Moudrost stromů: Kaštan
Jírovec maďal, latinsky Aesculus hippocastanum, je zpravidla velmi statný strom, vysoký kolem 25 metrů, s velmi hustou, vysoko klenutou a pravidelnou korunou.
Botanika
Jírovec maďal, latinsky Aesculus hippocastanum, je zpravidla velmi statný strom, vysoký kolem 25 metrů, s velmi hustou, vysoko klenutou a pravidelnou korunou. Kůra mladých stromů je hladká a světle hnědá, později šedočervená nebo tmavě hnědá, rozdělená hrubě potrhanými pláty do políček. Pupeny i listy jsou mimořádně velké, jedny z největších u listnatých stromů v Evropě. Dlanitě složené listy jsou tvořené pěti až sedmi lístky. Matně tmavozelené zbarvení listů se na podzim mění v zářivě zlatožluté. Velmi četné květy, které jsou součástí velkých, vzpřímených lat, kvetou v květnu. Plodem je ostnitá tobolka s velkými červenohnědými semeny známými jako kaštany.
Původní rozšíření tohoto druhu je pouze v horských a údolních lesích na Balkánském poloostrově, dlouho je však vysazován a pěstován v dalších částech Evropy jako strom parkový a okrasný. Odtud se pak dostává zpět do volné přírody i v jiných oblastech, než bylo jeho původní rozšíření. Roste na výživných, svěžích a hlubokých půdách, na světlých až polostinných stanovištích. Množí se semeny, která se sázejí buď ihned po dozrání, anebo v jarním období následujícího roku. Dalším druhem velkých parků a okrajů silnic je jírovec pleťový, latinsky Aesculus x carnea. Jedná se o křížence jírovce maďalu a pávie červené pocházející ze Severní Ameriky. Tento druh je o něco menší než jírovec maďal a jeho listy se na podzim nezbarvují dožluta, ale před opadem zůstávají zelené či jsou hnědé. Květy jírovce pleťového jsou jasně světle červené, tobolka s kaštany bývá hladká. Je též hojně vysazován jako dekorativní dřevina.
Použití
Jírovcové dřevo, které má podobnou kvalitu jako dřevo dubové, má i podobné využití. Své uplatnění nachází ve stavebnictví a při výrobě nábytku. V listech, kůře a slupkách plodů jsou barviva, která se dříve užívala k barvení látek. Semena byla v minulosti průmyslově využívána k získávání saponinových výtažků do hasicích přístrojů a také na výrobu pracích prostředků. Jírovcové plody byly oblíbené nejenom jako krmivo pro domácí zvířata, ale používaly se i při přípravě piva, kořalky nebo jako náhražka kávy. Jako krmivo pro zvěř slouží jírovcové plody dodnes. Tato dřevina je důležitá také pro včelaře – květový nektar je velmi bohatý na cukry.
Léčení
Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky, zejména lymfatických žláz. Užívá se na křečové žíly, hemeroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin. Čaj z květů se někdy používá na kožní záněty nebo slabší popáleniny. Plody jírovce zastavují průjem, v létě nasušené listy jsou účinným prostředkem proti bronchitidě, kašli a revmatismu. Výtažky z jírovce prokrvují periferní nervstvo, ovlivňují též migrény a zlepšují funkci nadledvinek. V Bachově květové terapii se používají k léčbě tři jírovcové esence.
V psychické rovině působí jírovec především při křečovitém pocitu zarputilosti nebo tvrdohlavosti. Pomáhá nám být uvolněnější, veselejší a tím i podstatně efektivnější. Jírovcová esence uklidňuje, zmírňuje napětí a tak pozitivně působí především ve chvílích, kdy prožíváme z něčeho velké obavy nebo strach. Pomáhá nám najít naše ztracené sebevědomí a jistotu.
Energie
Jírovec nás učí, abychom měli radost, byli družní, veselí a žili v přítomnosti. Je zdrojem radosti pro lidi, kteří si vytkli příliš vysoké cíle a kteří kvůli svým úkolům docela zapomněli, že k životu patří i veselí a společenské kontakty. Nabádá nás k zastavení a odpočinku. Zbavuje nás starostí, neboť ty nás nedovedou nikam dál. Pomáhá nám přijímat události, které přicházejí do našeho života, se spontánní lehkostí a důvěrou. Podporuje v nás konstruktivní očekávání. Radost je síla, které je na tomto světě dostatek, stejně jako lásky. Stačí, když se jí otevřeme, vpustíme ji dovnitř a přijmeme ji.
Energie jírovce nás obrací k sobě samým a ukazuje nám, jak se můžeme sami o sebe postarat ve smyslu splnění našich nejniternějších potřeb. Zbavuje nás zbytečného hloubání a učí nás přijímat se takové, jací jsme, i když si sami připadáme nedokonalí. I s chybami budeme oblíbení, když se ztotožníme s radostí a tu budeme spolu s radostnými událostmi podle zákona kauzality dále přitahovat. Je to strom, který nám ukazuje život v radosti z přítomného okamžiku.