Nejslavnější diamanty světa – Diamant Cullinan
Jak zpívala Marilyn Monroe, diamanty jsou prý nejlepším přítelem ženy. Drahé kameny, a zejména právě diamanty, odjakživa fascinují, a to nejen ženy. Spousty z nich mají tak zajímavý a spletitý příběh, až by se mohlo zdát, že byl napsán hollywoodským scenáristou. Šperků a drahých kamenů s bohatou historií je tolik, že by mohly vydat na několik knih. Pojďme spolu poodhrnout roušku tajemství alespoň u několika z nich.
Diamant Cullinan
Cullinan si doposud drží prvenství jako největší nalezený diamant na světě. Byl objeven v jižní Africe roku 1905 a pojmenován po Siru Thomasi Cullinanovi, majiteli diamantového lomu. Diamant, který měl neuvěřitelných 3107 karátů a vážil 621 gramů, zakoupila vláda Transvaalu, někdejší Britské kolonie v jižní Africe, jako narozeninový dar pro krále Edwarda VII.
Pro bezpečnou přepravu z Afriky do Velké Británie byla vyrobena jeho kopie. Ta cestovala lodí pod ochranou ozbrojeného komanda a pravý kámen byl zaslán obyčejnou poštou. Po narozeninové oslavě nechal král diamant zaslat do Amsterdamu, kde byl rozřezán nejprve na tři kusy a následně na devět samostatných diamantů.
Technologie řezání drahých kamenů, zejména diamantů, nebyla ještě tak pokročilá a práce byla velmi těžká a riskantní. Ujala se jí místní firma bratří Asscherů, a aby bylo možné úkol splnit, musel se do kamene nejprve udělat centimetr hluboký vrt, teprve pak byl rozdělen speciálně vyrobeným nožem. Josephu Asscherovi, tehdy nejzdatnějšímu řezači drahých kamenů, se prý nůž při nervy drásající práci napoprvé zlomil.
Všech devět drahých kamenů je dnes součástí britských korunovačních klenotů, které jsou uloženy v londýnském Toweru.
Největším vybroušeným diamantem z nich je Cullinan I, někdy také nazývaný jako Velká hvězda Afriky, vážící 106 gramů, vybroušený do hruškovitého tvaru. Má 53O karátů a je zasazen do britského královského žezla s křížem.
Cullinan II má se svými 63,5 gramu 317 karátů a je zasazen do královské koruny.
Dodnes se díky hraně nalezeného kamene odhaduje, že byl pouze fragmentem daleko většího kusu, jehož minimálně druhá polovina stále čeká na svého šťastného nálezce.
Archic, časopis Krásná 2012