Nová kůže na jaro

Zima už je nenávratně pryč, ale na našem těle zanechala stopy. Pleť je mdlá, dehydratovaná a na dotek není tak hebká jako v letních měsících. Proto se s příchodem jara svlékněte ze staré kůže a připravte svou pleť na příchod prvních teplých paprsků. S pomocí peelingu bude vaše tvář i tělo zářit víc než samotné jarní sluníčko.
Proč je peeling důležitý
Ač to zní trochu děsivě, kůže, kterou vidíte při pohledu do zrcadla, je mrtvá. Na jejím povrchu leží vrstva odumřelých buněk a přes ni se do pleti dostává i ten sebedražší krém obtížně. Odstraněním svrchní vrstvičky kůže podporujete její regeneraci a obnovu buněk nových. Obecně platí, že čím sušší pleť máte, tím můžete peeling provádět častěji, na tváři to znamená dvakrát do týdne a na pokožce těla i třikrát. Exfoliace, jak se také peelingu říká, by se také měla provádět před opalováním a nanášením samoopalovacích přípravků, vyhnete se tak nevzhledným mapám na těle a na přímém slunci se lépe opálíte.
Jaký si vybrat
Peeling můžete provádět na mokro i na sucho, kosmetickým přípravkem, lufou nebo kartáčem. Kartáč s přírodními štětinami má tu výhodu, že pokožku prokrví. Takovéto rozproudění krevního oběhu je prospěšné nejen pro vzhled vaší kůže, ale i pro její zdraví a pomůže vám v boji s celulitidou. Ať už si ale zvolíte způsob jakýkoliv, nezapomeňte pleť po peelingu dobře hydratovat. Pomůžete jí totiž nejenom od odumřelých buněk a nečistot, ale na pár hodin i od její obranné tukové vrstvy a pleť se tak stává citlivější a není chráněná. Ideální je proto provádět exfoliaci ve sprše a poté se natřít tělovým mlékem nebo olejem. Jestliže se rozhodnete raději vyzkoušet peeling připravený kosmetickou firmou, buďte obezřetné. Vždy zvolte co nejpřírodnější přípravek, už během exfoliace se z něj totiž všechny látky dostanou hluboko pod kůži. Na druhou stranu se vyhýbejte peelingům, jež obsahují drcené skořápky ořechů nebo mandlí. Přírodně to sice zní, ale tyto částečky mají většinou ostřejší hrany a pokožku mohou poškrábat. Velmi kvalitní peeling si můžete snadno připravit doma. Ten nejklasičtější vznikne smícháním mořské soli s trochou vody. Pokud budete mít náladu se hýčkat, můžete vyzkoušet i něco pro opravdové labužnice.
Peeling ze zeleného čaje
- 4 polévkové lžíce listů zeleného čaje
- 2 polévkové lžíce nevařené hnědé rýže
- 2 čajové lžičky medu
- 30 ml sladkého mandlového oleje
Peeling ze třtinového cukru
- 4 polévkové lžíce hnědého cukru
- 3 čajové lžičky medu
- 25 ml oleje ze lněného semínka
- 15 ml sladkého mandlového oleje nebo oleje z pupálky
- 7 kapek esenciálního oleje z neroli
- šťáva vymačkaná z půlky limetky
Směs dobře promícháme a promneme s ní dobře pleť a kůži. Peeling ze zeleného čaje se obzvlášť hodí pro citlivou a jemnou pokožku obličeje a dekoltu, peeling ze třtinového cukru potom na celé tělo.
Archiv, časopis Krásná 2009, Fotografie: Pixabay