Týn nad Vltavou
Malé jihočeské město s více než 7000 obyvatel leží na obou březích Vltavy, přes niž se klenou dva mosty. Ten starší – s železnou konstrukcí – patří dnes mezi technické skvosty a slouží pouze pěším. Druhý most má za sebou zdařilou rekonstrukci. Kuriózní byla jeho zatěžkávací zkouška v srpnu 1968 – po mostě projížděly sovětské okupační tanky.
Přes oba mosty se dostanete do centra města. Zájemci o historii mohou navštívit barokní kostel sv. Jakuba se skvostnými varhanami – mimochodem nejstaršími ve střední Evropě. Každé léto (od června) se v kostele konají varhanní koncerty. Týn potěší i milovníky divadla. Ve starém parku, kde kdysi stával hrad, najdou raritu – divadlo s otáčivým hledištěm. Sezona začíná pravidelně v červnu a hlavními aktéry jsou členové divadelního spolku Vltava. Repertoárem i hereckými schopnostmi určitě potěší.
Pokud si budete chtít udělat pěkný výlet, můžete plout lodí po Vltavě. Proti proudu poplujete nejstarší vltavotýnskou částí – Podskalím – až k Hněvkovické přehradě. Po proudu, přes soutok Vltavy a Lužnice, romantickými místy mezi lesy a skalami doplujete až na Orlík. V Týně se můžete i ubytovat a město s jeho okolím si prohlédnout pěšky nebo na kole. Na své si u Vltavy přijdou také rybáři.
Až vám vyhládne, zastavte se u pana Blahovce v restauraci u starého mostu. Kromě dobrého jídla se můžete kochat pohledem na řeku a část města. Na kafíčko a něco sladkého se posaďte na náměstí v pekárně U Slunce (můžete sedět uvnitř i venku).
Týn nad Vltavou má mnoho dalších zajímavostí, v muzeu si můžete prohlédnout třeba loutky slavného loutkaře Matěje Kopeckého (ten je pochován na místním hřbitově), za povšimnutí stojí také sbírka vltavínů. Pokud si chcete prohlédnout okolí, můžete se vydat vlakem či autobusem do Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou, Tábora, Písku nebo do nedaleké Bechyně (12 km), spojení je dobré.
Do Týna nad Vltavou vás zve jeho obyvatelka Miloslava Mezerová.
Archiv, časopis Krásná 2007, Fotografie: Město (Chmee2 or Valtameri, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons), Kostel sv. Jakuba (SchiDD, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)