Úvod Magazín Jemen – krása pod závojem

Jemen – krása pod závojem

Jemen - mešita

Tržiště v hlavním městě Jemenu San’á připomíná arabský středověk – v malých budkách sedí snědí muži v dlouhých košilích, opásaných ozdobeným řemenem a dýkou zvanou džambíja, a nabízejí koření, ovoce, látky, stříbro, zlato a různé suvenýry.

Tržiště v hlavním městě Jemenu San’á připomíná arabský středověk – v malých budkách sedí snědí muži v dlouhých košilích, opásaných ozdobeným řemenem a dýkou zvanou džambíja, a nabízejí koření, ovoce, látky, stříbro, zlato a různé suvenýry. Při nákupu je třeba smlouvat a nedat se, cizincům je vždy nabídnuta cena podstatně vyšší. Místní ženy proplouvají davem v dlouhých černých róbách a šátcích. Většinou zahlédnete jen jejich oči, ale mnohdy ani ty ne. Pohybují se rychle a nikdo si nedovolí je obtěžovat.

Mnohem veselejší je oblečení v mořských oblastech a horách. Ženy tam nosí dlouhé barevné šaty a pestré turbany. Vyjít ven bez pokrývky hlavy je pro ně ovšem i zde haram neboli zakázáno. Většina z nich neumí číst ani psát, jejich život je omezen na rodinný okruh. Odmala se učí domácím povinnostem, aby rodiče jednoho dne domluvili svatbu. Ženich nevěstu nikdy nevidí dopředu. V den svatby se sejde se svými přáteli ve svém domě, z magnetofonu se pustí moderní arabská hudba a všichni žvýkají qat – zelené listy, které mají mírné účinky drogy. Qat je důležitou plodinou v jemenském národním hospodářství a většina mužů bez něj nemůže žít. Jeho žvýkání je součástí důležitých oslav a schůzek.

Nevěsta se rovněž sejde s příbuznými u rodičů – zpravidla má bílé šaty po evropsku, ty tradiční jsou ovšem zelené. Je patřičně načesaná a namalovaná a po chvilce hudby s kamarádkami je přivezena autem k ženichovi. Cizinci se k těmto oslavám dostanou jen výjimečně, rozhodně nesmí do domu nevěsty muži a fotografování je zcela nemyslitelné. Podle striktních muslimských představ je fotografie ženy něčím nevhodným a manžel, bratr či otec je ochoten za snímek i zabít. A to není tak těžké, protože všichni Jemenci nosí při ruce samopal.

Když se pár usadí do kýčovitých křesel, následuje hostina s hudbou a později první svatební noc, která má přinést důkaz dívčiny nevinnosti. Běda jestliže je to jinak, manžel ji pak může vrátit a požadovat zpět i peníze a zlato, které jejím rodičům zaplatil. Pokud se muži žena i jinak znelíbí, může se „rozvést“ na tři měsíce, tzn. poslat manželku k matce. Tento obřad lze podle koránu zopakovat maximálně třikrát, když se pár neusmíří, je žena úplně zapuzena a děti zůstávají muži.

 Archiv, časopis Krásná 2007, Fotografie: Unsplash, Pixabay

Cestování Pel-mel
Překvapivé objevy Bratislava a tereziánské rokoko