Kiwi
Kiwi náleží mezi drobné ovoce, které se v našich zahrádkách nepěstuje úplně běžně. Pro svůj poměrně vysoký obsah vitaminu C si však získává stále větší oblibu. Tento keř, jehož botanický název je aktinidie ovocná, pochází z Číny, v angličtině se mu proto původně říkalo čínský angrešt.
Kiwi náleží mezi drobné ovoce, které se v našich zahrádkách nepěstuje úplně běžně. Pro svůj poměrně vysoký obsah vitaminu C si však získává stále větší oblibu. Tento keř, jehož botanický název je aktinidie ovocná, pochází z Číny, v angličtině se mu proto původně říkalo čínský angrešt. Může dosahovat výšky až osm metrů. Kiwi se postupně rozšířilo do celého světa. Vyšlechtěné velkolepé odrůdy mají svůj původ na Novém Zélandu a odtud také pochází obchodní název kiwi. Poněkud exoticky znějící název je původně jméno nelétavého ptáka kiwi, který je národním symbolem Nového Zélandu.
Konzumují se srstnaté vejčité plody světlezelené barvy, trochu větší než plody angreštu. Obsahují nejen velké množství vitaminu C, ale také velké množství hořčíku, jenž jak známo přispívá ke zdravé funkci srdce. Jediný plod kiwi dodá lidskému tělu více „céčka“, než kolik je běžná denní dávka pro dospělého člověka. Kiwi je také značným zdrojem draslíku. Ten jednak souvisí s dobrým krevním tlakem a jednak pomáhá vyrovnávat vysoký obsah sodíku v běžné evropské stravě. Plody jsou rovněž bohaté na rozpustnou vlákninu, jež se při trávení tuků váže na cholesterol, který je vyloučen z těla jako odpad.
Kiwi je běžně k dostání celý rok, cenově je velmi dostupné, a nic tedy nebrání tomu, abychom ho konzumovali každý den – zejména v jarních měsících. Je dobrou prevencí proti infekcím, posiluje imunitní systém a urychluje látkovou výměnu. Kiwi rovněž podporuje růst kostí, zpevňuje cévy a podporuje tvorbu hormonů. V mnoha případech pomáhá zlepšit vidění. Chuť kiwi je u zralých plodů sladká, u méně zralých plodů trochu nakyslá. Nejlepší je kiwi konzumovat samozřejmě čerstvé. Lze ho také zpracovávat na marmelády, kompoty atd. Velmi hezky vypadají kolečka kiwi na dortech a dalších dezertech. Výborně chutná jako součást ovocných salátů, jogurtů, šlehaných tvarohů atd. Jíst kiwi v období chřipek a různých onemocnění z nachlazení je určitě dobré, nicméně účinné je pojídat ho jako prevenci, tj. právě v období jarních měsíců. Takže buďte zdraví a alespoň jedno kiwi denně!
Archiv, časopis Krásná 2007