Úvod Magazín Domácí deodoranty

Domácí deodoranty

Jak deodoranty fungují, co obsahují a co je pravdy na tom, že napomáhají vzniku rakoviny prsu? A jaké jsou další možnosti, pokud je z nějakého důvodu používat nemůžete?

V první řadě je nutné říct, že souvislost používání deodorantu nebo antiperspirantu se vznikem rakoviny prsu se nikdy vyloženě neprokázala a neexistují o ní žádné jednoznačné důkazy. Většina lékařů se nad dotazem buď zasměje, nebo si poklepe na čelo. Teorie, která tvrdí opak, se opírá o argumenty, že přípravky potlačující pocení a nepříjemný zápach potu obsahují chemické látky, jejichž vlivy a účinky na lidský organismus nebyly nikdy dostatečně otestovány a prozkoumány. Údajně se tak některé z těchto chemikálií mohou vstřebávat kůží a fakt, že deodoranty používáme v přímé blízkosti prsní žlázy, znamená, že toto místo každodenně chemicky dráždíme. Podle některých teorií je právě toto důvodem, proč by měl deodorant údajně podporovat vznik zhoubného bujení.

Ať už se přikloníte k té, či oné teorii, snažte se nepoužívat deodorant ihned po holení podpaží. Během depilace vznikají mikroskopické oděrky a kožní ranky neviditelné pouhým okem. Chemické látky obsažené v deodorantu by tak pleť mohly podráždit a v každém případě bude lepší, když dáte pleti hodinu až dvě, aby se ranky zacelily. Použití deodorantu či antiperspirantu je také dobré se vyhnout při sportu. Při fyzické aktivitě se lidské tělo ochlazuje potem, který z něj odvádí usazené škodlivé látky a nahromaděné toxiny. Není tedy dobré tomuto přirozenému procesu nějak bránit. V dnešní době, kdy už téměř nikdo z nás nezná pach těla a svou veškerou přirozenost okamžitě odstraňujeme sprchovými gely, parfémy a jinými prostředky, dovolte svému organismu alespoň během sportu a dvě hodiny po něm tento jemu vlastní proces.

Zpátky k přírodě

Pokud z nějakého důvodu nemůžete klasické deodoranty používat anebo je vám milejší přírodní varianta, vyzkoušet můžete některý z našich babských receptů nebo si pořiďte kamenec. Kamenec (chemicky: krystalický síran hlinitodraselný) stačí navlhčit a přejet s ním podpaží. V dávných dobách se kamenec také používal na zastavení krvácení a ještě donedávna patřil k výbavě každého správného gentlemana pro případ, že se při holení břitvou pořezal. Prodává se ve formě kostek nebo tyčinek, často pod názvem Deokrystal. V některých lékárnách lze zakoupit i mletý zásyp z kamence do obuvi, což je skvělý prostředek proti nadměrnému pocení a zápachu nohou.

Domácí tuhý deodorant

120 g kukuřičného škrobu 60 g sody bikarbony 30 g tekutý chlorofyl 60 ml vodky 60 ml destilované vody 240 g včelího vosku 10–15 kapek zimolezu, růže, koriandru či jiného esenciálního oleje podle vašeho přání

Postup: všechny suroviny (kromě včelího vosku a chlorofylu) společně promíchejte. Vosk nechejte roztát při nízké teplotě ve vrchní části dvojitého hrnce. Poté, co vosk roztaje, přidejte ostatní suroviny a zamíchejte. Ztuhneli vosk natolik, že s ním již nelze pracovat, zahřejte ho. V momentě, kdy se směs ochladí, ale ještě neztuhla, přidejte chlorofyl a esenciální olej. Vlijte do formy dle svého přání a nechejte ztvrdnout. Uchovávejte v uzavřené nádobě na chladném místě.

Domácí krémový deodorant

15 g kakaového másla 15 g včelího vosku 1 polévková lžíce glycerínu 1 polévková lžíce růžové vody

Postup: pomalu smíchejte kakaové máslo a včelí vosk ve vrchní části hrnce s dvojitým dnem. Odstavte z plotny, přidejte glycerín a růžovou vodu. Doplňte několika kapkami některého z esenciálních olejů s deodoračními účinky: měsíček, citron, eukalyptus, levandule, rozmarýn, máta, koriandr, grapefruit, šalvěj. V případě, že se krém oddělí, směs důkladně před použitím promíchejte.

Archiv, časopis Krásná, 2010

Pel-mel
Éterické oleje a systém čaker Lásky jedné plavovlásky