Ke krásné ženě patří krásné vlasy
Ne každá z nás má ale tolik času a finančních prostředků, aby se svým vlasům věnovala tak pečlivě jako Catherine Deneuve, která tajemství své všemi obdivované husté hřívy prozradila až po mnoha letech.
Za jejím vždy dokonalým účesem byly v dobách její největší slávy dvě návštěvy kadeřníka během jednoho dne. V jednom ovšem měla Catherine pravdu: Vlasy jsou polovinou vašeho vzhledu. Pokud je nemáte upravené a lesklé, je úplně jedno, co máte na sobě nebo kolik jste si dala práce s líčením.
Zdravé vlasy – lesklé vlasy
Přirozený lesk vlasů vytváří kožní maz, který produkují mazové žlázy. Ochraňují tím střední část vlasu, zjemňují pokožku a díky mazu jsou vlasy pružné a elastické. Pokud je ale jeho produkce vyšší, možnou příčinou je nestabilní hladina hormonů, zejména testosteronu. I některé léky včetně antikoncepce, antibiotik, barbiturátů a sedativ mohou způsobit, že si tělo nebude umět produkci kožního mazu regulovat správně. Jestliže se vám vlasy poslední dobou mastí víc než dřív, možná je na vině špatný šampon, jejich každodenní mytí nebo přetrvávající stres. Naopak jestliže žlázky produkují mazu méně, než je nutné, vlasy jsou logicky suché. Mají totiž narušenou svou svrchní zrohovatělou vrstvu a ztrácejí vlhkost, která je pro jejich zdraví tolik důležitá.
Každý vlas je tvořen třemi základními vrstvami: tenkou svrchní blankou, jež je složena z velkého množství navzájem se překrývajících šupinovitých destiček; kůrou, která tvoří největší část vlasu; a nakonec dření, jež obsahuje keratin, přispívá k lesku vlasů a slouží jako zásobník pigmentu. Pokud se nesprávnou péčí, odbarvováním nebo mechanickým poškozováním naruší svrchní šupinky, vlasy mohou působit matně a bez života. Bez svrchní vrstvy jsou také méně odolné proti dalšímu poškozování a mohou se začít lámat nebo třepit.
Vlasová dieta
Vlasy i nehty jsou tvořeny z proteinu keratinu, a proto pokud váš jídelníček není na protein zrovna nejbohatší, projeví se to na jejich zdraví. Mezi potraviny bohaté na protein patří libové maso, ryby, vejce, sýry (pouze ovčí nebo kozí, kravské ne), ořechy, semínka, luštěniny a celozrnné pečivo. Ořechy také obsahují velké množství oleje ze skupiny dobrých tuků, stejně jako například avokádo, které si pro krásu svých vlasů a pleti dávala Grace Kelly každý den k snídani. Vlasům naopak kromě slunce, odbarvování a mechanického poškozování neprospívají potraviny z kravského mléka, kofein, alkohol, sůl, cukr nebo červené maso. Pokud zvažujete vitaminy jako doplněk stravy, nejlepší jsou ty s obsahem vitaminu B, mastných kyselin, rybího tuku, vitaminu C, E a beta-karotenu.
Ta správná péče
To, že jsou dnes šampony rozdělené podle typu vlasů, není pouhý reklamní trik – musíte ovšem svůj typ správně určit. Sledujte své vlasy, jak dlouho vám schnou. Pokud jsou poškozené, budou schnout o mnoho pomaleji než vlasy zdravé. Zatahejte se za ně a dlaněmi je prohrábněte od hlavy až ke konečkům, jestli vám v dlani zůstalo víc než pět vlasů, máte zřejmě slabé kořínky. Zdá se vám, že vám poslední dobou rostou pomaleji? Je možné, že se vám odlamují konečky, pokud mají některé vlasy dva nebo i tři konečky nebo jsou u konců nalomené, potřebují posílit. Vlasové přípravky vždy jednou za čas změňte, vlasy se po několika umytích obrní vůči látkám v nich obsažených a po nějaké době už efekt není tak velký. Pokud máte suché vlasy, při mytí zkuste používat pouze naředěný šampon 2:1 s vodou a nanášejte jej pouze na kořínky, kde vlasy potřebujete zbavit mazu a nečistot. Konečkům bude stačit pouze jemné pohlazení šamponem při jejich oplachování, jinak se zbytečně zatěžují. Také omezte co nejvíce jejich fénovaní, kulmování a žehlení. Nechte je volně proschnout a žehličku či fén použijte až ve fázi tvarovaní účesu. Jestliže jsou vaše vlasy naopak mastné, začněte si je pravidelně mýt pouze obden, i kdyby vám to zpočátku bylo nepříjemné. Čím víc totiž pokožku hlavy šamponem vysušujete, tím víc se proti tomu bude snažit bojovat. Při mytí hlavu moc nemasírujte a nezatěžujte ji dvojím šamponováním, jedna vrstva bohatě stačí, pokud je přípravek kvalitní. Delší vlasy zase často trpí roztřepenými konečky. Kromě pravidelného zastřihávání pro ně můžete udělat ještě to, že do nich po každém umytí vetřete regenerační krém či olejíček. Nečekejte ale výsledky hned, dostaví se nejdříve po měsíci pravidelného používání.
Ať už máte vlasy jakéhokoli typu, dbejte na důkladné vypláchnutí šamponu či kondicionéru a po umytí z nich pouze jemně vymačkávejte ručníkem vodu, protože rychlé drbání vlasů osuškou je velice poškozuje. A obzvlášť v létě byste neměla zapomínat, že před sluncem musíte chránit i své vlasy a nejenom pokožku. Za slunečních dní se proto vyplatí používat šampon a kondicionér určené pro toto období. Obsahují ochranný filtr, který zabrání nejen vyšisování vlasů, ale také jejich lámání a vysychání. Během opalování pak na vlasy naneste sluneční blok, který se prodává buď ve spreji, vhodném pro delší vlasy, nebo v podobě gelu či krému pro kratší sestřih.
Fakta o vlasech:
- vlasový kořínek vyprodukuje při normálním růstovém cyklu v průběhu lidského života asi 10–12 vlasů
- průměrné celkové množství vlasů narostlé za jeden den činní 30 metrů
- vlasy vyrostou zhruba o 1 cm za měsíc, v letním období potom o něco víc
- většina žen přijde o 20 procent vlasů mezi čtyřicátým a padesátým rokem
- světlovlasí lidé mají více vlasů (až 140 000), zrzaví nejméně (80 000)
Vlasová maska ze sezamu a kokosu:
- 2 polévkové lžíce olivového oleje
- 2 polévkové lžíce sezamového oleje
- 2 celá vejce
- 3 polévkové lžíce kokosového mléka (k sehnání v plechovkách ve většině obchodů s potravinami)
Všechny ingredience dobře promíchejte, až vejce začnou mírně pěnit. Po umytí šamponem z vlasů lehce vymačkejte největší množství vody a masku do nich důkladně vetřete. Nechte působit 5–10 minut a poté vlasy dobře opláchněte. Pokud vám maska zbyla, uložte ji do lednice a spotřebujte do pěti dnů.
Archiv, časopis Krásná 2009