Úvod Magazín Jaro ve Vídni

Jaro ve Vídni

Z Prahy do Vídně je to autem asi tři a půl hodiny, a proto byste si tam mohli udělat malý výlet. Určitě vás bude zajímat Opera, zajdete se podívat na Práter nebo pevnost Arsenal. Ale pokud vás zajímá, kam se podívat i mimo hlavní turistické trasy, kam si zajít na ten nejlepší sacher nebo na nákupy, čtěte dál.

Přesun po městě a parkování

Většina menších hotelů nemá parkovací místa, proto budete muset parkovat na ulici – a to pouze mezi bílými čarami. Alespoň pokud si nechcete prohlédnout vídeňskou policejní stanici zevnitř. O víkendu je parkování zdarma. Nejtěžší tedy zřejmě bude k hotelu zdárně dojet, centrum Vídně totiž tvoří většinou pěší zóny a jednosměrky, proto si naplánujte trasu na internetovém vyhledavači až do samotného konce. Pokud se budete přesouvat městskou hromadnou dopravou, pořiďte si raději hned v metru 24hodinový lístek za zhruba pět eur. Za jednotlivé jízdenky byste utratili několikanásobně víc.

Nákupy

První, co je dobré znát, je otevírací doba. Přes týden má většina obchodů otevřeno do 19 hodin, v sobotu nejpozději do 17 a v neděli je zavřeno úplně všude, stejně jako ve státní svátek. Také pokud byste hledali trafiku, zřejmě se trochu zapotíte. Sice ve Vídni jsou, ale k prodeji tisku dochází většinou na ulici, kdy prodejci každé ráno vybalí své zboží na kus igelitu na zem. Na nákupy doporučujeme vydat se na tato místa:

Flohmarkt: Bleší trh, který se koná každou sobotu od 6.30 do 17 hodin hned vedle Naschmarktu v Kettenbrücken-gasse. Seženete zde vše od úplné veteše přes knihy, vinylové desky, CD až po starožitnosti. I kdyby se vám tady nakupovat nechtělo, je to vskutku zajímavá podívaná.

Kohlmarkt: Kraťounká ulička vedoucí přímo před Hofburg je rájem pro všechny milovníky luxusu a drahých a značkových věcí. Je označována za nejdražší ulici ve Vídni a nakoupit zde lze v obchodech Georgio Armani, Gucci či Chanel. Objevíte zde ale i Diesel nebo Tommy Hilfiger.

Mariahilferstraße: Je to nejdelší nákupní ulice ve Vídni, měří téměř čtyři kilometry, a je spojnicí mezi historickým centrem a nádražím Westbahnhof. Po celé své délce je z obou stran lemována mnoha obchody a restauracemi.

Naschmarkt: Tržiště nedaleko centra hned vedle Mariahilferstraße. Své jméno má odvozené od německého slovíčka naschen neboli mlsat, a jak už tedy název napovídá, jedná se o trh s potravinami, a to ne jen tak ledajakými, ale především s různými specialitami. Najdete tu takřka vše, co vás napadne, koření z celého světa, domácí italské těstoviny a sýry, maso i ryby, nespočet druhů pečiva či všechno k přípravě asijského nebo exotického jídla. Trh je otevřen každý den od pondělí do pátku od 6 hodin do 18.30 a v sobotu pak od 6 do 17 hodin, restaurace zde mají otevřeno až do deseti hodin večer.

Café Sacher

Mezi typické místní zákusky patří zejména štrúdl a sachr dort. Štrúdl je možné dát si skoro v každé restauraci, a to zejména jablečný nebo tvarohový. Ovšem na ten originál sachr, sytý a sladký čokoládový dort, protřený meruňkovou marmeládou s křupavou polevou a šlehačkou, je dobré si dojít do kavárny jeho zrodu, tedy Café Sacher. O tento dort se vedl letitý spor mezi dvěma vídeňskými výrobci, Café Sacher a kavárnou Demel (Kohlmarkt 14). Spor byl nakonec ukončen dohodou, že Café Sacher používá pro svůj dort přízvisko originální, zatímco kavárna Demel slovo pravý.

Café Central

Pokud máte chuť zajít si jen tak někam posedět, určitě se vám bude líbit v Café Central. V kulatém třpytivém sále s vysokými gotickými sloupy hraje malý orchestr bez přestání valčík a vládne nezapomenutelná atmosféra. Melange, bílou vídeňskou kávu, oceníte více než kdekoliv jinde, mají zde k výběru 16 druhů kávy. Otevřeno je zde od pondělí do soboty, od 8 do 22 hodin, v neděli pak od 15.30 do 21.30. Živá hudba zde hraje s výjimkou neděle každý den od 15.30 do 21.30.

Na řízek jedině do Figlmüller

K typické místní kuchyni patří zejména maso, párky a klobásky, ale také vídeňský knedlík, který má k tomu českému hodně daleko. Většinou se servíruje pouze jedna velká „knedlíková koule“, o něco mazlavější konzistence než naše bramborové či houskové knedlíky. Dalším pokrmem se stejným názvem, ovšem jinak značně odlišným, je bramborový salát. Ve srovnání s tím naším je podstatně lehčí, jedná se o vařené brambory s cibulí a případně další zeleninou zalité kapkou octa. A samozřejmě nejtypičtějším pokrmem je řízek neboli Schnitzel. Pod jménem Figlmüller jsou ve Vídni celkem tři restaurace, z toho dvě v centru. Pokud chcete ochutnat pravý Wienerschnitzel, slavný hovězí řízek tak velký, že jeho okraje přesahují kraj talíře, doporučujeme zajít právě sem. Wienerschnitzel s přílohou vyjde zhruba na 15 eur a bohatě se jím najedí i dva lidé. Kromě tohoto pokrmu nabízí tato restaurace řadu dalších jídel především rakouské kuchyně a také se může pochlubit velkým výběrem kvalitních vín.

Schweizerhaus – další příjemné posezení

Tato typická rakouská hospůdka s obrovskou zahrádkou se nachází přímo v zábavním parku Prater a je zde již od roku 1766. Nabízí hlavně tradiční pokrmy rakouské kuchyně, ale na jídelním lístku narazíte i na české nápoje a jídla. Tato oblíbená hospoda je však otevřena pouze od 15. března do 31. října. A každoročně den, kdy se otevře, je i prvním dnem, kdy se otevírají všechny vídeňské zahrádky. Hlavní jídlo zde stojí kolem 8 až 10 eur.

Jazzland

Máte chuť na blues, boogie nebo swing? To vše je na programu nejstaršího jazzového baru ve městě. Je otevřen od pondělí do soboty, od 19 do 02 hodin.

7 Stern

Když zajdete na skleničku do baru, o němž je známo, že zde dříve bývalo velitelství gestapa a poté redakce komunistických novin, určitě se dobře pobavíte. Z neblahé minulosti tohoto místa zůstala jen velká sovětská hvězda nad barem a všude sedí hloučky mladých lidí, vedoucí živé debaty.

Archiv, časopis Krásná, 2011

Cestování
České vynálezy - První záchytná protialkoholní stanice na světě Adolf Born - humor je silný když je slabý