Úvod Magazín Zima v Římě

Zima v Římě

Všechny cesty prý vedou do Říma. Pokud máte chuť a možnost někam vyrazit a v Římě jste ještě nebyli, vaše kroky by měly mířit přesně tam! A i když byste si neměli nechat ujít fascinující památky, jakými je římské Koloseum, Pantheon, vrcholek Palatino, kde najdete zbytky vil římských císařů, návštěvu Vatikánu nebo Andělského hradu, ze kterého je na Vatikán a Řím dech beroucí výhled, pokusíme se vás městem provést trochu jinak, než nabízejí běžné průvodce.

Pizzeria da Baffetto

Začneme pizzou. Určitě si pomyslíte, že doporučovat pizzerii je v Římě trochu zbytečné, pizza se tam prodává na každém rohu. Ale není. Pizzu vám sice nabídne každá italská restaurace, ale většina z nás je zvyklá na její trochu jinou podobu, a proto jsou turisté často zklamáni. Ve zbytku Evropy se pizza dělá způsobem, který si upravili italští přistěhovalci ve Spojených státech podle místních ingrediencí a dostupnosti potravin. Kromě toho ve většině bister se vám Italové nestydí bez mrknutí oka naservírovat mraženou buchtovitou pizzu. Ve staromódní rodinné pizzerii da Baffetto, která se nachází blízko Piazza Navona a Pantheonu, vám však předloží pravou italskou pizzu, a proto se vyplatí domluvit si rezervaci nebo vystát frontu na stůl. Pokud se budete pohybovat spíše kolem Piazza della Republica, zajděte do pizzerie Est! Est!! Est!!!, která se nachází v ulici Via Genova 32. Porce jsou sice trochu menší, zato pizza je vynikající a prodává se zde už od roku 1900. Dejte si však pozor na záměnu, v sousedství je pizzerie se stejným názvem, pouze bez vykřičníků.

Gelateria Giolitti

A po pizze hurá na zmrzlinu. Kdo si ji totiž v Římě nechá utéct, je blázen. Gelateria Giolitti byla původně otevřena už v roce 1800 a mezi pravidelné zákazníky patřil i papež Jan Pavel II. Dá se téměř s jistotou říct, že zde dělají tu nejlepší zmrzlinu v celém Římě – důkazem je to, že sem chodí většina místních obyvatel. V Itálii a zejména v Římě se zmrzlina obecně rozlišuje na dva druhy: produzione propria, což znamená domácí výroba, nebo produzione artigianale, tedy výroba řemeslná. Není třeba uvádět, jaká zmrzlina je lepší. Domácí zmrzlina má většinou matnou a mdlou barvu, jelikož je míchána pouze z přírodních směsí. Pokud se tedy do Gelateria Giolitti nedostanete, zkuste se alespoň řídit jejími barvami a také tím, zda ve frontě na mraženou pochoutku stojí také místní. Žádný Ital totiž nebude stát ve frontě na zmrzlinu, která by nestála za to.

Pozor na kávu

Většina turistů po pár trampotách s objednáním kávy v místních kavárnách zamíří do řetězce Costa Café nebo Starbucks. Měli byste vědět, že objednáte-li si Latte, dostanete pouze sklenici mléka, proto pokud je toto vaše oblíbená káva, hledejte ji spíše pod názvem Caffe Latte nebo Latte Macchiato, což je našlehané mléko s trochou espressa. Esspreso se naopak většinou ukrývá pod názvem Normale nebo pouze jako Caffe. Espresso dopio je dvojité presso a Espresso machiato je s trochou našlehaného mléka. Překapávanou kávu dostanete pod názvem Americano, což se zde však dělá většinou tak, že se klasické presso pouze rozředí horkou vodou a Italové jej příliš v oblibě nemají. Snad vás alespoň uklidní, že cappuccino je i Itálii cappuccino, ovšem tento nápoj je společensky přijatelné objednávat pouze dopoledne a neplatí za kávu po jídle. Pokud tedy budete na formální večeři nebo ve společnosti místních, vyvarujte se tohoto faux-pas, které většina Italů považuje za velmi neslušné.

Ostia Antica

Alespoň tuto památku si však neodpustíme. Každý jistě zná Pompeje, antické město zakonzervované díky výbuchu sopky. Mnohem blíž Římu však leží Ostia Antica, která nabízí srovnatelnou podívanou s nesrovnatelně menším počtem turistů. Je to bývalý římský přístav a leží asi čtyři kilometry od dnešního pobřeží. Ani zde nechybí působivý amfiteátr, který poukazuje na to, že se onehdy přístav těšil přízni cestovatelů i aristokratů. Zbytky lázní, chrámů, hospod i pekáren jsou na rozdíl od přelidněných Pompejí zahaleny i jakousi rouškou tajemství a procházka zde je velmi romantická. Dá se zde doplout malými lodičkami po Tiberu nebo můžete nasednout na vlak v centru Říma, který vás po půl hodince vysadí téměř před branami.

Viale delle Belle Arti – Galerie moderního umění

Nacházejí se zde nejvýznamnější obrazy italských malířů a sochařů devatenáctého a dvacátého století. Je tu oddělení neoklasicismu i romantismu, obzvlášť zajímavé je však křídlo toskánského impresionismu. Mimo to se galerie pyšní díly umělců, jako jsou Modigliani, Miró, Renoir, Degas, Cezanne, Klimt, Van Gogh, Goya a mnoho dalších. Skvostný zážitek!

Archiv, časopis Krásná 2010

Pel-mel
Charlie Chaplin a Oona O’Neil Jak se to dělá, mít talent? Jaroslav Róna napůl sochař, napůl malíř (1. díl)