí je šest skleníků se stálou sbírkou rostlin z celého světa, doplněnou sezonními rostlinami. V centru parku je krásný viktoriánský skleník z roku 1910 s klasickou tropickou vegetací. Na jih od něj je skleník s chladnějším klimatem s vodopádem, kašmírskými cypřiši a citroníky. V jarních měsících je sbírka doplněna o kvetoucí cibuloviny a na podzim se pyšní výstavou 75 variet chryzantém. Ve skleníku s teplým vlhkým klimatem můžete obdivovat především orchideje a bromélie, v severně položeném skleníku pak rozličné druhy ibišků, durmany nebo zázvor.
Skleník se sukulenty nabízí velkou sbírku kaktusů a dalších sukulentů. Poslední skleník je věnovaný dětem, je pro veřejnost uzavřený a pořádají se zde různé výukové programy pro děti. V době Vánoc skleníky ožívají nepřeberným množstvím kvetoucích rostlin a vystavuje se zde 40 různobarevných variet vánoční hvězdy. Samozřejmě nechybí ani speciální vánoční výzdoba a osvětlení, koledy, jablečné víno a vánoční koláčky. Tato městská oáza přitahuje nejenom běžné návštěvníky, ale i fotografy, umělce a zahradníky.
Rozmanitost místních zahrad
Velmi zajímavou zahradou je nejnovější Toronto Music Garden, která je umístěna na břehu jezera a ve své architektuře je inspirovaná hudbou J. S. Bacha. Je rozdělena na šest částí, každá z nich vyjadřuje rytmus jednoho z tanců, které jsou součástí Bachovy suity pro cello. Toto krásné místo umožňuje nerušené rozjímání a zároveň je i kulturním centrem. V létě se zde pravidelně pořádají čtvrteční a nedělní koncerty vážné hudby a multikulturní taneční vystoupení. Z dalších místních zahrad stojí za zmínku Edwards Gardens se sbírkami trvalek, růží, rododendronů, skalniček a místní divoké květeny.
Také se zde nachází výukové centrum pro děti a dospělé. Dále je to Guildwood Park s jedinečnou sbírkou architektonických děl u jezera Ontario, James Gardens s jezírky, sezonními rostlinami a vzácnými stromy a Toronto Sculpture Garden, která se nachází v centru města a je místem výstav současného sochařství pod širým nebem. S dětmi můžete navštívit i Torontskou zoologickou zahradu, která taktéž nabízí zajímavé botanické sbírky a je rozdělena geograficky podle kontinentů. Pokud vás lákají vnitřní i venkovní prostory doplněné o návštěvu přírodní biosférické rezervace, navštivte Royal Botanical Gardens u města Burlington. Součástí botanické zahrady je arboretum, růžová zahrada, zahrada se skalničkami a trvalkami, interaktivní zahrada pro děti, ve vnitřních prostorách pak například sbírky cibulovin, středozemních rostlin, kaktusů a sukulentů, pelargónií, břečťanů, orchidejí nebo pokojových rostlin.
K botanické zahradě patří i přes 900 hektarů ekologicky cenného území, protkaného třicetikilometrovým systémem pěších stezek. Je to směsice lesů, luk a mokřadů vinoucích se kolem západního cípu jezera Ontario. Zahrada celoročně pořádá i různé odborné a zájmové výukové programy pro děti a dospělé.
Co nabízí jezero
Co se týče přírodních parků, má jich Toronto opravdu nepřeberné množství. Velké a malé parky dohromady nabízejí síť 90 kilometrů asfaltových stezek pro pěší chůzi, běhání, cyklistiku nebo jízdu na kolečkových bruslích, s vhodnými místy pro posezení, relaxaci nebo rodinný piknik. Místní těchto jedinečných přírodních možností ve svém volném čase hojně využívají.
Velmi oblíbeným místem jsou také takzvané Beaches, umístěné na východ od historické části města. Jedná se o prostor na břehu jezera, kam chodí místní na procházky a v létě se zde hraje volejbal. Od června do září je část písečné pláže plná volejbalových sítí a v podvečer se zde pravidelně scházejí desítky skupin hráčů. U břehu jezera je také několik přístavišť, kde kotví plachetnice. Za horkého léta, kdy i v Kanadě může teplota dosahovat 30 °C, je taková projížďka po jezeře velmi příjemná. Jezero je opravdu veliké, takže máte pocit volnosti jako na moři.
V srdci přírody
Dalším oblíbeným místem je skupina ostrovů Toronto Islands, které se nacházejí na jih od centra na jezeře. Na ostrovech jsou tenisové kurty, volejbalová a softbalová hřiště, bazény a veřejné pláže. Lze si zde půjčit kolo, lodičku, navštívit místní farmu nebo zábavní park. Sídlí zde jachtový a regatový klub a klub kanoistů. Je zde maják, kostel i letiště. V Kanadě je příroda všudypřítomná. Její jedinečnost můžeme pozorovat na každém kroku. Učme se z její moudrosti: dýchejme v přirozeném rytmu, radujme se z malých každodenních změn a zkusme chvíli jenom tak být v jejím – ve svém srdci.
Archiv, časopis Krásná, 2010