Úvod Magazín Jak se starat o pleť za chladných dní (1. díl)

Jak se starat o pleť za chladných dní (1. díl)

V sychravém počasí se většinou méně hýbeme, více jíme, a to stravu s menším obsahem vitaminů, a brzká odpolední tma nám na náladě také nepřidá. Pokožka obličeje i celého těla je pak suchá, mdlá a povolenější.

Proto je dobré občas ji probrat vitaminovými či ceramidovými séry. Většinou jsou ve formě kapslí, které rozlomíte a obsah do pleti vmasírujete ráno pod svůj oblíbený krém. Mimochodem dnes už nemusíte věřit mýtům, že hydratační krém v zimě pleti škodí. Krémy, po kterých by pokožka mohla opravdu namrznout, se již řadu let nevyrábějí. I přesto je však v tomto období vhodnější hutnější konzistence krému.

Takový krém totiž obsahuje mimo jiné více tuku a ten chrání vodu v pokožce. Pokud se chystáte koupit si krém nový, vyberte si výrobek s obsahem vitaminu E, krém bude nejen udržovat elasticitu kůže, ale zároveň bude bojovat s volnými radikály. Nezapomeňte, že i v zimě by váš krém měl obsahovat SPF 15.

Pokud máte citlivou pleť, nemyjte si ráno obličej vodou, zkuste ji nahradit pleťovým tonikem. Pokud se bez opláchnutí vodou neobejdete, mělo by to být alespoň hodinu před odchodem z domova.

Také pokožka krku a dekoltu trpí více, než se zdá. Všechny ty šály a roláky pleť dráždí a vysušují, a vznikají tak snáze vrásky. Proto si ráno namažte i krk a dekolt. Pokud budete mít za dlouhých podzimních večerů chuť něco pro sebe udělat, dopřejte si 1–2x měsíčně zábal. Potřete pokožku krku a dekoltu olivovým či pupálkovým olejem, přiložte igelitovou fólii a lehce ji ovažte hřejivou šálou, olej smyjte nejdříve po 20 minutách. Už po několika pravidelných aplikacích si všimnete změny.

Nezapomeňte na oční krém, který nikdy neroztírejte, pouze jemně vklepávejte do pleti břížky prstů. V ostrém zimním světle jsou oči citlivější a mnohdy se brání vytvářením slz. Slzičky pak mohou namrznout a způsobit v koutcích červené suché flíčky. Pokud se to stane, ošetřete pokožku kolem očí na noc balzámem na rty či vazelínou.

Na rozdíl od hydratačních masek, které jste používali v létě, sáhněte po těch vyživujících nebo vitaminových. Pokud takovou masku nemáte, můžete si ji doma připravit ze dvou lžic zakysané smetany a nastrouhané okurky. Klidně si ale vystačíte i s panenským olivovým olejem nebo šlehačkou.

Střídáním teplé a studené vody ve sprše nejenže bojujete s celulitidou, ale také posílíte cévní systém, čímž tělo otužíte a připravíte na změny teplot. Je prokázáno, že v zimě člověk potřebuje až o dvě hodiny spánku denně více než v létě. Proto nezapomínejte relaxovat a rozmazlete se občasnou saunou, masáží nebo jen doma připravenou koupelí. Domácí lázeň vás může příjemně unavit a připravit k hlubokému spánku, může vás ale i osvěžit a dodat vám energii nebo ulevit bolavým svalům. Záleží na tom, v čem a jak se koupete.

Taková „voňavá vana“ se ale může stát téměř návyková, a tak pamatujte, že dermatologové doporučují zhruba jednu koupel týdně a po zbytek dnů k očistě těla pouze sprchu. Pokud se totiž budete „nakládat“ do horké vody příliš často, vaše pokožka bude vysušená a mohla by se začít i loupat.

Pel-mel
Gérard Philipe O původu vína – fakta a legendy