Úvod Magazín Můj život v Paříži (2. díl)

Můj život v Paříži (2. díl)

Zuzana P. Krupičková je básnířka, překladatelka aliterární vědkyně. Publikovala básně Nedomysleno, sborník Cesty šírání, kritiky, rozhovory, překlady francouzských a amerických autorů, průvodce po pařížských divadlech (Lidové noviny, Dnes, Salon Práva, Host, Labyrint, Divadelní noviny, Vědma, Astro, Cosmopolitan). Je autorkou oddílu Francie pro Průvodce Evropou (Heart Adventures).

Jak se žije se čtyřnohými miláčky v Paříži?

Francouzi milují zvláště malá plemena psů. Tak jako v Praze potkáváte samé vlčáky a dogy, v Paříži se to hemží yorkshirky a westíky. Musíte hlídat každý bobek, protože pokuty jsou vysoké. Obecně platí, že když máte psa, který se potřebuje vyběhat, je to těžké. Sice za něho neplatíte žádné poplatky, ale smíte s ním jen do vybraných parků, kterch je ve městě skutečně málo: travnatá plocha před hrobkou Napoleona – Les Invalides a pak omezený úsek v Lucemburské zahradě. Většina krásných parků, které jsou otevřené do setmění (hlídači zavřou přesně v době, kdy se na obzoru objeví poslední sluneční paprsek), má bohužel u vstupu ceduli se zákazem vstupu psů.

Největším rájem pro čtyřnohé miláčky je Boulogneský lesík, ale musíte bydlet v blízkosti. Autem není radno se po Paříži pohybovat. Kvůli velkým dopravním zácpám se může cesta z jednoho konce na druhý protáhnout i na několik hodin. Lepší je využít husté sítě metra, které jezdí často a dopraví vás všude i do přírody mimo Paříž (RER).

V Boulogneském lesíku existují dva venkovní stánky, kde si můžete objednat kávu nebo něco na zub a usadit se za umělohmotný stolek. Oba stánky jsou v sousedství Velkého jezera a nabízejí krásný výhled do zeleně. Uprostřed jezírka je romantický ostrov, na který se dostanete loďkou za pár šupů. Ani si tu nepřipadáte jako ve velkoměstě. U stánků se scházejí majitelé psů. Někdy se sejde i dvacítka pejsků všech ras a barev a ten váš se s nimi pěkně vyřádí, zatímco vy proberete nejnovější drby

Jak se vaří v Paříži?

Francouzská kuchyně má svou pověst a tradici. K vyhlášeným patří nejen kvůli specialitám, ale také kvůli rituálu, který je spojen s uměním stolovat. I kdybyste si objednali chléb se sýrem, naservírují vám jej s takovou grácií, že budete mít pocit, že jíte holoubátko s madeirovou omáčkou.

Pracující Francouzi obědvají nejčastěji v kavárnách a dávají si jednoduchá jídla. Kromě sendvičů mají v oblibě nejrůznější saláty, z nichž typický je například salát rybáře, salát nicoise nebo ovčí. Po salátu následují dezerty. K těm typickým patří karamelový krém, dále tzv. pálený krém, nejrůznější tarte (něco mezi koláčem a dortem) s ovocem, čokoládová pěna. Kdo by neznal vyhlášené francouzské vínko, kterým Pařížané doprovázejí oběd? My se však nemusíme cítit méněcenní: když jsem dělala rozhovor s básníkem Jeanem Orizetem, předsedou francouzského PEN klubu, svěřil mi, že mu při návštěvě Prahy velice zachutnalo naše české bílé víno a že si ho přivezl i s krásnými českými křišťálovými pohárky. Ale obecně po vzoru Američanů, s nimiž sice často politicky nesouhlasí, nicméně stále k nim vzhlížejí jako k nejsilnější světové velmoci, upřednostňují Francouzi obyčejnou minerálku. Je příjemné, že k jídlu i ke kávě vám automaticky přinesou karafu vody z kohoutku.

K večeři se často pořádají doslova hody o několika chodech. V klasické restauraci následuje po tradičním předkrmu hlavní jídlo, ke kterému se přikusuje všudypřítomná bílá bageta nakrájená na kousky. Po dezertu následují samozřejmě sýry, kterých má Francie přes tři sta druhů, a ovoce podle volného výběru. Celkově lze říci, že průměrný Pařížan navštíví pěknou, dražší restauraci tak jednou za týden. Paradoxně Francouzi velmi často navštěvují restaurace jiné, zejména italské, čínské, indické a v poslední době velmi populární a sexy restaurace japonské. Je to také proto, že mají nižší ceny, a tak tu často potkáte mladé lidi a skupinky studentů, které nebaví vařit si doma.

Japonským specialitám patří v Paříži několik uliček: ta první je poblíž Opery a najdete tu opravdové, autentické japonské restaurace. Jídlo se podává ve velkých mísách a jeho přípravě můžete přihlížet. V jedné z těch uliček bydlí nositel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xinjian, číňan žijící v Paříži. Ta druhá se nachází blízko Montparnasse a jmenuje se rue de la Gaité (možná že její název pochází od slova „gaieté“, což znamená „veselost“). Je pozoruhodné, že v ní sídlí vedle japonských restaurací také množství divadel (asi pět), divadelních kaváren a početných sexshopů. S večerem ulička ožije: je vyhledávaným místem umělců, turistů, studentů a mládeže.

Za příznivou cenu si můžete dát typická japonská jídla, syrové sushi nebo sashimi. Velmi oblíbené je menu, sestavené z polévky, což je jednoduchý a velice chutný vývar z pórku se žampióny, po kterém následuje výborný zelný salát a rýže s masem na špejli na způsob ražniči. Můžete si vybrat: ryby, krevety, kuřecí maso naplněné sýrem, kuřecí kuličky nebo vepřové maso. Před jídlem se často podává aperitiv (domácí výroby) a digestiv (typické saké). Na dně kalíšku se po vypití objeví pánům nahá žena a dámám zase svalovec v rouše Adamově.

Na Paříži je asi nejpřitažlivější právě ta krásná mozaika různých kultur. Nemusíte létat na druhý konec světa, stačí sednout do metra a ocitnete se v čínské čtvrti nebo u Japonců či Indů. Po pěti letech nedokážu říct, kde se cítím víc doma, jestli v Praze nebo v Paříži. Ale když jsem v jednom městě delší dobu, vždycky mi to druhé začne trochu chybět.

Pozn.: Anais Ninová je francouzská spisovatelka třicátých let 20. stol. Byla přítelkyní amerického spisovatele Henryho Millera, žijícího v Paříži. Ten se proslavil zvláště novelkou Tiché dny v Clichy, kterou známe ve výborném překladu J. Kofiána. Anais Ninová je autorkou slavných Deníků a půvabných erotických povídek, které vyšly v češtině např. pod titulem Ptáčci.

Cestování
Z kalendáře historického národa českého – Únor Jídlo a zvěrokruh (1. díl)