České vynálezy - Plastická trhavina Semtex
Významní představitelé technické a vědecké inteligence patří, či alespoň by měli patřit, vedle inteligence kulturní vždy k národním pokladům každé země. Možná ani nevíte, které všechny známé i méně známé vynálezy a objevy dali světu lidé, kteří žili a tvořili nebo se alespoň narodili v českých zemích.
Důmysl, vtip, zručnost, neúnavná práce a originální nápady nikdy nechyběly českým lidem, z nichž se mnohým podařilo nesmazatelně se zapsat mezi světové velikány svých oborů.
Plastická trhavina Semtex
Plastická trhavina Semtex získala svou světovou proslulost bohužel nikoli jen pro své výjimečné kvality, nýbrž díky několika teroristickým útokům, při kterých přišlo o život mnoho lidí. Nejznámější byl zřejmě výbuch letadla Boeing-747 americké společnosti Pan Am nad skotským městečkem Lockerbie v roce 1988, při němž zahynulo 270 lidí. Jak už tomu bývá, je Semtex příkladem užitečného vynálezu, který se může změnit v nebezpečnou zbraň, dostane-li se do nepatřičných rukou.
Plastická trhavina Semtex byla vyvinuta firmou Explosia v Semtíně u Pardubic (odtud název: SEMTín a EXplosia) koncem 50. let výzkumným týmem, ve kterém pracoval také Stanislav Brebera. Sériová výroba byla zahájena v 60. letech. Nejprve byl Semtex vyráběn pod označením B1 pro armádní účely. Od roku 1964 se vyráběl pod označením Semtex 1A, od roku 1967 jako Semtex H a od roku 1987 jako Semtex 10. Semtex 1A byl používán především v tuzemsku, Semtex H byl exportován do zahraničí, především Vietnamu pro odminovací práce.
V roce 1981 byl zakázán jeho export do rizikových oblastí a vývoz byl povolen pouze do zemí Varšavské smlouvy. V roce 1989 byl export této trhaviny zakázán úplně. Po zavedení značkování trhaviny Semtex byl vývoz od roku 1991 opět povolen. Jakkoli byl Semtex původně určen pro vojenské použití, postupně se rozšířil pro civilní trhací speciální destrukční práce. Dnes je Semtex již nahrazen novějšími druhy trhavin a původní typy se vyrábějí jen v malém množství, ačkoli značka Semtex zůstává svého druhu stále legendou.
Archiv, časopis Krásná 2010