Úvod Magazín Záhadný Nikola Tesla (1. díl)

Záhadný Nikola Tesla (1. díl)

Živlem znamení Střelce je oheň. Muž jménem Nikola Tesla, jeden z největších géniů lidských dějin, se s principem ohně vypořádával celý život. Od smrti svého sedmiletého bratra měl halucinace, při nichž se mu zdálo, že kolem něj srší jiskry a vyšlehávají plameny. Svými geniálními vynálezy pak oheň spoutal a ovládl jako žádný jiný smrtelník před ním. V mnohém připomínal mytického Promethea. Přinesl lidem oheň.

Muž ze světa jisker a blesků

Už jako malé dítě měl geniální paměť, ve škole se dokázal bez větší námahy naučit nazpaměť stovky stran textu učebnic. Když vynalézal, nikdy si nedělal plánky a nákresy. Vše měl nakreslené v hlavě. O ohnivých halucinacích jsme se již zmínili. Podle svých slov dokázal vstupovat „do jiných světů“, zvláště před spaním – záhadologové tvrdí, že pravděpodobnû cestoval astrálem. V mládí často trpěl vleklými chorobami, například s cholerou zápasil v horečkách devět měsíců. Tyto zkušenosti jeho psychiku zcela vychýlily od normálu. Po celý život měl evidentně jasnovidné schopnosti. On se však o okultismus nikdy nezajímal. Naopak, odmala znal svůj životní úkol. Nad obrázkem Niagarských vodopádů v dětské knížce prý rodičům tvrdil, že jednou z těch vodopádů dostane ven obrovskou energii, která v nich je.

Smlouva s ďáblem

Uměl nazpaměť mnohá díla světové literatury včetnû Goethova Fausta. Když toto mefistofelské drama recitoval při procházce parkem svému příteli, náhle s dohasínajícími verši na rtech udělal holí do písku nákres. Právě vynalezl indukční motor a střídavý proud. Zatímco Edisonův jednosměrný proud byl spíše hračkou pro patentové kabinety, střídavý proud může dosahovat obrovských napětí. Na světě byl předpoklad masivní industrializace. Prometheus snesl lidem oheň a dr. Faustus mu byl za kmotra...

Tesla versus Edison

Mladého génia okamžitě poslali za Thomasem Edisonem. On byl pro Teslu velkým vzorem. Jenže zatímco Tesla byl citlivý a důvěřivý snílek a fantasta, Edison byl bezskrupulózní kšeftař. Ze strachu o své investice začal mladému konkurentovi házet klacky pod nohy, a navíc ho nechal doslova živořit. Když nakonec Edison Teslu bez milosti vykopl, pověsila se na zoufalého Srba skupina podnikavců. Tesla pro ně vynalezl obloukovou lampu, oni shrábli peníze a geniálního vynálezce poslali bez haléře na dlažbu.

Celý rok génius dřel jako dělník při stavbě silnic. Jeho odborový předák se naštěstí doslechl, že ten vyhublý emigrant vynalezl prý jakýsi motor, a domluvil mu schůzku s ředitelem Western Telegraph Company. Ten konečně pochopil, kdo před ním stojí. Brzy se za Teslu postavil magnát George Westinghouse a zaštítil jeho souboj s Edisonem. Ten běsnil, prováděl veřejná vystoupení, kde střídavým proudem zabíjel psy a kočky, aby vyděsil veřejnost. Prosadil ze stejného důvodu i první popravu na elektrickém křesle. Ale stejně prohrál. Na světové výstavě v Chicagu 1883 už se svítilo střídavým proudem a ve stejném roce za Teslou přišli z komise pro využití Niagarských vodopádů, aby zde využil svůj vynález. Slib, který dal malý Nikola kdysi svým rodičům, se naplnil.

 

Televizor, robot, radar i počítač!

Tesla se stává slavným a v jeho už tak fantastickém osudu se začínají vršit první záhady. Prováděl například veřejná vystoupení, kde si pohrával s tajemným ohnivým míčem. Držel ho v rukou, dotýkal se jím svých vlasů a nakonec ho schovával do krabice. Dodnes nikdo neví, co to vlastnû bylo. Tesla vynalézal jak na běžícím pásu a zapomínal si dávat vynálezy patentovat. Mnohé mu byly ukradeny, mnohé zůstaly zřejmě pouze v jeho geniální představivosti. Vynalezl známou Teslovu cívku – rezonanční transformátor – neboli základ televizního přístroje. Je vynálezcem neonového osvětlení i zářivky ve vaší kuchyni. Zkonstruoval však i prvního robota, položil teoretické základy radaru, sestrojil první přístroj na využití sluneční energie, dokonce první zařízení na štěpení atomu! Patentoval například i součinový obvod – základ výpočetní techniky... Američtí inženýři mezi sebou dodnes hrají „cimrmanovskou“ hru. Vytáhne na ně i tentokrát patentový úředník zaprášené desky s nápisem „Nikola Tesla“?

Osobnosti a rozhovory
Místo je místo v srdci, je to vztah Slavné hostiny (2. díl)