Zdravé i dobré - Umeocet a další
Některé z těchto potravin si už našly cestu do českých jídelníčků, některé jsou však stále spíše na okraji. Pojďte si s námi stručně připomenout pár rostlinných a zdraví prospěšných exotičtějších potravin.
Umeocet – vzniká jako vedlejší produkt při výrobě japonských švestiček umeboshi, má významné léčivé účinky, podporuje funkci jater a střev, je považován za účinné přírodní antibiotikum. Pro svoji slano-kyselou chuť se v kuchyni používá pro dochucování salátů a polévek. Je běžně k dostání v obchodech se zdravou výživou.
Tofu – známý výrobek ze sóji, je cenným zdrojem rostlinných bílkovin, minerálních látek a vápníku.
Mořské řasy – jsou nepostradatelné pro svoje čisticí a protirakovinné účinky. Obsahují značné množství minerálních látek, celou řadu vitaminů, dále jsou cenným zdrojem vápníku, jodu, železa, draslíku a bílkovin. Odvádějí z těla těžké kovy a radioaktivní látky, udržují zdravu hladinu cholesterolu v těle.
Pšeničný bulgur – částečně naklíčená, usušená a nahrubo pomletá pšenice, která je dobře stravitelná.
Polenta – kukuřičná krupice, je bezlepková obilovina, má velmi dobré účinky na srdce a ledviny. Kukuřice obsahuje velké množství draslíku, fosforu, zinku, selenu a vitaminů: A, B1, B2, E.
Seitan – rostlinná bílkovina získaná z pšenice.
Dýně hokkaido – je velmi bohatá na provitamin A – beta karoten, vitamin E, C a draslík. Je vhodná při onemocnění žaludku, sleziny a slinivky (zejména je vhodná pro diabetiky).
Špaldová mouka – vyrábí se ze špaldy (nevyšlechtěné pšenice), obsahuje značné množství minerálů a vitaminů skupiny B, je lépe stravitelná, podporuje imunitní systém a chrání tělo proti infekcím.
Zázvor – kořen, jenž se používá pro ochucování jídel, pomáhá při trávení bílkovin, prohřívá, zabraňuje tvoření krevních sraženin a podporuje krevní oběh.
Archiv, časopis Krásná 2010