Přestaňte už konečně kouřit!
To, že kouření škodí zdraví, se dnes dočtete všude, je to i na krabičkách od cigaret. Na etiketách vás upozorňují, že tento zlozvyk způsobuje rakovinu, srdeční onemocnění, infarkt a předčasné úmrtí. Přesto i dnes celá třetina dospělých lidí žijících v České republice kouří.
Ročně u nás zemře 18 000 lidí na jednu ze 60 nemocí způsobených kouřením, a dokonce i na pasivní kouření zemře kolem tisíce lidí ročně. Denně tak u nás za kouření zaplatí životem kolem padesáti lidí. Roční spotřebou cigaret se naše země řadí mezi první čtyři státy v Evropě, spolu s Ruskem, Maďarskem a Polskem.
Jedna cigareta obsahuje kolem 4000 různých chemických látek a podle jedné odborné studie vás podle vašeho zdravotního stavu a síly imunitního systému může stát až 6 minut života. Kuřačkám hrozí o obrovských 60 % větší riziko neplodnosti než ženám, které nekouří. Světová zdravotnická organizace letos v lednu přišla s nejobsáhlejší studií o kouření, která odhalila výsledky mnohaletých zkoumání. Jednou z nich je i fakt, že dítě dvou silných kuřáků má o 80 % větší šanci, že během života onemocní rakovinou, než potomek nekuřáků. Další šokující informací je statistický odhad, který říká, že ve 21. století kouření zabije jednu miliardu lidí na světě.
Žijete s kuřákem?
Sami nekouříte, ale žijete s kuřákem? Pokud ho nepřesvědčíte, aby toho nechal, poproste ho alespoň, aby nekouřil v místnostech, které sdílíte společně. Pokud jste si vy sami nezvolili, že budete denně vdechovat kouř hořící cigarety, neměl by vám zdraví ničit nikdo jiný, zvlášť ten, komu by na vás mělo záležet. Nejnovější průzkumy ukázaly, že škodlivé látky, které z cigarety vycházejí, nejsou pouze ty okem na první pohled viditelné. Ve skutečnosti kouř linoucí se z cigarety je asi jen deseti procenty všech jedů vypouštěných do vzduchu, v uzavřené místnosti jich není vizuálně patrných až devadesát procent.
Nenechte se ovládat
Každý kuřák si jistě vybaví situaci, kdy mu v kině několikrát během hezkého filmu odběhla myšlenka k cigaretě. Vzpomenete si, jak jste odcházeli od příjemné konverzace na návštěvě přátel, abyste si na balkoně či na chodbě mohli zakouřit? Nezdá se vám povědomá situace rodiče, který ukládá ke spaní svého potomka a během čtení pohádky na dobrou noc si přeje, aby už dítě konečně spalo a on si mohl jít zapálit? Zkuste si uvědomit, o co všechno vás zlozvyk kromě vědomého poškozování vlastního zdraví připravuje. Opravdu vám stojí za to, abyste se okrádali o výjimečné okamžiky v životě nebo krásné chvíle? Že jich máte dost, a tak můžete nějaké oželet? Buď máte ohromné štěstí, které každého nepotká, nebo je vaše závislost opravdu velká. Uvědomění si své vlastní závislosti je stejně jako u alkoholismu nebo jiné drogové závislosti prvním krokem k tomu, aby se vám podařilo přestat.
Zajímavé je, že od jiného člověka byste se v takové míře omezovat nikdy nenechali. Pokud by vás parter ovládal jako cigarety, zřejmě byste se s ním rozešli. Kdyby vám šéf v práci řídil život natolik jako nutnost kouřit, zřejmě byste dali výpověď. Je to jen a jen na vás, i ten sebesilnější kuřák může přestat, a převzít tak zpět nadvládu nad svým životem.
A odedneška nekouřím…
Každý kuřák alespoň jedenkrát v životě zkoušel přestat. Někomu se to povedlo na týden, někomu na rok a někomu úplně. Jediný rozdíl je v přístupu. Pokud nemáte silnou vůli, ale upřímně si přejete přestat, existuje spousta triků, jak se v prvních týdnech vyhnout nástrahám. Pokud na vás tlačí okolí, ale sami ve skutečnosti přestat nechcete, nikdo s vámi nic nezmůže.
Začněte tím, že si sami pro sebe zodpovíte několik otázek. Ať už na papíře nebo v hlavě si udělejte seznam všech pro a proti. Máte kuřácký kašel a ráno odpudivě chrchláte? Jste bez dechu, když máte vyjít schody, a máte popelavou pleť? Vyčleňuje vás kouření za určitých situací ze společenského života? Pokud nejste milionář, zřejmě i vy dnes máte v bance nějaký úvěr, leasing na auto nebo hypotéku. Spočítejte si, kolik peněz prokouříte za měsíc, kolik za rok a kolik jste prokouřili od doby, kdy jste zlozvyku propadli. Pokud například kouříte kolem deseti let průměrně krabičku denně, částka se může vyšplhat až na 300 000 Kč. A jaká máte pro?
Fyzická a psychická závislost
Tělo kuřáka závislého na nikotinu je závislé jak psychicky, tak fyzicky. V mozku kuřáka se podněcují receptory,
které nekuřák nepoužívá, a má je tedy zakrnělé. S každou cigaretou se procvičují a jakoby vzrostou a tělu potom v pravidelných intervalech hlásí chuť na cigaretu. Vypořádat se s nimi ovšem tělo zvládne už zhruba týden poté, co típnete svou poslední cigaretu. Závislost fyzická má tedy velmi krátké trvání, i když tělu samotnému trvá déle, než se pročistí. Vašim průduškám bude trvat podle počtu vykouřených cigaret denně a celkové délce závislosti až tři měsíce, než se zbaví nashromážděných hlenů a mnohdy i hnisu.
Pokud jste byli zvyklí, že i vaše biologické rytmy souvisejí s první ranní cigaretou, střeva srovnají svůj rytmus asi za tři týdny. To všechno je ovšem jen začátek procesu, někteří lékaři dokonce tvrdí, že aby žena během těhotenství nepředala potomkovi ze svého těla škodlivé látky nashromážděné kouřením a nedala mu do vínku větší pravděpodobnost rakovinového onemocnění, měla by přestat s cigaretami dva roky před otěhotněním. Závislost psychická je však o mnoho horší a její délka je více individuální.
10 tipů, které vám pomohou
1. Určete si datum, kdy přestanete, a dodržte ho. Stanovte si krátký termín, ve kterém kouření omezíte a psychicky se na změnu připravíte.
2. Napište si důvody, proč chcete přestat, jako jsou zdraví vaše i rodiny, finance, lepší fyzická kondice, fyzická přitažlivost, předčasné stárnutí a další. Seznam si ponechte v peněžence nebo někde při ruce.
3. Než přestanete, zkuste si alespoň pár dnů psát deník. Zapište si každou cigaretu, kterou vykouříte, a spolu s ní i čas a událost. Připište si, jak moc jste cigaretu potřebovali. Lépe si tak uvědomíte, že mnoho cigaret zbytečně vykouříte z nudy nebo bezmyšlenkovitě ve společnosti.
4. Řekněte o svém úmyslu přestat své rodině, přátelům a kolegům. Z psychologického hlediska máte téměř desetinásobnou šanci na úspěch, pokud o tom všichni budou vědět, budete mít totiž důvod dokázat svou sílu nejenom sobě, ale také svým nejbližším.
5. Znáte jiného kuřáka, který by rád přestal? Domluvte se spolu na tom, že se budete navzájem hlídat a podpoříte se, pokud vámi bude lomcovat touha po cigaretě.
6. Soustřeďte se vždy jen na jeden den, který vydržíte nekouřit. Lépe pak rozpoznáte změnu, kdy už nebude tak obtížné to dodržet.
7. Buďte připraveni na symptomy, které tělo i mysl při zbavování se závislosti mohou provázet, hlavně mezi ně patří náladovost, neschopnost se soustředit a nespavost.
8. Odstraňte ze svého okolí všechno, co je jakkoliv spojené s kouřením. Zbavte se popelníků i zapalovačů.
9. Většina kuřáků má své chvíle a příležitosti, které nejvíce svádějí k tomu, aby si zapálili (například rituál ranní kávy, přestávka v práci s kolegy kuřáky na chodbě nebo při pití alkoholu). Pokud si uvědomíte ty vaše, zkuste se situacím zpočátku vyhýbat.
10. Zkuste si dávat zvlášť peníze, které byste jinak utratili za cigarety. Pokud vás přepadne slabost, podívejte se, kolik jste ušetřili, a peníze utraťte jiným příjemným způsobem. Kupte si něco na sebe nebo zajděte na večeři do restaurace.
Archiv, časopis Krásná, Fotografie: Unsplash