Záhadný Nikola Tesla (2. díl)
Tesla tvrdil, že ve vesmíru proudí nekonečná energie. Prozradil novinářům, že sestrojil přístroj k jejímu využití. Kdo skoupil práva na jeho revoluční patenty a skrývá je před světem?
Poručil větru, dešti?
Vědecké úspěchy však byly pro Teslu málo. Chtěl víc. Chtěl změnit svět. Způsobem ryze utopickým. Roku 1899 odjíždí do Colorado Springs a počíná se nejzáhadnější kapitola jeho života. Postaví obrovský vysílač o napětí 12 milionů voltů a pod ním gigantickou cívku vypočítanou na konstanty celé zeměkoule. Cíl? Chtěl zaplavit z jediného centra atmosféru po celé zeměkouli vlnami, které umožní bezdrátový přenos signálů a zpráv. Vynalezl tak mimochodem rádio a budoucí uctívání Marconiho jako jeho vynálezce považoval oprávněně až do smrti za jednu z mnoha křivd svého života. Tesla však tvrdil, že jeho vysílač dokáže ovlivňovat i počasí, že odstraní sucha a záplavy! Colorado Springs se stalo svědkem scén z Čapkova Krakatitu. Kolem vysílače sršely ohromné elektrické ohňostroje, v okolí 20 kilometrů se kolem hromosvodů tvořily souvislé ohnivé oblouky!
Mimozemské signály
Záhady kolem sebe podněcoval sám Tesla. V Colorado Springs totiž jako první na světě zachytil rytmické signály z vesmíru. Vědci je dnes připisují hvězdám, srbský snílek se však domníval, že zachytil poselství mimozemšťanů z Venuše či Marsu. Sveřepě se snažil na tyto signály odpovědět... O mimozemském životě byl hluboce přesvědčen˘. Věřil, že zahajuje éru meziplanetární komunikace, která vytrhne lidstvo z násilnického třeštění. Věřil, že kontakt s mimozemšťany otevře na Zemi epochu kosmického bratrství. Mimochodem ještě za Teslova života jistý okultní kroužek začal šířit legendu, že sám Tesla je Venušanem.
Tunguzská záhada
Na Long Islandu postavil ještě větší vysílač. Cíl byl tentokrát ještě neuvěřitelnější. Chtěl jím rozesílat do atmosféry celé planety obrovská kvanta elektrické energie. Ta by tak byla zdarma k dispozici kdekoli na světě. Mohl by ji využívat kdokoli s nejjednoduššími technickými prostředky. Projekt financoval brutální spekulant Morgan, který si sliboval od Teslova projektu celosvětové rozhlasové vysílání. Když mu Tesla neprozřetelně prozradil skutečný cíl vůže, polila Morgana hrůza. Vždyť to by byl předpoklad celosvětového komunismu a anarchie! Peníze by ztratily cenu. Kontrola zdrojů by byla zbytečná. Nastala by reálná rovnost všech lidí na zeměkouli. Morgan proto Teslu finančně zlikvidoval. Legenda praví, že ještě než se Tesla utopil v bankrotu a zoufalství, učinil poslední pokus zachránit projekt – poslal prý obrovský elektrický pozdrav Pearyho výpravě na severní pól, k níž se roku 1911 upíraly zraky celého světa. Tento reklamní tah měl přilákat investory. Záhadologové však tvrdí, že výboj Tesla špatně propočítal a ten dopadl do sibiřské pustiny a způsobil známou tunguzskou katastrofu. Jiní milovníci záhad spekulují, že Teslův výboj sestřelil nad Tunguzkou mimozemské plavidlo. Každopádně mezi Long Islandem, severním pólem a Tunguzkou vede přímá linie...
Nezapomenula jen FBI
Tesla tvrdil, že ve vesmíru proudí nekonečná energie. Roku 1931 prozradil novinářům, že sestrojil přístroj k jejímu vyuÏití. Pracoval dle svých slov na přístroji, který by jakémukoli sebemenšímu státu umožnil vytvořit kolem sebe silové pole, a tím by skončila možnost válek a dobývání. Kdo skoupil práva na jeho revoluční patenty a skrývá je před světem? Byly zameteny pod koberec dějin, neboť ohrožovaly příliš mocenské zájmy? Nebo jde jen o pověsti? Jisté je, že Nikola Tesla umírá roku 1943 opuštûný, zapomenutý a chudý jako kostelní myš v hotelovém pokoji v New Yorku. Druhý den vtrhává do pokoje zapomenutého génia FBI a zabavuje veškeré dokumenty. Zasněný Srb viděl možná dále, než byl svět schopen unést a dovolit...