Úvod Magazín Berlíííín!

Berlíííín!

Město se stalo naším přirozeným biotopem. Chceme útulné restaurace, provokativní výstavy, hudbu všech žánrů a lahůdky všech chutí, sportoviště a meditativní centra a špičkovou lékařskou péči a skvostnou probíhačku v parku pro svého pejska… Dává nám to naše město? Historická jádra, nalíčená, krásná na pohled, ale proměněná ve zboží pro turisty, obklopená výstavbou z přelomu minulého století, průmyslové zóny a paneláky, všechno přetékající auty, která není kde zaparkovat, jsou však často místem, z něhož chceme utéct. Kam?

 

Berlín je jiný

Chceme vás pozvat do jiného města, širého a nestísněného, které vědomě aspiruje na to, být městem budoucnosti. Za svůj šťastný rozvoj paradoxně vděčí své nepříliš slavné historii a příšerným hekatombám druhé světové války, které ho obrátily v hromady nevábných ruin, rozdělených zdí. Ano, Berlín. Mekka nápaditých architektů a velkých peněz na velké projekty. Stát se New Yorkem Evropy – tavicím kotlem imaginace – ale jinak a líp! Je to dobrodružné město, pohostinné a tolerantní, které si vědomě vytváří svůj image a svoji atmosféru. Paříž a Londýn jsou pojem pro každého. Je však třeba být velmi bohatým a sofistikovaným, abyste shledali pobyt v Paříži a Londýně skutečně příjemným. Berlín je jiný. Střásá ze sebe svoji historii, svou tradici si tvoří teď: hodí se k těm, kteří věří ve své síly.

Obavy i optimismus, kritika i děs

 

Cítíte, jak ve vás stoupá vnitřní tlak a nespokojenost jako v papiňáku? Potřebujete změnu prostředí? Rekreace v přírodě, koukat do zelena, no dobrá, ale nebude to zase nuda? Pro vás, správné citygirls a cityboys? Nemáte moc času, ale něco by to chtělo? Máte pocit, že si musíte někam vyrazit? Třeba do zahraničí, pokud možno nedaleko? A co takhle k německým sousedům?! Kdekdo vám poví, že Berlín se bleskově vyvíjí, mění každým dnem a tepe v něm puls světa. Je to vzrušující město, ve kterém se – někdy zábavně, někdy hlava nehlava – propojuje Západ s Východem, nostalgie po socialistickém zápecí s třeskutou modernou, islámské tradice třetí generace tureckých usídlenců s blahobytnými nedobrovolnými přesídlenci z Bonnu, kde jiskří střety předsudků všemi názorovými odstíny, kde před vámi jako na jevišti defilují obavy i optimismus, kritika i děs z proměn.

Památní holocaustu vedle Reichtagu

Tatam je doba, kdy se jezdilo na skok do Drážďan nebo do východního Berlína juknout do muzea a výhodně nakoupit boty. Východní Berlín byl ponuré město, které dovedl docenit jen ten, kdo měl jemná tykadla a vytříbený smysl pro temnošedou kulturu melancholie. Když padla zeď, město zešílelo. Z půdy náhle přístupného velkoměsta začaly rašit jeřáby, ohrady, staveniště a obří výkopové jámy. I rodilí Berlíňané bloudili, ztraceni v svém městě, také proto, že zmizela jména ulic připomínající bývalou komunistickou éru – do módy znovu přišla předválečná jména a historické osobnosti, které nová generace už sotva brala na vědomí. V centru Berlína vzniklo největší staveniště Evropy – na půdě Potsdamer Platzu světoznámí architekti stavěli z ocele, skla a ducha budoucnosti atraktivní středisko, nabízející spoustu výstav, koncertů, přednášek – zkrátka kultury, co se do vás vejde, našel zde útočiště i filmový festival Berlinale. A přetváření města nebere konce! Historická místa mají být respektována, ale i obnovována pro další generace. Zbrusu nový je Památník holocaustu vedle Reichstagu a nová „stará“ Akademie umění blízko Braniborské brány.

Zlasá Elsa

No dobře, těch kamenů máme i dost doma, chceme přece zeleň, vodu, slunce, pláže, romantické malebné výhledy! A právě hned vedle Potsdamer Platzu se nachází lesní park Tiergarten (prosím neplést se zoologickou zahradou!), kde však potkáte jen „lidská zvířata“ se svými psy. Přímou čarou přes něj vede široká třída ke zlatému ženskému andělu na vysokém sloupu – což je slavný Siegessäule – Vítězný sloup, Berlíňané tu ženskou figuru nazývají Gold-Else – Zlatá Elsa (tak se totiž jmenovala dcera tvůrce – sochaře). Nedávno tato dáma dostala nové zlaté šaty, a zpod jejích nohou znovu můžeme pozorovat široký horizont města. Elsa svými křídly inspiruje nejen filmaře (viz kultovní film Nebe nad Berlínem) – i docela praktický podnikatel, ano i programátor dostane náhle chuť se rozletět!

Slib vnitřní harmonie a duševního klidu

Opravdovou zoologickou zahradu najdete nedaleko: při stanici Zoo (S- a U-Bahn) v bývalém západním Berlíně s velkým atraktivním Akváriem, skutečnou zelenou oázu v centru města. Druhá zoologická se nachází východně v oblastí Friedrichsfelde. Tato „zvířecí zahrada“ se v poslední době pořádně rozšířila, je z ní nyní park přírodních zážitků ze všech kontinentů světa, který letošního druhého července oslavil 50 let existence. Je to v současnosti největší zoologická zahrada v Evropě – má rozlohu 160 hektarů! –, žijí tam zástupci 1060 živočišných druhů, to je více než 10 000 zvířat, o které pečuje 250 zaměstnanců. Kdo má rád exotiku bez rizika, zkrocenou v nápadité zahradní architektuře, měl by se rozjet do botanické zahrady. Najde ji za radnicí Steglitz na jihozápadní straně Berlína. Úplně nová je Čínská a japonská zahrada v Marzahnu, kde v řadě programů slibují návštěvníkům vnitřní harmonii a duševní klid. Originální čajový obřad to dokáže.

Půvab středomoří v bahnitých Braniborech

 

Město už dávno není k pláči šedobéžové. Zahradnictví je in, pěstovat a kultivovat rostliny je chápáno jako nový aktuální trend. Lidé o sto šest okrašlují i fasády bytových domů, kdekdo mění s nemalou vynalézavostí svůj činžovní balkon v osobní romantický ostrůvek! Letní zahrádky restaurací na chodecké zóně – na trotoárech, jak říkají Berlíňané – spolu soutěží ve fantazii. Často bývají obklopeny hotovou zelenou hradbou. Ukazuje se, že Berlíňanům pořádně uvízla pod kůží romantika jihu. Stěhují půvab Středomoří do svých bahnitých Branibor. Možná to má i historické kořeny – málokdo ví, že v 16. století bylo v Berlíně a okolí více než 600 hektarů vinic! Víno bylo důležitým obchodním artiklem, vyváželo se do Saska, Durynska i do Čech. Víno ovšem pili jen „lepší lidé“, nižším vrstvám jeho požívání zakazoval zákon. Až v roce 1740 přišel krutý mráz… a berlínské vinice už nikdy znovu neožily.

 

K Wannsee S-Bahnem

Berlín je město na vodách, řeka Spréva je kanály propojena s řadou jezer a rybářství tady má úctyhodnou tradici. Na tabuli sváteční i prosté vždy hrály důležitou roli sladkovodní ryby. Starobylou rybářskou baštou bývala ves Stralow, dnes Stralau. Od konce středověku se tam slavil každý rok na den sv. Bartoloměje, 24. srpna, první rybolov po letní době hájení. Býval to oblíbený cíl výletů Berlíňanů, cestovali tam přes vodu a přes pevninu s velkými piknikovými koši a místní hospody praskaly ve švech. Správný Berlíňan se vydá rád ve volném čase na jednodenní výlet – chce „ven do zeleného“ a hledá klid, rekreaci, ale i sportovní aktivitu v přírodě. Berlínské okrajové oblasti jsou k tomu jako stvořené. Město je obklopeno lesy a jezery a protkáno vodními toky. Z centrálního přístaviště v Treptowě se můžeme vydat na dalekou plavbu výletním parníkem. Od 1. dubna roku 1864 existuje v Berlíně pravidelná lodní doprava. První lodi měly jména jako Augusta, Borussia, Vulcan, Berlín, Köpenick, Johanna, Spree, Stralau, Treptow, Vineta, Victoria.

Ještě na území města leží dvě největší jezera – Wannsee na jihozápadě a Müggelsee na východě. Na obou se míhají plachty windsurfařů a křižují je barevné plachetnice. Voda je čistá, na březích najdeme široké veřejné pláže s bílým pískem a proutěnými lehátky na slunění. K Wannsee vás snadno doveze přímý S-Bahn (rychlý vlak městské dopravy) a na druhý břeh se dostanete přívozem, na němž platí berlínská jízdenka – pak zvládnete s pohodou pořádnou procházku kolem půlky jezera.

Páteř už je nebolí

Když nožičky už protestují, ale hlava si žádá dalších zážitků, nabízí S-Bahn jízdu kolem městského jádra – vlastně celý okruh okolo Berlína!

Ve volném čase cestuje dnes již více občanů všech generací na kole než autem – pochopili, kolik předností jim to přináší: rychle, ekologicky a potichu z místa na místo, žádné trápení v dopravní zácpě, projedou každou úzkou stezkou, páteř už je tolik nebolí, křečové žíly mizí – a kolo s sebou klidně můžete vzít do veřejného dopravního prostředku, abyste byli rychleji venku v přírodě! Kdo nerad šlape do kopce, pro toho je Berlín se svými pohodovými stezkami kolem jezer ideální destinací. Ale kopce tu najdeme také, třeba v Grunewaldu, zvlněném lesním komplexu, který vede k velikému Wannsee. Kus cesty dále můžete navštívit i Nikolassee a Griebnitzsee, které se již nacházejí na postupimské půdě. A z lesa do historie vás volá zámek Charlottenburg, kulturní programy nabízí i středověká citadela ve Spandau.

Královohorský masový knedlík

Co nabízí Berlín jako typické jídlo? Tradičně najdete všude – od bufetu až po restaurace střední třídy – Bratwurst nebo Currywurst, klobásy, které nejsou ani příliš slané ani moc tučné. Typický je i Boulette – karbanátek, ovšem vařený. V kombinaci s omáčkou to bude Koenigsberger Klops – Královohorský masový knedlík. A docela oblíbený je i velikánský brambor pečený ve fólii, často v horkém popelu. K tomu se přidává tvaroh s lněným olejem. Ale základní pochoutkou Berlíňanů zůstávají ryby na tisíc způsobů: kyselé, naložené, pečené, grilované, obalené, do salátu, v polévce – kdo nezkusí, neuvěří.

Archiv, časopis Krásná

Cestování
Papua- Nová Guinea: na návštěvě u divokých kmenů Láska až za hrob