Krásná

Autor: Krásná

Ivan Wernisch - Vichrné podvlékačky

Ivan Wernisch - Vichrné podvlékačky

Wernischův svět byl od počátku zvláštní silnou přítomností fantazie a komiky a básník ho již nikdy neopustil: ani v překladech z němčiny, ani ve své vlastní tvorbě. V roce 2018 získal Cenu Franze Kafky. Podle mezinárodní poroty se básník svým dílem řadí mezi mimořádné osobnosti světové literatury.

Jak nakupovat zdravou stravu (2. díl)

Jak nakupovat zdravou stravu (2. díl)

Při všech nákupech bychom měli sledovat nápisy, jenže ty problematičtější jsou psány malinkým písmem a přečte je snad jen ostrozraké dítě – které bohužel tyhle záležitosti vůbec nezajímají. Sledujme všechna „éčka“, všímejme si modifikace surovin (ty jsou geneticky manipulovány) a zasmějme se léčkám typu „přírodně identické aroma“ – na tohle jim rozhodně neskočíme! A stále mějme na paměti, že strava by měla být pestrá!

Jak nakupovat zdravou stravu (1. díl)

Jak nakupovat zdravou stravu (1. díl)

Sestavit vhodný pokrm s vhodným nápojem je největší a základní umění lidského života. Ten, kdo nakupuje a ukládá potraviny do ledničky, určuje vlastně – spíše přímo diktuje! – styl stravování všech, se kterými bydlí.

Čínská medicína

Čínská medicína

Čínská medicína pokládá stravu, její přípravu a složení i způsob jejího přijímání za životně důležitou medicínu. 

Proměnit vodu ve víno

Proměnit vodu ve víno

Často se o někom nelichotivě říká, že káže vodu, ale pije víno. To člověk, který dokáže vodu ve víno proměnit, je hodnocen veskrze pozitivně. Nejznámějším divotvůrcem v tomto oboru byl beze sporu Ježíš Nazaretský, jenž se proslavil trasmutací obyčejné vody v lahodné víno.

O původu vína – fakta a legendy

O původu vína – fakta a legendy

„Svobodě připil bych tou vaší šťávou zdejší, to vaše víno jen být něco pitelnější,“ žehrá na kvalitu vína z okolí Lipska Mefistofeles v Goethově Faustovi, když popíjí ve slavném Auerbachově sklepě.