Nemoc ze dvou stran – štítná žláza (1. díl)
Mám dlouhodobé problémy s nadváhou, ačkoliv se nepřejídám a jím hodně zeleniny a ovoce. Ráno bývám nateklá a cítím se unavená. Známá mi řekla, že bych si měla dát vyšetřit štítnou žlázu, není to zbytečné? Existuje nějaký bylinný čaj na podporu činnosti štítné žlázy?
Radí Luděk Naiman:
Ve své léčitelské praxi se nezabývám léčbou poruch štítné žlázy. Obecně platí, že narušení funkce štítné žlázy se může projevit na každém systému v organismu. Nadměrná činnost štítné žlázy postihuje častěji ženy, výskyt u dětí je vzácný. Způsobuje hubnutí, nespavost, třes rukou, bušení srdce, poruchy zažívání, nesnášenlivost tepla, padání vlasů, vystouplé oči. Obvykle je nutná léčba pomocí léků nebo operace. Tato porucha se vyskytuje méně často než porucha nedostatečné činnosti štítné žlázy, při které pacient trpí zvýšenou citlivostí na chlad, ztuhnutím kloubů, přírůstkem na váze, zažívacími potížemi, padáním vlasů, psychicky a fyzicky je pomalý, spavý a unavený. Doporučuje se užívání brutnáku ve formě čaje nebo tobolek.
Při nedostatku jodu ve stravě vzniká zvětšení štítné žlázy, tzv. vole, roste pomalu. Rychlé zvětšení ukazuje na horší formu onemocnění. Doporučuje se používat jodizovanou sůl, mořské ryby, mořské řasy, jod v tabletách společně s vitaminem E
Vstřebávání jodu je zhoršeno při požívání burských oříšků, syrové sojové mouky a zeleniny ze skupiny kapusty. Lidé s krevní skupinou 0 by se ve stravě měli vyhnout růžičkové kapustě, zelí, květáku. Lidé s touto krevní skupinou mají obvykle rozkolísanou funkci štítné žlázy. Požadavek jodu je větší v raném dětství, v dospívání, v těhotenství, při kojení, v přechodu.
Radí lékař Petr Zeman:
Poruchy funkce štítné žlázy – narůstající problém?
Tímto článkem, bych rád obrátil pozornost k onemocnění, o kterých se tolik v médiích nediskutuje, ale jejichž význam nemůžeme podceňovat a jejichž prevenci a vyhledávání jsme leccos dlužni.
Počet onemocnění štítné žlázy, zvláště u žen, mírné stoupá. Problematika nemocí štítné žlázy je tak i v dnešní době stále na pořadu dne. Většina z nás si nemoci štítnice spojí s nedostatkem jodu v potravě. Je to jistě pravda, ale vzhledem ke složitosti problematiky nemocí štítné žlázy zcela jistě ne úplná. Od zavedení jodizace kuchyňské soli v 50. letech minulého století ubylo nových případů strumy („volete“) a vrozený kretenismus, který byl způsoben nedostatkem jodu během nitroděložního vývoje plodu, je raritou. Doporučený denní příjem jodu je 150 mikrogramů. U těhotných žen stoupá potřeba až na 250 mikrogramů. Tento příjem zaručuje za normálních okolností správnou funkci štítnice. Ze stopových prvků je dále důležitý přísun selenu.
Činnost štítné žlázy může být porušena buď ve smyslu zvýšené, nebo snížené funkce. Její vliv se u člověka uplatňuje prostřednictvím působků – hormonů. Regulace činnosti štítné žlázy je uplatňována cestou přes hypothalamus (část mozku) a hypofýzu (podvěsek mozkový) tzv. zpětnou vazbou. Zvýšenou funkcí neboli tyreotoxikózou, trpí až 2 % populace. Naproti tomu snížená funkce – hypotyreóza – se vyskytuje až u 4 % lidí, u žen kolem 65 let a starších to však může být 10–15 %.
Štítná žláza má vliv na mnoho funkcí organismu. V první řadě ovlivňuje správné fungování látkové přeměny, podílí se výrazně na správné termoregulaci člověka, ovlivňuje celkově stav výživy, množství podkožního tuku a vyzrávání krvinek. Dále má vliv na zažívací trakt, její porucha může ovlivnit výkonnost a funkci kardiovaskulárního systému. V neposlední řadě je štítná žláza důležitá pro vývoj nervových buněk mozkové tkáně během první třetiny těhotenství. Nedostatky v činnosti štítné žlázy se mohou též projevit depresivními příznaky, poruchou sexuálních funkcí i zvýšeným odbouráváním kostní hmoty.
Archiv, časopis Krásná, 2003
Čtenářky Krásné paní využily naši nabídku a svěřily se nám se svým zdravotními problémy. O odpovědi jsem požádali současně lékaře MUDr. Petra Zemana a terapeuta Luďka Naimana