Sauna nebo parní lázeň?
Sauna i parní lázeň zlepšují fyzickou kondici, povzbudí cévní a oběhový systém, zjemní pleť. Obojí má vysoce relaxační účinky.
Nenechte se tím vyvést z míry a jděte se ohřát. Vybrat si můžete mezi saunou a parní lázní.
Jaký je mezi nimi ale vlastně rozdíl?
Především v teplotě. Ta se v sauně pohybuje okolo 70–90 stupňů, kdežto v parní lázni je o trochu nižší, většinou kolem 40–50 stupňů. Tento poměrně velký teplotní rozdíl ovlivňuje vlhkost vzduchu. V sauně činí 12 procent, kdežto v parní lázni dokonce celých 95 procent.
V sauně se začnete okamžitě potit a v parní lázni se vám na pokožce utvoří tenoučký vodní film, který tak brání odpařování kožních tekutin.
Sauna i parní lázeň zlepšují fyzickou kondici, povzbudí cévní a oběhový systém, zjemní pleť. Obojí má vysoce relaxační účinky.
Nelze ovšem jednoznačně říci, jestli je to či ono pro vaše tělo prospěšnější. Nejlepší je vyzkoušet obojí a rozhodnout se, co vám osobně bude vyhovovat lépe.
Kdy si saunu či parní lázeň raději odepřít
Nedoporučuje se při akutních infekčních onemocněních jako chřipka, protože by se váš zdravotní stav mohl spíše zhoršit. Pokud máte problémy se srdečním nebo oběhovým systémem, poruchu štítné žlázy či jiné cévní problémy, poražte se nejdříve se svým lékařem.
Také nastávající maminky by se měly alespoń první tři měsíce sauně vyhnout, v té době organismus reaguje příliš citlivě na vnější podněty.
Parní lázně
U nás se rozlišují hlavně dva různé rituály, a to římsko-irsko-ruský anebo turecký.
První zmíněný způsob vyžaduje tento postup:
>> po osprchování a osušení těla se jdete ohřát do lázně, která se většinou skládá z přípravny, teplovzdušné a horkovzdušné místnosti, kde se zahříváte postupně ve 45 stupních až v 80;
>> potom se ochladíte, i zde platí nutná sprcha před ledovým bazénkem;
>> některé parní lázně mají i bazén s teplou vodou. Ponořte se na pár minut a pak se opět osprchujte studenou vodou a důkladně se osušte;
>> teprve potom vstupte do lázně, kde při teplotě 45 stupňů zůstaňte zhruba 10–15 minut;
>> stejně jako po sauně se tělo musí po parní lázni ochladit ve sprše a v bazénku;
>> před dalším vstupem do potírny, který probíhá úplně stejně, se doporučuje osprchovat nohy teplou vodou a 15–20minutový odpočinek na lehátku.
Turecká parní lázeň probíhá bez prvního zahřívacího kola. V lázni se postupuje každých pět minut o stupeň výš. Po patnácti minutách se jděte osprchovat ledovou vodou. V tradičních parních lázních vám pak nabídnou masáž kartáčem, poté se opět osprchujete, tentokrát vlažnou vodou, a čeká vás půlhodina odpočinku na lehátku. Budete-li mít chuť, je možné proces zahřátí a ochlazení opakovat ještě dvakrát.
Zeštíhluje sauna?
To, co při třech cyklech saunování ztratíte, je voda, kterou musíte opět rychle nahradit, proto ktrvalému váhovému úbytku nedojde. Obě tyto metody ovšem podporují látkovou výměnu, což znamená rychlejší spalování a práci metabolismu. A proto i saunou můžete podpořit případnou dietu. Ihned po sauně je důležité dodat tělu tekutiny zpátky, hlavně kvůli řádnému fungování ledvin. Snažte se doplnit i minerály, které se odplavily v potu. Z nápojů jsou nejvhodnější minerálky a neslazené ovocné a zeleninové šťávy. Stejně jako před saunou tak i po ní raději zapomeňte na alkohol.