Úvod Magazín Jak se starat o pleť za chladných dní (2. díl)

Jak se starat o pleť za chladných dní (2. díl)

Chystáte-li se hned po koupeli do postele, uvolněte se 20 minutami ve vodě teplé zhruba 34–37 stupňů, vyšší teploty pokožce neprospívají.

Jakou koupel zvolit?

Chystáte-li se hned po koupeli do postele, uvolněte se 20 minutami ve vodě teplé zhruba 34–37 stupňů, vyšší teploty pokožce neprospívají. Nejvhodnější budou éterické oleje se zklidňujícími účinky z rostlin, jako jsou levandule, heřmánek, ylang-ylang, meduňka či fenykl.

Pokud jste ve stresu, potřebujete si pročistit hlavu a chcete, aby vás koupel osvěžila, neměla by být delší než 10 minut. Voda by měla být o něco teplejší, zhruba 38–39 stupňů. Použijte přísady obsahující látky, které vás uvolní, ale neunaví. Mezi takové patří zejména citrusové plody, jalovec, mentol, kafr, eukalypt, máta, jasmín, skořice, růže nebo pačuli. Pro zdvojnásobení efektu lázeň zakončete studenou či vlažnou sprchou.

Přísady do koupele se dají rozdělit do tří základních skupin:

klasické pěny do koupele s čisticími substancemi, které díky bohaté pěně z těla odstraňují pot a nečistoty. Často i tyto pěny obsahují aromatické přípravky, a tím kůži regenerují a prokrvují. Nedoporučují se ovšem u pleti suché;

koupelové krémy obsahující čisticí složky a vysoký podíl mastných a hydratačních látek. Po lázni můžete použít tělové mléko, ale není to nutné;

koupelové oleje, které nepění, jelikož neobsahují žádné čisticí složky. Proto se doporučuje před koupelí se krátce umýt pod sprchou. Většinou je i u velmi suché pokožky zbytečné nanášet tělové mléko, protože oleje pokožku obalí lehkým tukovým filmem, což je dobré zejména pro oblasti, které si často nenatíráme, například záda.

Jak fungují anticelulitidové a zeštíhlující koupele?

Většnou mají vysoký obsah látek získaných z břečťanu, mořských řas a soli, ananasu nebo koňského kaštanu. Tyto látky pomáhají prokrvovat, a hlavně napínat pokožku. Pokud je koupel příslušně horká, okolo 40 stupňů, povzbuzuje se i látková výměna. V kombinaci se cvičením, zdravou stravou a třeba i masážemi mohou tyto koupele výrazně přispět k formování vaší postavy. Takto horká voda se však nedoporučuje lidem s problémovým oběhovým systémem a křečovými žilami.

Nakonec pár pravidel, která si nezapomeňte vzít do vany s sebou:

  • koupel by neměla přesáhnout 20 minut, při delším pobytu v lázni pokožka ztrácí ochrannou kyselinovou vrstvu a silně se namáhá;
  • ideální teplota vody se pohybuje mezi 34–37 stupni;
  • všechny druhy pěnových koupelí ale i bahenní a solné přísady by se měly po koupeli opláchnout z těla;
  • pokud z vany nejdete rovnou do postele, zakončete lázeň studenou či vlažnou vodou, abyste tak neoslabili oběhový systém;
  • pleť důkladně osušte, hlavně meziprstní prostory na nohou, jinak vám hrozí vznik houbovitých kožních nemocí;
  • pokud jste nepoužili krémovou či olejovou přísadu do koupele, měli byste se namazat tělovým mlékem nebo olejem.

Jak si lázeň sami připravit?

Na uklidnění a celkové uvolnění je přebornice levandule. Vezměte 100 g sušených květů a přelijte čtvrtlitrem vroucí vody. Po 10 minutách louhování sceďte a vlijte do vany.

Na povzbuzení oběhového systému použijte 150 g mořské nebo kuchyňské soli.

Na osvěžení těla i mysli se hodí citrusy. Do misky dejte na tenko nakrájené plátky neloupaných citronů, celkem asi z osmi plodů, a přelijte půllitrem vroucí vody. Po 20 minutách louhování vývar nalijte do napuštěné vany.

Tip pro labužníky:

Naplňte malý látkový pytlíček sušenými květy, například růžovými lístky či heřmánkem, zavěste pytlík pod vodovodní kohoutek a nechte jím při napouštění vany vodu protékat.

Pel-mel
Víno – ředit či neředit? Proměnit vodu ve víno