Léto na talíři - Divoce rostoucí rostliny
Měli bychom teď být v přírodním prostředí co nejvíc. A na svých toulkách můžeme natrhat něco, v čem je obrovská energie: divoké byliny.
Jejich podrobnější znalost většinou vyžaduje předběžné studium, ale určitě každý pozná pampelišku – i když už odkvetla a neláká nás zářivě žlutými květy. Její lístky, nejlépe malé a mladé, se mohou hodit na posilující čaj prospívající i játrům, její hořký kořen s tímtéž účinkem po delším vaření zesládne a je výborný. Jitrocel kopinatý i širokolistý dokáže do rána zacelit menší zranění, jak jméno napovídá, ale jeho lupení s hojivými účinky se dá také jíst, třeba namáčené v palačinkovém těstíčku a pak šetrně osmažené na oleji.
Čisticí účinky kopřivy určitě znáte, je ale také plná prospěšných stopových prvků, třeba křemíku. V tuto dobu už bývá vzrostlá a dost tuhá, ale můžeme si snadno založit kopřivový „záhon“ – stačí kopřivy občas pokosit. Děláme-li to od jara, můžeme mít až do podzimu mladou křehkou kopřivovou zeleninu, kterou pak stačí jen spařit vařící vodou a přidat do špenátu, polévek či salátů. Kvítky i miniaturní lístečky sedmikrásky zase prý dokážou vyléčit i rakovinu, navíc mají výbornou, mírně svíravou chuť a působí atraktivně jako ozdoba jídla.
Archiv, časopis Krásná 2009