Nemoc ze dvou stran - zánět ledvin
Po ránu mám otoky víček a kotníků. Přes den trpím žaludeční nevolností a bolestivým tlakem v bederní krajině. Mívám bolesti hlavy, pociťuji celkovou únavu a slabost. Rovněž mám zvýšený krevní tlak.
Čtenářky Krásné paní využily naši nabídku a svěřily se nám se svými zdravotními problémy. O odpovědi jsme požádali současně lékaře MUDr. Petra Zemana a terapeuta Luďka Naimana.
Dotaz:
V posledních týdnech začínám mít tyto zdravotní problémy: po ránu mám otoky víček a kotníků. Přes den trpím žaludeční nevolností a bolestivým tlakem v bederní krajině. Mívám bolesti hlavy, pociťuji celkovou únavu a slabost. Rovněž mám zvýšený krevní tlak. Prosím o radu, je mi 52 let a ráda bych se vyléčila přírodní cestou. Alkohol nepiji a nekouřím.
Květa z Pelhřimova
Radí Luděk Naiman:
Vážená paní Květo, protože jsem se s vámi nesetkal osobně a diagnózu mohu určit pouze podle vámi popisovaných příznaků, domnívám se, že se jedná o zánět ledvin. Toto onemocnění v žádném případě nepodceňujte. Vyhledejte svého praktického lékaře, který vám zřejmě mou diagnózu potvrdí, ale také může vyloučit závažnější zdravotní komplikace. Měla byste co nejvíce odpočívat, nejlepší by byl klid na lůžku, dokud potíže nevymizí. Vašim ledvinám prospěje bylinný čaj.
Čaj na akutní zánět ledvin: 50 g zlatobýlu, 50 g třezalky, 50 g přesličky, 50 g macešky polní, 20 g nátržníku, 50 g kořenu jehlice trnité, 20 g kořene pýru, 50 g vlasů kukuřičných, 50 g listu břízy, 50 g truskavce. Čaj si nechejte namíchat nejlépe v bylinné lékárně. Použijte 1 lžičku na šálek, vařte 3 minuty a pijte v prvním týdnu 2x po půl šálku před jídlem a pak 3x po šálku denně. Pokud se vám v moči objeví bílkoviny a krev, můžete si uvařit ještě tento čaj: 50 g popence, 50 g truskavce, 20 g mařinky, 30 g mochny husí, 20 g heřmánku. Zapařte 1 lžičku na šálek na 10 minut a pijte 2–3x denně půl šálku mezi jídlem. V jídelníčku omezte tuky.
Radí lékař MUDr. Petr Zeman:
Váš dotaz obsahuje řadu příznaků, které nás mohou zavést k onemocnění různých orgánů a systémů. Zcela jednoznačnou odpověď tedy nelze očekávat. Na něco však lze klást větší důraz. Souhrn vašich obtíží – a nakonec o tom sama mluvíte – svědčí o pravděpodobně neléčeném nebo nedostatečně léčeném vysokém krevním tlaku. Vámi zmiňované otoky a bolesti v bederní krajině mohou do tohoto obrazu patřit, ale je též třeba myslet na postižení ledvinné. Co doporučit? Při vysokém krevním tlaku jsou důležitá režimová opatření, mezi něž především patří zanechání kouření u kuřáků, dieta a snížení váhy, pravidelný pohyb, nezatěžování se jídlem na noc nebo v pozdějších večerních hodinách a omezení kuchyňské soli. To vše můžete udělat pro sebe sama. Základem by však měla být návštěva vašeho praktického lékaře, který provede základní laboratorní a fyzikální vyšetření. Na výsledky se bude vázat i další léčebný postup, ať již bude spočívat v doporučení různých režimových a dietních opatření, nebo – bude-li to nutné – v medikamentózní léčbě.
Archiv, časopis Krásná, 2003