Úvod Magazín Zahrady a parky světových metropolí: Londýn (2. díl)

Zahrady a parky světových metropolí: Londýn (2. díl)

Královský Londýn, oplývající bohatstvím zelených ploch plných stromů a volnosti, pyšnící se krásou svých geometrických zahrad, nás nechává nahlédnout i do svých intimních zákoutí.

Královský Londýn, oplývající bohatstvím zelených ploch plných stromů a volnosti, pyšnící se krásou svých geometrických zahrad, nás nechává nahlédnout i do svých intimních zákoutí.

Centrum Londýna patří k nejzelenějším na světě. Jsou zde četná náměstí se stromy a travnaté parky hojně navštěvované Londýňany i turisty. Nejznámější královský Hyde park byl původně využívaný Jindřichem VIII. k lovu. Od počátku 17. století byl zpřístupněn veřejnosti a brzy se stal jedním z hlavních veřejných prostranství města. V parku se konaly souboje, koňské dostihy, pořádaly se zde demonstrace, později světové koncerty a přehlídky. Je zde známý řečnický koutek Speakers’ Corner, který je dodnes hojně využíván řečníky k pronesení vlastních projevů na různá témata. Chcete-li se zapojit do diskuse, přijďte si je sem v neděli poslechnout. V letním období se tu můžete také vykoupat v umělém jezeře, projet se na lodičce, navštívit restauraci nebo galerii.

Richmond a Kew Gardens

Na vnějším okraji Londýna se soustřeďují rozlehlé parky a zahrady, které byly v samých počátcích využívány jako společné pozemky pro pastvu anebo byly královskými revíry či zahradami velkých domů. Vznikaly postupně od středověku a některé z nich si dodnes zachovaly prvky své doby. Největší z nich, Richmond park, zůstal z velké části nedotčen. Tento bývalý lovecký revír dosud obývají jedinečné exempláře vysoké zvěře, které se nerušeně pasou mezi stromy před zraky četných návštěvníků. Je to oblíbené místo víkendových výletů, golfových turnajů i poklidného rybolovu. Je zde lesnaté prostředí s kapradím a vřesem, rozlehlé travnaté plochy a několik rybníků, dále sad s rododendrony a krásné výhledy na řeku.

Nedaleko Richmond parku se nachází Kew Gardens, nejstarší botanická zahrada na světě. Nalézají se zde nejucelenější veřejné sbírky rostlin čítající kolem 40 000 druhů a zároveň slouží i jako školní a vědecké středisko. Součástí botanické zahrady jsou dva velké viktoriánské skleníky se sbírkami tropických a subtropických rostlin, dále skleník s kaktusy a orchidejemi, oranžérie, venkovní sbírka leknínů a skalniček, růžová, japonská a venkovská zahrada, dále také obrazová galerie, vzdělávací centrum a vědecké středisko. Samotná parková část botanické zahrady se stromy, drobnými stavbami a spletí cestiček je poměrně rozlehlá, takže je vhodné si na její návštěvu vyhradit celý den.

Londýnské výhledy

Greenwich park na východě, který v 17. století navrhl francouzský královský zahradník André Le Nôtre, je také místem častých návštěv. Prochází tudy nultý poledník, který rozděluje zeměkouli na východní a západní a místní čas je základem pro měření času ve většině zemí světa. Z kopce je nádherný výhled na řeku Temži a při dobré viditelnosti je odtud vidět velká část Londýna. Pořádají se zde také dětská a hudební představení a sportovní utkání. Klidný otevřený prostor Hampstead Heath na severu tvoří krajina rozmanitého rázu s lesíky, loukami, kopci, rybníky a jezírky, doplněná parky s mnoha stavbami a sochami. V létě je tu možnost koupání a rybaření, o prázdninových víkendech tady bývá lunapark. Pořádají se zde také koncerty, recitační večery nebo akce pro děti. Ze sousedního Parliament Hill, který je oblíbeným místem pro pouštění lodiček a draků, je nádherný výhled na celé město.

Archiv, časopis Krásná 2010, Fotografie: Pixabay, Unsplash

Cestování
Karel Laštovka V kuchyni s Julií Child - Zapečené brambory se šunkou