Úvod Magazín Dokonalá pleť začíná u dokonalého make-upu

Dokonalá pleť začíná u dokonalého make-upu

Většina světově známých vizážistů, kteří pracují s hereckými hvězdami a modelkami, se shoduje na tom, že největší chybou, jaké se ženy dopouštějí, je nesprávně zvolený odstín make-upu. Pokud je jeho odstín tmavší než vaše pleť, budete vypadat nepřirozeně a opticky vám přidá tak pět let, zatímco odstín světlejší než vaše pleť dodá tváři našedlý nádech. Vyberete-li si odstín ladící přesně s barvou své kůže, máte vyhráno.

Najít ten správný odstín:

Před nákupem nové podkladové báze si nejdříve sedněte před zrcadlo a na denním světle si dobře prohlédněte svoji tvář. Zhodnoťte, jak světlá či naopak tmavá opravdu vaše pleť je. Podívejte se zblízka, jaký podtón vaše kůže má. Může to být buďto žlutý, červený, nebo béžový odstín. Barva vaší pokožky se zařazuje do jednoho ze tří základních typů a pro výběr toho správného make-upu potřebujete přijít na to, do kterého. Jsou to tři základní barvy: studený tón, který má podtón do růžova či červena, teplý tón, který má podtón do žluta, u tmavších pletí je to spíš odstín másla, a neutrální tón, který má podtón od růžové až po nažloutlou barvu nebo podtón do béžova, ale žádná vyloženě nepřevládá.

Berte ohled na typ pleti:

Pokud jste objevila ten správný odstín, podívejte se ještě, zda má to správné složení pro vaši pleť.

suchá pleť: pokud máte sušší typ pleti, vyberte si podkladovou bázi s hydratačním účinkem, jinak se vám na tváři udělají suché hrudky, make-up bude velmi patrný a zřejmě se vám bude v šupinkách odlupovat;

vyrovnaná, normální pleť: pokud patříte mezi ty šťastné s ani ne mastnou, ani ne suchou pletí, úplně vám postačí lehký make-up gelové konzistence;

mastná pleť: pokud je vaše pleť mastná, přesvědčte se, že vaše podkladová báze neobsahuje žádné oleje (bude označena jako oil-free), po zaschnutí utvoří na obličeji lehký pudrový povrch, který vám přirozeně zmatní tvář;

kombinovaná pleť: vyberte si některý z make- -upu tzv. nové generace. Jsou vytvořeny pomocí nejnovější technologie, jednoduše řečeno jsou natolik chytré, že tam, kde je to zapotřebí, pleť zmatní a jinde naopak hydratují a vyživují. Dnes je nabízí téměř každá kosmetická firma;

stárnoucí pleť: proti vráskám a jemným linkám nemusíte bojovat jen svým pleťovým krémem, ale také s pomocí make-upu. Bude zřejmě označen slovy firming nebo anti-ageing. Obsahuje zpevňující látky a rozjasní vaši tvář pomocí miniaturních částeček, které odrážejí světlo a opticky obličej omladí. Dnes už jsou tyto přípravky v nabídce téměř každé kosmetické firmy.

Stupeň krytí

Moderní make-upy ušly dlouhou cestu od dob, kdy místo sjednocení barvy a jemného zakrytí kruhů pod očima, pigmentových skvrn či jiného nedostatku tvář zakryly neprodyšnou maskou. Dnes si můžete vybrat make-up na míru nejen podle toho, jaký máte typ pleti, ale také podle toho, co od něj očekáváte a jak moc krycí by podle vás měl být.

lehké krytí: většina z nás během dne nepotřebuje víc než lehký hydratační make-up na sjednocení tónu pleti a také jako ochranu před ultrafialovými paprsky. Vyberte si z těch, které jsou označeny slovy sheer nebo veil. Výborné jsou také lehce obarvené hydratační krémy. Jsou to přípravky, které poslouží jako denní výživa, ochrana a vyladění barvy v jednom.

střední krytí: pokud mate například velmi světlou pleť, pod kterou jsou vidět drobné žilky či výrazné kruhy pod očima, nejlepší forma středně krycího make-upu je v tuhých tyčinkách, se kterými se pracuje velmi snadno. Podkladová báze se středním krytím se také hodí na večerní líčení, kdy se většinou pohybujete v místech s tlumeným osvětlením a máte výrazněji nalíčené oči a rty.

velmi krycí: pokud to není vyloženě nutné, tento druh make-upu se nedoporučuje k normálnímu líčení. Používá se například k zakrytí větších pigmentových skvrn nebo na skvrny po popálení, kdy má poškozená pokožka jiný odstín než zdravá či se nepřirozeně leskne. Lze jím také zakrýt jizvy či tetování.

Způsoby nanášení

štětec: většina vizážistů používá speciální štětce na make-upy a poslední dobou je začíná pro jejich oblibu prodávat stále více kosmetických firem. Výsledek vypadá skvěle, make-up se nanese velmi lehce a stejnoměrně. Dá se s ním ale pracovat pouze s tekutými make-upy a další nevýhodou je, že to chvilku trvá. 

prsty: prsty docílíte velmi dobrého rozetření a pravděpodobně se vyhnete riziku, že make-upu nanesete moc. Dejte si ale pozor, abyste ho spíš z pleti nestírala.

houbička: dá se s ní pracovat na sucho pro docílení silnějšího krytí či na vlhko pro docílení velmi jemného vzhledu. Obecně platí čím měkčí houbička, tím lepší. Její tvar zaleží jen na vás.

Na co pamatovat při nákupu nového make-upu:

  1. nespěchejte. Podkladová báze je ten nejdůležitější přípravek ve vaší kosmetické taštičce;
  2. nikdy si nevybírejte make-up podle odstínu kůže na polštářcích vašich prstů. To, že mají stejnou barvu jako vaše tvář, je pouhá fáma. Místo toho si zkuste make-up přímo na nenalíčenou tvář, prodavačka vám jistě dá něco na odlíčení. Vyberte si ten odstín, u kterého se zdá, že se rozetřel do ztracena;
  3. osvětlení v parfumeriích a obchodních domech může hodně klamat. Proto si s sebou na nákup vezměte kapesní zrcátko a po nanesení testru na tvář se jděte podívat, jak make-up vypadá na denním světle;
  4. vyplatí se mít dva různé odstíny make-upu, jeden lehce světlejší a jeden lehce tmavší. Tak si můžete na hřbetu ruky namíchat ten správný tón, protože barva vaší kůže se během roku mění, tu a tam se trochu opálí a nebo naopak vybledne.

Archiv, časopis Krásná, 2011

Pel-mel
Na Proustův dotazník odpovídá: Libuše Šafránková Zahrady a parky světových metropolí – Toronto