Úvod Magazín Brusinka obecná

Brusinka obecná

Brusinka patří mezi drobné lesní ovoce. Je to stálezelený keřík, poléhavý, vysoký 10–30 cm. Kvete drobnými bílými kvítky, které bývají občas načervenalé.

Je zajímavé, že kvete a dozrává ve dvou etapách. Poprvé v květnu a červnu, úroda je koncem června a je menší. Hlavní období květu je v červenci a v srpnu. Sklizeň této etapy je větší, kvalitnější a také chutnější. Plody brusinek jsou lesklé kulovité bobulky, šarlatově červené. Brusinka je známá po staletí, jejím původním domovem je Severní Amerika, američtí indiáni ji hojně využívali zejména k léčení poranění od jedovatých šípů, na rány se přikládaly brusinkové obklady. Plody jim také sloužily k barvení látek, při žaludečních a jaterních problémech a nemocech krevního oběhu (používaly se ochucené javorovým sirupem, usušené na slunci).

Brusinky rostou nejen v Severní Americe, ale také v severní části Asie a téměř po celé Evropě. V Česku a Německu se vyskytují poměrně hojně, neboť tu je mnoho jehličnatých stromů a kyselá půda, v níž rostou, brusinkám velmi vyhovuje. Brusinky lze poměrně snadno pěstovat na zahrádkách (substrát pro ně je podobný jako pro borůvky), nejsou však tak rozšířené a oblíbené jako borůvky, přestože jsou velmi zdravé. Kromě velkého množství vitaminu C obsahují kyselinu elagikovou, která úspěšně ničí bakterie způsobující urologická onemocnění. Dále mají preventivní účinek při zánětech ledvin a prostaty, ulevují při menstruačních obtížích.

Jsou vynikajícím antioxidantem, takže zpomalují stárnutí. Jsou rovněž skvělým přírodním pomocníkem při zánětech močového měchýře a močových cest – zmírňují bolest, pálení a svědění a výrazně snižují opakování infekce. Konzumovat by je měli také lidé trpící inkontinencí – tj. únikem moči – protože právě brusinky mají schopnost zmírňovat zápach moči. Užívat je lze i při průjmových onemocněních.

Vysoký je obsah minerálů, organických kyselin, tříslovin, provitaminu atd. Hovoří se i o jejich preventivním účinku proti rakovině, kardiovaskulárním chorobám a podle posledních výzkumů pomáhají brusinky také při prevenci zubního kazu.  Obsahují totiž látku, která dokáže ochránit zubní sklovinu před bakteriemi a enzymy způsobujícími zubní kaz.

Brusinky lze samozřejmě konzumovat čerstvé, jejich chuť však není příliš lákavá, jsou dost hořké. Vzhledem k množství cenných látek se však jejich plody suší. Chutnají tak mnohem lépe a jsou zdrojem okamžité energie. Mohou se přidávat do jogurtů, müsli, jsou součástí mnoha čajových směsí.



K dostání je také brusinkový extrakt, který kromě výše uvedených pozitivních účinků snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při prevenci žaludečních vředů. Méně známé ovoce, podobné brusince, s téměř shodnými vlastnostmi a účinky, je klikva velkoplodá a klikva bahenní. Jejím původním domovem jsou rašeliniště a horské louky Severní Ameriky a Sibiře. Časem z nich byly vyšlechtěny kulturní odrůdy, které lze pěstovat podobně jako brusinky. Zpracovávat brusinky a klikvy není nijak náročné. Používají se k výrobě džemů, rosolů, šťáv, kompotů. Mají dobré uplatnění v gastronomii, při přípravě divočiny, zejména populární svíčkové. Lákavá je i lahůdka pro oči – brusinky vypadají moc hezky a dekorativně ve vázičce.

Archiv, časopis Krásná

Životní styl
Paul Verlaine: Tygří láska Jiří Mahen a Husa na provázku