Úvod Magazín Vana plná lásky - Vana versus wellness

Vana plná lásky - Vana versus wellness

Odpočinek ve vaně

Japonci moc dobře vědí, že vana je ideální místo pro relaxaci. Proto do ní vstupují již umytí a nechávají se v ní už jen rozmazlovat teplou vodou – a partnerkou. Asijské zkušenosti platí i v Evropě. Letošní výsledky studie kolínského institutu Rheingold navíc prokázaly, že společné koupání ve velké vaně výrazně prospívá partnerským vztahům.

Velké vany se neobjevily v koupelnách jen tak, samy. Jen doplnily styl wellness (z anglického slova well – dobře). V něm se koupelna proměňuje z prostoru ryze hygienického v relaxační. Získává na metrech čtverečních, nezbytné je dokonalé osvětlení – intenzitu umělého lze nastavit podle situace, nechybí ani okno. Pohled na noční oblohu plnou hvězd oceníte stejně jako denní světlo při ranním líčení. Voda a světlo se v takové koupelně stávají přírodním uklidňujícím prvkem a zároveň dodávají energii a sílu.

Tomu musí ovšem napomáhat i dispoziční řešení koupelny – například máte-li vanu pod oknem, neměla by být baterie umístěna tak, aby vás nutila odpočívat ve vaně zády k oknu.

Velké vany pro dva nejsou samozřejmě určeny ke každodennímu používání, ale pro případ, kdy si lidé chtějí dopřát netradičním způsobem blízkost toho druhého. Kdo chce využívat velkou vanu i pro „sólo“ koupání, musí pečlivě vybírat její tvar. Hlavně drobnější ženy by se ve velké vaně bez opory partnera nemusely cítit příjemně, dokonce ani bezpečně. Proto je třeba nezapomenout na ergonomické tvarování vany včetně opěrek a dna, odnímatelné podhlavníky či madla. Ta u van umístěných v prostoru mohou nahradit vanové armatury určené pro montáž do podlahy. Jako poslední novinka se letos objevily u van polštářky opatřené přísavkami, které se kupují samostatně. Multifunkční polštářky se používají jako opěrka šíje nebo podložka pro paže, případně jako podnožka pod stehna, aby ve velké vaně nedošlo k podklouznutí. (Větší polštářky lze dokonce „nafouknout“ tak, aby vyhověly požadovanému účelu.)

A kam s velkou vanou? Nejčastěji se umisťuje doprostřed koupelny. Připomíná tak dominantní postavení lůžka v ložnici.

Jen pozor na to, že dlouhé polehávání ve vaně plné pěny vysušuje pokožku! Hodinová relaxace v takové koupeli znamená ztrátu až 20 procent přirozeného obsahu tuku v pokožce. Suchá a citlivá pleť vyžaduje použití olejových přísad či krémovou koupel.

Vedle velké vany ve wellness koupelně nechybí samozřejmě sprchový kout. Kdo má dostatek místa, může si zde dopřát také prostor na cvičení a příslušná „mučidla“. Vítanou součástí bývá sauna či alespoň odpočivné lehátko, živé květiny a hudba (vedle zabudovaných reproduktorů najdete na trhu speciální radiopřijímače odolávající vlhku).

Vana plná bublinek

Koupat se v šampaňském by asi nebylo špatné, ale v tomto případě jde o vany vybavené vzduchovými či vodními masážními tryskami, případně obojím. Zatímco u prvního typu se vhání teplý vzduch obohacený ozonem do otvorů na dně vany (často se používá výraz „perličková masáž“), vodní trysky bývají ve stěnách. U kvalitních modelů lze nastavit směr a intenzitu proudu. Hlavně v zádové části vany se používají mikrotrysky, které nahrazují masáž shiatsu (stará masážní technika pocházející z Japonska, která uvolňuje napětí, v překladu znamená tlak prsty), v nohách najdete rotující nožní trysky. Aby byl příjemný pocit z koupele dokonalý, můžete si pořídit osvětlení umístěné pod hladinou.

Kdo si chce dopřát některou z masáží (některé mívají jen jeden typ trysek, jiné nabízejí obě formy), neměl by šetřit. Problém je v tom, že levné typy hydromasážních van nenabízejí účinný dezinfekční systém, který by udržel v čistotě rozvodné hadice (na trhu existuje pouze jediný typ vany, kde trysky nepotřebují rozvodné hadice). Pokud se tyto hadice časem tzv. prověsí, může v nich zůstávat voda včetně nečistot, které se zde pak usazují. Kvalitní hydromasážní vany (tomu ovšem odpovídá cena) proto nabízejí automatické či poloautomatické dezinfekční systémy, jež dokonce dokážou hadice vysušit. To ovšem předpokládá elektronické ovládání. Zkušení obchodníci upozorňují na to, že do van, které mají hydromasážní trysky, není příliš vhodné používat různé olejové přísady, protože by se mohly usazovat právě v přívodních hadicích.

Co hydromasáž nabízí? Zlepšuje krevní tlak, regeneruje a zpevňuje svaly, pomáhá uvolnit celý organismus. Perličková koupel, která funguje na principu proudění stlačeného předehřátého vzduchu, působí na jemná zakončení nervových tkání. Vedle relaxace může dojít k dalšímu pozitivnímu efektu – zmírnění bolestí kloubů nebo revmatických obtíží. Perličkovou koupel si lze dopřát i pomocí podložky a samostatně stojícího kompresoru.

Archiv, časopis Krásná 2007, Fotografie: Unsplash

Pel-mel
Vlastimil Harapes: Tančím tak rychle, jak jsem přinucen (1. díl) Vlastimil Harapes: Tančím tak rychle, jak jsem přinucen (2. díl)