Nejslavnější diamanty světa
Jak zpívala Marilyn Monroe, diamanty jsou prý nejlepším přítelem ženy. Drahé kameny, a zejména právě diamanty, odjakživa fascinují, a to nejen ženy. Spousty z nich mají tak zajímavý a spletitý příběh, až by se mohlo zdát, že byl napsán hollywoodským scenáristou. Šperků a drahých kamenů s bohatou historií je tolik, že by mohly vydat na několik knih. Pojďme spolu poodhrnout roušku tajemství alespoň u několika z nich.
Diamant Orlov
Jeden z nejznámějších ruských diamantů má 190 karátů a zvláštní barevný nádech do modro-zelena. Je neobvyklý také svým tvarem, jenž připomíná polovinu holubího vejce, a vespod má malou prohlubeň. Na výjimečnosti mu přidává i ojedinělý brus tak zvané indické rosety.
O jeho objevení se toho mnoho neví, ale traduje se, že zdobil sochu boha Vishnu v hinduistickém chrámu města Srirangam v jižní Indii. Byl ukraden kolem roku 1750 francouzským dezertérem a putoval od jednoho majitele ke druhému.
Nakonec jej v Amsterdamu koupil ruský hrabě Grigory Grigorievič Orlov, zavržený milenec Kateřiny Veliké, jíž navíc pomohl na trůn. Kámen daroval své velké lásce, která jej přijala a dala zasadit do zlatého žezla. I když kámen nechala pojmenovat po štědrém dárci a na oplátku mu věnovala mramorový palác v Petrohradu, v milostném vztahu pokračovat nechtěla a Orlov se sám ve velkém paláci údajně usoužil k smrti.
Dnes je vzácný kámen součástí kolekce Diamantového fondu v Kremlu v Moskvě a spekuluje se, zda Orlov není ve skutečnosti ztraceným diamantem, nazvaným Velký Mogul, jenž kdysi patřil indickému císaři.
Golden Jubilee diamant
Tento diamant, spoustou lidí označovaný za ošklivé káčátko, byl kromě jinak zbarvených diamantů nalezen v roce 1985 v dole v jižní Africe, kde se našel i již zmíněný Cullinan. Díky tomu, že se Golden Jubilee, na rozdíl od jiných, vyhnul mnoha řezům, je největším broušeným diamantem na světě. Má 545 karátů a mistrem Gabim Tolkowským byl vybroušen do tvaru tak zvaného polštářku. Práce trvala několik let, zejména kvůli složitému povrchu kamene a mnoha vnitřním prasklinkám.
Diamant má tmavě žluté až hnědé zabarvení a až do roku 1997 neměl oficiální pojmenování. Toho se mu dostalo, až když byl věnován thajskému králi Bhumibolu Adulyadejovi k příležitosti padesátého výročí jeho korunovace. K původnímu plánu diamant zasadit do královského žezla však dosud nedošlo a kámen je bezpečně uložen v královském paláci jako součást thajských korunovačních klenotů.
V Thajsku byl mnohokrát vystaven a fronta lidí, kteří si ho chtěli prohlédnout, byla často delší než dva kilometry. Diamant také v minulosti podnikl cestu do Vatikánu, aby mu požehnal papež Jan Pavel II. Požehnání se mu dostalo i od nejvyššího buddhistického patriarchy a nejvyššího imáma v Thajsku.
Milenium Star diamant
Světle modrý diamant ve tvaru slzy je někdy také popisován jako brus hrušky. Jeho čistota se označuje písmenem D a v současné době je to jeden z největších diamantů bez jakékoli vady na světě. Byl nalezen roku 1990 v Zaire v Kongu v dole slavné klenotnické značky De Beers a hrubý kámen měl 777 karátů.
Studium kamene a plánování jeho řezu pomocí speciálního laseru, k němuž byl vytvořen nespočet návrhů, trvalo pět měsíců. Kámen byl nejprve rozdělen na několik částí v Belgii, poté broušen v Jižní Africe a konečnou podobu získal diamant v New Yorku. Práce na něm trvaly přes tři roky a dnes má kámen 203 karátů a váží téměř 41 gramů.
V roce 2000 byl diamant vystaven v londýnském Millenium Dome v Greenwichi a k prvnímu oficiálnímu představení diamantu na veřejnosti byla vybrána francouzská herečka Sophie Marceau. Královské policii se tehdy na poslední chvíli podařilo odhalit plánovanou loupež diamantu a lupiče zatkli, než se jim podařilo uprchnout. O velké akci, plánované i přes přítomnost více než stovky policistů, která se téměř zdařila, byla dokonce napsána kniha.
Archiv, časopis Krásná 2012