Nejdůležitější je psychologie – nejen při hubnutí (1. díl)
V mnoha minulých číslech našeho časopisu jsme vám předložili nejrůznější metody hubnutí od těch nejslavnějších a nejpopulárnějších – a bohužel mnohdy i nejnezdravějších – až po ty, které splňují i nejnáročnější požadavky na zdravou výživu. Záleželo jen na vás, které vám budou vyhovovat, pro které se rozhodnete – a které zavrhnete.
Museli jste ale být sami sobě výživovým poradcem a to je skutečně náročný požadavek, který vyžaduje perfektní přehled a odpovídající vzdělání. Abychom vám usnadnili nesnadné rozhodování o tom, co je nejvhodnější právě pro vaši jedinečnou a neopakovatelnou osobnost, popovídali jsme si s někým, kdo se ve výživě vyzná jako málokdo jiný. Se všemi vašimi problémy s váhou a nevhodným způsobem stravování vám ráda pomůže Ilona Kouřilová.
Jste poradce pro výživu a můžete se pyšnit certifikátem Ambassador zdraví. Máte to nejlepší renomé ve své profesi a pomohla jste už spoustě lidí. Co vás ke zdravé výživě nasměrovalo? Čím to všechno začalo?
Ten certifikát byl takříkajíc na startu mého snažení. Chtěla jsem jít dál a výš, a proto jsem toto své vzdělávání chtěla završit certifikací s mezinárodní platností, akreditací pod hlavičkou Aliance výživových poradců. Což se podařilo, jsem ráda, avšak „konečná“ to věru být nemůže. Pracovat na permanentním sebevzdělávání výživový poradce přestat nemůže. Tedy alespoň neměl by. Původním povoláním jsem zdravotník. A i když jsem v dobách dávno minulých ze zdravotnictví odešla a řadu let se pohybovala v administrativě, byla přece jen jedna odchylka současné profesi blízká. Ocitla jsem se v cateringu na pozici vedoucí provozu zajišťující závodní stravování. No a uznejte, nenabízí se po letech skloubení obojího jako ideální volba?
Inklinovala jste už od dětství k racionálnímu životnímu stylu?
Ne, to říci nemohu. U nás se jedlo úplně normálně. Klasická česká kuchyně. Babička byla navíc kuchařka a nutno říci, že vynikající. Ale na postavě nikoho z nás se to v negativním smyslu neprojevilo. Že by geny? Dost možná. Ale ono je toho ve hře vždycky o trochu víc. Jako ve všem. A já jsem si postavu hlídala vždycky. Musela jsem. Proč? Protože jsem taková „psí vejška“. Nemám ani metr šedesát. Přesněji 157 centimetrů. No a tady už si nemůžete dovolit nechat si to vymknout z rukou. Největší nadváha, kterou jsem kdy měla, byla +4 kila. A hned jsem se to jala korigovat. A totéž bych poradila všem čtenářkám. Řešte svůj problém včas, pak by to mohlo být pracné a drahé.
S čím za vámi lidé nejčastěji chodí? S čím se vaši klienti nejvíce potýkají?
Není to paradoxně proto, že by se přejídali. Oni často nejedí téměř vůbec. Doba, ve které žijeme, se mi v tomhle směru ani trochu nelíbí. My už nemáme uzákoněnou osmihodinovou pracovní dobu? Ta deseti- a dvanáctihodinová pracovní doba je už jakýsi standard. A kam se poděly pauzy na oběd? Svačinu? Mnohdy je to na triku zaměstnavatele, ale někdy také nás samotných. Tak strašně se snažíme být maximálně výkonní, tak strašně nepostradatelní, že nad sebou samými ani nepřemýšlíme. Celou pracovní dobu jedeme jako utržený vagon, jedna schůzka střídá druhou, jdeme z meetingu do meetingu, nestačíme ani polykat, natož jíst. V klidu jíst! A přitom právě tím si snižujeme vlastní výkonnost. Tu výkonnost, na které si často tak zakládáme. Kde ji má však tělo brát, když mu zapomínáme dodávat živiny? Ty správné živiny! Tak to je věc, která mě jako poradce ve výživě trochu trápí. A na odstraňování těchto a jiných nešvarů se svými klienty pracuji.
Setkáváte se taky s nutkavou potřebou zhubnout na váhu a štíhlost modelek, i když vaše klientka je podle glykemického indexu naprosto v pořádku? Rozmluvíte někdy někomu nerozumné hubnutí, které by člověku mohlo uškodit?
Často ne, ale občas se s takovým případem setkám. Zrovna před pár hodinami se na mě na jedné kinder party obrátila s tímto problémem jedna maminka. Tam, kde cítím, že už to není moje parketa, ale mnohem více by pomohla spolupráce s psychologem, rozhodně ho doporučím. Jinak své klientky, které jsou v mé péči již delší čas, za který jsme si stačily vybudovat vztah téměř přátelský a důvěryhodný, myslím dokážu včas zastavit.
Vám nejde samozřejmě jen o vhodnou úpravu hmotnosti, jde vám nejvíce o zdravý životní styl. Můžete nám poradit, v čem vězí? Jak ho docílit? Je to jistě velice široké téma.
To tedy je. Vždyť se změnám v životním stylu učíme s klienty řadu měsíců. A je to tak dobře. Mají-li mít tyto změny charakter trvalý, směrem do budoucna, pak šanci na úspěch mají jenom takové, které jsou prováděny po-stupně. Zdravá vyvážená strava, jejíž součástí je i správný pitný režim, dostatek pohybu – pokud možno na čerstvém vzduchu, dostatek času na relaxaci a pobývání s těmi, na kterých nám záleží, je myslím ten správný klíč ke zdravému životnímu stylu.
Jakých chyb se lidé nejčastěji dopouštějí?
Souvisejí s tím, co jsem už zmínila. Nejím, nejím, nemám čas, nestíhám a najím se až večer v klidu, když přijdu domů. Jenže – tady bych pochválila pouze za ono „v klidu“. Jinak je třeba si uvědomit, že hlavní jídlo dne není večeře, ale oběd!
Čím delší chybování, tím delší je i náprava. Za jak dlouho dokážete své klienty dovést ke vhodné hmotnosti a lepšímu životnímu stylu?
To je individuální. Odvíjí se to od mnoha faktorů. K tomu je právě potřebná vstupní konzultace, na které se snažím tyto okolnosti zjistit.
Velkou váhu kladete na detoxikaci těla, která zajišťuje správné fungování organismu. Co způsobuje toxikaci a jak jí předejít?
Není to nic nového. Žádný nový objev moderní doby, moderní medicíny. Tohle platilo již 400 let př. n. l. za Hippokrata, který řekl: člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vstupují s jídlem. Jenže tehdy životní prostředí nebylo zdaleka tak znečištěné jako dnes a z technologických postupů některých zpracovatelských firem by byl Hippokrates asi hodně vyděšený. Pěstitelství a chovatelství nevyjímaje.
Začínáte s úpravou stravy až po dokonalém pročištění?
Určitě. Pročištění je základ. Je třeba dostat se až na buněčnou úroveň. Jinak bychom si jen zadělali na zbytečně drahou stolici a potřebné živiny bychom do buněk nedostali.
Jaké proporce bílkovin, sacharidů a tuků ve stravě pokládáte za optimální?
I mezi výživovými poradci se názory někdy mírně liší, já považuji za optimální 20 procent bílkovin, 30 procent tuků, 50 procent sacharidů.
Co ovoce a zelenina? V jaké formě a dávkách je doporučujete?
Denně 500 gramů, výrazně převažující by měla být zelenina, čerstvá je přirozeně preferovaná.
Je lepší jíst ovoce nalačno, nebo je lze kombinovat s jiným jídlem?
Nejsem zastáncem různých forem alternativních způsobů stravování, dělené stravy apod. Ovoce doporučuji v dopolední části dne, v kombinaci s bílkovinou nevadí (ovoce + hrstička mandlí, ovoce + jogurt apod.)
A co sůl? Že to lidé dnes většinou se solí přehánějí? Kolik soli denně byste doporučila?
5 gramů na den.
Jaký pitný režim lidem radíte?
Pitný režim by byl samostatnou kapitolou. Pijte 0,3–0,4 l na každých 10 kg hmotnosti.
Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Pixabay