Kozlík lékařský– méně je více
Kozlík si pochvalovali již 500 let přied Kristem řečtí i římští lékaři. Používal se proti moru i při léčení cholery, byla jím léčena i epilepsie.
Později se používal proti neurózám, v průběhu obou světových válek např. při bombardování. Je to jedna z bylin nejsilněji působících na nervový systém. Je účinná nejen jako sedativum, ale i hypnotikum, tlumí bolest a má lehce narkotizující účinky. Je potřeba ho opatrně dávkovat, protože vyšší dávky způsobují bolesti hlavy, halucinace, nervozitu a křeče.
Tinktura
Jeden váhový díl čerstvého nařezaného kořene zalijeme jedním váhovým dílem čistého lihu a necháme v uzavřené sklenici stát 14 dní, občas protřepeme a pak přefiltrujeme. Užíváme 3x dennû 20 kapek na cukr nebo na lžíci vody. Užíváme při srdeční a nervové slabosti, přepracování, bolesti hlavy, nervovém rozrušení a žaludeční neuróze.
Čaj – odvar
Dvě lžičky drceného sušeného kořene vaříme 10 minut ve čtvrt litru vody, na 15 minut odstavíme, přecedíme a pijeme vlažný ráno a večer. Čaj je vhodné přisladit medem.
Čaj proti nespavosti
Lžičku drceného sušeného kořene zalijeme sklenicí studené vody a necháme 24 hodin vyluhovat. Pijeme jeden šálek před spaním.
Prášek
Rozemletý suchý kořen podáváme 3x denně na špičku nože. Zapíjíme vodou nebo vínem.
Směs na uklidnění nervů
Nejdříve 10 min. povaříme 30 g kořene kozlíku, pak přidáme po 30 g máty peprné, meduňky a fenyklu. Necháme 15 min. pařit pod pokličkou. Popíjíme vlažný nebo vychladlý dva šálky denně.