Úvod Magazín Walt Whitman - Whitman politik

Walt Whitman - Whitman politik

Walt Whitman (1819-1892)

Walt (zkrácenina jména Walter) Whitman se narodil 31. května 1819 ve West Hills na ostrově Long Island v New Yorku. A jako správný Blíženec v sobě mísí dvojakou podstatu, je plný rozporů.

…Každý z nás je nezbytný!
Každý z nás je bezmezný – každý z nás má své právo na zemi!
Každý z nás má své určení ve věčném smyslu země!
Každý z nás je zde stejně božský jako kdokoli jiný…

překlad Jiří Kolář

Ano, tyto verše jsou úryvek z básně Walta Whitmana a jeho jediné sbírky Stébla trávy. Je to nějaké divné, řekli si Whitmanovi současníci. Jednoduché, naplno působící bez jinotajů. Kde jsou metafory, tajemný básnický jazyk? Vždyť se to ani nerýmuje, je to vůbec ještě verš, je to vůbec ještě báseň? Je Walt Whitman vůbec básník?

Whitman politik

Blíženci mohou být přirovnáváni svou povahou, jednáním a rozhodováním k dětem. Rychle se nadchnou pro novou věc, ale nevydrží, jsou okouzlující, když mají dobrou náladu, v opačném případě jsou protivní, až nesnesitelní. Život je pro ně hrou, jako by Blíženci neustále hledali nová dobrodružství, vzrušení a zábavu. Jsou nestálí. Jestli jste Blíženec a tato charakteristika se vám příliš nezdá, pak Waltu Whitmanovi byla snad ušita na míru. Školu nedokončil, a to jich navštěvoval nemálo. Takže podle dnešních kategorií neměl ani středoškolské vzdělání s maturitou. Prošel řadou zaměstnání: byl poslíčkem, písařem, opisovatelem, sazečem, učitelem, vychovatelem, pomocným dělníkem, prodavačem čehokoliv, asistentem, novinářem, kolportérem, uklízečem… Nicméně jako správný Blíženec upoutával svým jazykovým uměním, dokázal velmi obratně vysvětliv cokoliv. Byl vynikajícím diskutérem, a proto se ani není čemu divit, když ho na čas zaujala i politika. Zastával jednoduchou politickou linii praktické demokracie. Prosté a jednoduché. Stal se členem Demokratické strany.

Ale ani tato kariéra se nestala tou celoživotní. Blíženci mohou být úspěšní, leč často je jejich povaha činí nespolehlivými. Jakmile totiž jeho politická dráha začala vyžadovat každodenní dřinu, rutinu, a v případě politiky i jisté nepopulární kroky, v době Whitmana ba i nějaké politické čachry, tak se Whitman s Demokratickou stranou rozešel. On měl představu konverzací, projevů, společenských akcí, kde bude oslňovat a bude v centru pozornosti. A to mu skutečná práce a pozice politika nemohla nabídnout. 

Archiv, časopis Krásná 2007, Fotografie: Potrét, Wikipedie, Rodný dům (JERRYE & ROY KLOTZ MD, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons)

Osobnosti a rozhovory
Namodralá měsíční tma - Jak vidíme tmu Karel Laštovka - Jiří Kotouč, hudební virtuos a dirigent