Úvod Magazín Amarant – posvátná rostlina indiánů

Amarant – posvátná rostlina indiánů

Kouzelné, vznešené slovo, které navodí tajemnou atmosféru. Tajemným a posvátným bylo také pro jihoamerické Inky, kterým toto živé zlato pomáhalo přežít v těžkých podmínkách španělského obléhání.

Slyšela jsem, že v oblastech, kde probíhalo obléhání těžce zkoušených lidí, se v době, kdy už nebylo co k jídlu, začal rozmáhat kanibalismus. Ale při obléhání Inků španělskými dobyvateli se taková zvěrstva nekonala, naopak, v obležených místech se rodily i děti. Zajímalo mne, co způsobilo a ovlivnilo ten nebetyčný rozdíl v chování obležených lidí a dozvěděla jsem se, že Inkové jedli plodinu amarant.

Podle názvosloví rostlin je amarant jedna z mnoha odrůd zahrádkářům dobře známého laskavce. Pro indiány byl posvátnou rostlinou, kterou vzývali a uctívali. Při kolonizaci území Inků Španělé amarant zakazovali pěstovat, pomáhal totiž přežívat vzbouřencům a tím mařit španělské dobyvatelské plány. Zákaz jeho pěstování byl i důvod postupného zapomnění. Znovuobjevení amarantu má velký význam. Amarant má základní složení bílkovin podobné, jako je složení bílkovin masa a obsahuje čtyřikrát více vláknin než obilniny! Vitaminy amarantového zrna přímo nadchnou – jsou to vitaminy skupiny B, které ovlivňují správnou funkci nervového systému a dále životně důležité vitaminy E a C. Zvláštní kapitolou jsou pak minerály. Například vápníku a hořčíku obsahuje amarant více než mléko a mimořádně vysoký je i obsah železa. Minerály v přírodní formě v rostlinných produktech jsou pro lidský organismus mnohem přijatelnější a stravitelnější a lidský organismus je umí bezproblémově využívat.

Amarant je vynikající i pro lidi, kteří trpí alergiemi, protože neobsahuje lepek. Lepek je bílkovina obsažená v řadě obilovin, která může způsobovat vážná a mnohaletá alergická onemocnění. Amarant obsahuje škrob, který je lehce, ale pomalu vstřebatelný. To je velice důležité pro stále rostoucí skupinu lidí, kteří trpí cukrovkou nebo mají sklon k tomuto onemocnění. Lepek sice slepí těsto pro vaření a pečení, ale také zalepí střevní sliznice, které potom špatně propouští živiny do těla.

Když jsme získali všechny informace o této „zázračné“ rostlině, byl už jen krůček k tomu, abychom uvažovali o tom, jak využít amarant při ošetření pokožky. Firma RYOR spolupracuje se sdružením Mamma Help, které pomáhá ženám s rakovinou a chce jim pomoci s ošetřením kůže, která je poničená chemoterapií a radioterapií. Informace, které jsme získali o oleji z amarantových zrn, jsou natolik přesvědčující, že jsme tuto přírodní surovinu použili pro vytvoření přípravků na „uhlazení kůže“.

Amarantový olej je v USA používán samostatně nebo jako součást regeneračních i kosmetických výrobků, ale i potravinových doplňků. Obsahuje totiž látky, které se pro lékařské účely v boji proti rakovině získávají ze žraločích jater. Potvrzuje to i název knihy – „Žraloci nikdy nemají rakovinu“. Mimořádně cenná účinná látka skvalen obsažená v amarantovém oleji (i v žraločích játrech) je významná při snižování cholesterolu v krvi.

Amarantový olej díky svému složení zlepšuje jak vnější, tak vnitřní stav organismu. Doporučuje se používat při problémech s pletí, při popáleninách, vyrážkách, ekzémech, problémech obranyschopnosti kůže i k ošetření a zklidnění pokožky poškozené slunečním zářením a radioterapií. Pozitivní vliv na detoxikaci a čištění celého organismu má při používání vnitřně, např. ve formě kapslí, kdy chrání před infekcí plísní ve střevech.


Na pracovišti lékařské kosmetologie a dermatologie byl klinicky testován jeho nedráždivý charakter na skupině cíleně zvolených osob. O vlivu na zlepšení stavu vrásek není třeba tedy pochybovat. Amarant – posvátná rostlina Inků byl znovu objeven. A tak buďme vděční Inkům za jejich nesmiřitelnost a schopnost uchovat tento dar bohů.

Archiv, časopis Krásná 2003

Pel-mel
V kuchyni s Julií Child - Těstovinový salát s čerstvými rajčaty a bazalkou Džusový román