O nebi, hvězdách a Měsíci
Ve starých knihách slovanských, germánských a románských národů nacházíme zmínky o vlivu Měsíce na šlověka a přírodu. Nad mnohými se dnes pousmějeme, jiné nás překvapí, přesto zkušenosti předávané po staletí z generace na generaci osvědčují jejich platnost.
Vážení a milí, zastavte se, zvedněte hlavu, podívejte se vzhůru k nebi. Nad námi je tajemný prostor - nekonečný vesmír. Už po tisíciletí se lidé divají na třpytivé hvězdy a Měsíc. Už po tisíciletí se lidé dívají do vesmíru, stejně jako se dívali dávní objevitelé, filozofové, mudrcové, alchymisté nebo pastevci. Je úžasné pozorovat ten "náš" vesmír, je úžasné dívat se do minulosti, současnosti i budoucnosti.
Sledovat noční oblohu a naučit se orientovat podle hvězd byla pro člověka podmínka přežití. Jak pro zemědělce, tak pro první mořeplavce, kteří se pouštěli na daleké plavby po mořích. Tisíce hvězd, planety sluneční sloustavy, Měsíc a Slunce byly každodenní součástí života našich předků.
Měsíc
Nejbližší ze všech nebeských těles je nám Měsíc. Svou přitažlivou silou ovlivňuje vodu na Zemi. Pravidelné střídání měsíčních fází dalo vzniknout prvnímu lunárnímu kalendáři, který nebyl důležitý jen při orientaci v čase, ale také při hledání toho správného okamžiku, ať už šlo o zdraví, nebo rady zemědělcům. Byl důležitým rádce všedního dne.
Ve starých knihách slovanských, germánských a románských národů nacházíme zmínky o vlivu Měsíce na šlověka a přírodu. Nad mnohými se dnes pousmějeme, jiné nás překvapí, přesto zkušenosti předávané po staletí z generace na generaci osvědčují jejich platnost.
Zvěrokruh a souhvězdí
Slunce během roku a Měsíc během jednoho měsíce procházejí postupně dvanácti znameními zvěrokruhu. Zvěrokruh si nesmíme plést se souhvězdími. Je třeba mezi nimi rozlišovat. Souhvězdí je dáno vždy určitými skupinami hvězd na obloze, zatímco znamení jsou pevně spojena s okamžitým bodem jarní rovnodennosti. Od toho okamžiku je ekliptika rozdělena na dvanáct dílů po 30 stupních, které jsou pojmenovány podle dvanácti souhvězdí zvířetníku, což bylo kdysi v dávné minulosti totéž. Jsou to Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby.
Vlivem precese - postupného posouvání jarního bodu na obloze - se ale znamení a souhvězdí téhož jména oddělila. Znamení zvěrokruhu tedy nejsou spojena se souhvězdími na obloze, nemají charakteristiku prostorovou, nýbrž časovou. Symbolizují určitou část roku a jsou pevně spojena s body jarní a podzimní rovnodennosti a s letním a zimním slunovratem.
Každým znamením se Slunce pohybuje přibližně třicet dní a Měsíc dva až tři dny. To je dáno dobou oběhu Země kolem Slunce a Měsíce kolem Země.
Lunární pravidla
Měsíc během oběhu kolem Země prochází dvěma odlišnými cykly - cyklus dorůstajícího nebo couvajícího Měsíce, který trvá dvace devět a půl dne, což je doba mezi dvěma stejnými fázemi Měsíce, například mezi dvěma úplňky, tak jak se jeví ze Země. Říkáme mu synodický měsíc.
A druhý, méně známý cyklus stoupajícího nebo klesajícího Měsíce, který se řídí výškou Měsíce na obloze a trvá dvacet sedm dnů, což je doba jednoho oběhu Měsíce kolem Země, bráno vzhledem ke hvězdám. Říkáme mu siderický měsíc.
Cyklus dorůstajícího a couvajícího Měsíce
Tímto cyklem prochází Měsíc přímo před našima očima. Podobu má Měsíc podle toho, z které strany ho osvětluje Slunce. Měsíc dorůstá, když je každý den o kouse větší. Je to doba od novoluní, kdy Měsíc nevidíme, do úplňku, kdy je Měsíc dokonale kulatý. Couvající Měsíc je naopak doba od úplňku do novoluní. Dorůstající Měsíc připomíná písmenko "D", couvající písmenko "C". Celý cyklus trvá dvacet devět a půl dne.
Archiv, Krásná paní 2013